אתה נמצא כאן: קבלה לעם / ספריית כתבי מקובלים / הרב ברוך שלום אשלג / כתבי רב"ש / דרגות הסולם / מאמרים 601-800 / 769. התמזגות הגוף
הרב ברוך אשלג (1991-1907)

769. התמזגות הגוף

הטבע של האדם הוא לפי התמזגות הגוף. כמו שכתוב בזהר הקדוש: יש ד' יסודות, הנקראות ארמ"ע (אש, רוח, מים, עפר). ולא שייך ליצר הרע.

וידוע כי טבע אי אפשר לשנות. אלא האדם יכול לשמש עם הטבע לדברים המביאים תיקון לעולם. כלומר, להשתמש עם כל מידה ומידה לדבר המביא תיקון העולם, ולא חרבן העולם, בדומה לדברים הנוהגים בעולם הגשמי. למשל, ידוע שאש הוא דבר המזיק, שאם יש חס ושלום איזה שריפה באיזה מקום, האש מכלה ושורף הן גופים והן רכוש. אבל יחד עם זה אם משתמשים עם האש במקום הצורך, אז אש מאיר בלילה, ואש מחמם את הבית בחורף, ואש מבשל, וכדומה.

אנו רואים, כי אפילו בדבר המזיק ביותר, אם משתמשים עמו בדרך התיקון, הוא מביאו שהעולם יהנו מהאש, ולא שהעולם יברחו מהאש. וכלל זה נוהג בכל הדברים. וזהו כמו הגשם (ראש השנה י"ז). אם גזרו על הטיפה שתהיה טיפש. ועל צדיק ורשע לא קאמר, הלא איך אפשר להיות צדיק, אם הוא טיפש.

א) מדוע גזרו שיהיה טיפש- זה בא מהתמזגות היסודות. ב) מדוע לא היה לכולם התמזגות טובה, שיהיה בידם להתקדם. תשובה, בכדי להראות שאין השם חס ושלום מוגבל, שהוא יכול לעזור רק להטובים, שיש להם מידות טובות. אלא שהוא עוזר לכולם, כמו שכתוב "הטוב ומטיב" לרעים ולטובים.

חזרה לראש הדף
Site location tree