אתה נמצא כאן: קבלה לעם / ספריית כתבי מקובלים / הרב ד"ר מיכאל לייטמן / ספרים / טעם של אור / לימוד הקבלה / מי שקלקל, יבוא לתקן
הרב ד"ר מיכאל לייטמן

מי שקלקל, יבוא לתקן

בכוחות עצמי, אין לי שום אפשרות להתעלות מעל האגו שלי. הרי אם כל כולי רצון לקבל אגואיסטי, ודאי שלא אוכל להוציא את עצמי מתוך עצמי.

כאן נכנסת לתמונה מערכת של תיקון שכוללת לימוד, ספרים, מורה וקבוצה. בעזרת המערכת הזו אני מקרב אלי את האור שמחזיר אותי למוטב. זהו כוח מיוחד שמשפיע עלי ומתקן אותי.

אף אחד לא דורש ממני לתקן את מה שהבורא קלקל. על זה אומר הבורא: "בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה תבלין [1] – אני זה שיצרתי אותך מקולקל, ואני זה שאתקן אותך. עליך רק להגיע להכרה שהיצר שלך הוא רע, ולדרוש ממני להחליף אותו ליצר טוב. אני מחכה לך". [2]

[1] תלמוד בבלי, קידושין ל', ע"ב.

[2] "בכוחות עצמו אין לאדם שום מציאות, שיהיה בידו כוח ללכת נגד הטבע. כי עניין מוחא וליבא, מה שהאדם צריך להשתלם בהם, הוא מוכרח לקבל סיוע. והסיוע הוא על ידי התורה. כמו שאמרו חז"ל 'בראתי יצר הרע, בראתי תורה תבלין'. שמתוך שמתעסקים בה, המאור שבה מחזירם למוטב" (הרב ברוך שלום אשלג, מאמרי "שלבי הסולם", "מהו תורה ומלאכה בדרך ה'"). "תורה, הכוונה למאור המלובש בתורה" (בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", מאמר ו'). "התורה הוא אור פשוט המתפשט ממהותו ית', שרוממותו עד אין קץ" (בעל הסולם, "הקדמת פי חכם"). עיינו גם במדרש רבה, איכה, הקדמה, פסקה ב'.

חזרה לראש הדף
Site location tree