אתה נמצא כאן: קבלה לעם / ספריית כתבי מקובלים / הרב ד"ר מיכאל לייטמן / ספרים / טעם של אור / פנימיות התורה / "כתבם על לוח לבך"
הרב ד"ר מיכאל לייטמן

"כתבם על לוח לבך"

יש ציווי שאומר שכל אדם צריך לכתוב ספר תורה לעצמו. [1] מבחינת פנימיות התורה, הכוונה היא לזה שהאדם צריך לעבור בפנימיותו את כל המצבים הכתובים בתורת משה. מדובר במדרגות רוחניות, שאליהן עלינו להעפיל על ידי תיקון הטבע האגואיסטי שלנו ולגלות כל מה שמתרחש בהן.

כתיבת התורה מתבצעת על הלב, כלומר על הרצונות שלנו. בכל מדרגה מתגלים בנו רצונות חדשים ועלינו לכתוב עליהן "טעמים, נקודות, תגין ואותיות" (טנת"א). לאחר שאנחנו מסיימים לכתוב טנת"א על כל הרצונות שלנו, אנחנו מגיעים לדבקות מלאה בבורא. [2]

 

"תכלית הבריאה... להעלות את האדם למדרגה יותר נכבדה וחשובה, שירגיש את אלוקיו, כמו הרגשה האנושית שכבר מוקנית לו. וכמו שיודע ומרגיש את רצונותיו של חברו, כן ישכיל בדרכי הבורא, כמו שכתוב אצל משה רבנו: 'ודבר ה' אל משה פנים אל פנים, כאשר ידבר איש אל רעהו'. וכל אדם יכול להיות כמשה רבנו עליו השלום כנודע".

בעל הסולם, מאמר "תורת הקבלה ומהותה"

[1] הרמב"ם, "משנה תורה", ספר אהבה, הלכות תפילין ומזוזה וספר תורה, פרק שביעי, הלכה א': "מצות עשה על כל איש ואיש מישראל לכתוב ספר תורה לעצמו, שנאמר ועתה כתבו לכם את השירה (דברים ל"א, י"ט)".

[2] להרחבה בנושא טנת"א: בעל הסולם, "פתיחה לחכמת הקבלה", אותיות מ"ו-מ"ט; הרב"ש, מאמרי "דרגות הסולם", "טנת"א".

חזרה לראש הדף
Site location tree