Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

אִימהוּת בעולם מקושר

מה משתנה באופן מהותי באישה שהופכת לאימא? מה החשיבות של אימהוּת בעולם שנעשה מקושר יותר ויותר? הסתכלות אבולוציונית על מה שפעם היה הכי טבעי.

בתרבויות עתיקות, נשות השבט היו מתכנסות לחגוג את התהליך שעוברת אישה במעבר לשלב האימהוּת. היום אין לזה הכנה ותמיכה חברתית ברמה מספקת, ולכן לא מעט נשים חוות קשיים גדולים.

מצד הטבע, אישה שנעשית לאימא הופכת להיות מערכת. אם קודם היא הרגישה את עצמה אינדיבידואליסטית, אחרי הלידה היא מרגישה מקושרת למישהו שנמצא מחוץ לה. התינוק כובש את כל תשומת ליבה, ואין בעולמה משהו חשוב יותר מהדאגה לשלומו.

אפילו כשהיא יושבת בפארק ומדברת עם חברות שגם הן אימהות, העיניים שלה כל הזמן בוחנות את האוצר שלה שבעגלה. חם לו, קר לו, הוא רעב, הוא צמא, נוח או לא, אולי לשנות משהו עבורו? הדחף הפנימי שלה מחייב אותה לבדוק בכל רגע ורגע איך להיטיב לו.

לו יצויר שהטבע לא היה נותן לאישה דאגה כזו לתינוק שלה, והיינו צריכים להעמיד איזה שוטר שיחייב אותה לא לעזוב אותו - מה אז היה מצבו?

הכוח הטבעי שנמצא באישה ומתעורר דווקא אחרי הלידה, אין כדוגמתו. זהו הכוח הגדול ביותר, הכוח שממשיך את קיום החיים. כוח שמפתח קשר, אהבה, דאגה וכל מה שיש באימא כלפי התינוק שלה.

במבט רחב, מתוך דאגה לעתיד הילדים, אימהות קרובות יותר מכולם להבנת השינויים שכדאי לעשות היום בעולם, כדי להבטיח למין האנושי התפתחות חיובית.

אנחנו חיים במציאות שבה כולם נקשרים לכולם באינספור רשתות קשר. תהליך זה גורם לכך שהתלות ההדדית מגיעה לרמה גבוהה מאוד. אם מישהו עושה תנועה מסוימת, האחרים מושפעים מכך בעל כורחם. בדרך זו, הכוחות האבולוציוניים שפועלים עלינו מפתחים בנו את ההכרה שכולנו בסירה אחת. כולנו מנגנון אחד, ולכן חובה לבנות סנכרון, הדדיות ואינטגרציה מלאה בין כולם לכולם. למעשה, כך התפתחו החיים בכל הטבע הסובב, בחיבור והשלמה בין ניגודים, וכיום אנחנו נדרשים לבצע תהליך דומה ביחסים שבין אנשים.

באימהות, כאמור, הטבע מפתח תפיסה מערכתית, וכיום האיכות הזו נדרשת להולדת אנושות חדשה. אומנם במאה השנים האחרונות הסתובב לנו קצת הראש ונוצרה תפיסה מעוותת, שבה אישה אחרי לידה מרגישה לפעמים שהיא מפסידה משהו בגלל הצורך לדאוג כל הזמן לתינוק שלה, אבל זו הסתכלות שגויה מיסודה.

העולם קיים בזכות אימהות. כל אישה שיולדת כמו בוראת מציאות חדשה. זהו מעשה אלוהי ממש, וחשוב שהחברה כולה תביע הערכה גדולה. אם אימהות יהיו מוקפות בסביבה שתעריך את פועלן ותשבח אותן, הן ירגישו על גג העולם. 

בנוסף, כדאי לבנות מסגרת חברתית-לימודית שבה אימהות יהיו מקושרות ביניהן, ילמדו איך לתמוך האחת בשנייה ואיך לגדל ילדים שיהיו מקושרים נכון לסביבה. במסגרת כזו כל אימא תוכל לגלות ולממש את הפוטנציאל הייחודי שהטבע נתן לה. על ידי חיבור משלים והתקשרות הרמונית לאימהות האחרות, ויש פה שיטה שלמה לחיבור שצריך ללמוד, הן יתחילו לגלות ביניהן כוח שלא הכירו. כוח פנימי שטמון בכל הטבע, כוח רוחני שמוליד את החיים ביסודם. האימהות יתמלאו בכוח הזה, והרוח שבהן תלך ותתעלה.

ומהמקום הגבוה הזה, יהיה לאימהות המחוברות כוח למשוך אחריהן את הגברים ואת הילדים לבניית עולם חדש וטוב. 

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 373 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content