Left Sidebar Content

משמעות החיים

אהבה חדשה, מציאות חדשה

למה אני חי, בשביל מה, מה קורה אחרי שמתים? כשילדים שואלים שאלות דומות אז בדרך כלל עונים ההורים: כשתגדל תבין. אבל עם השנים השאלות הללו לרוב נשכחות. אלה שאינם מוותרים על החיפוש, מגיעים מתישהו לחכמת הקבלה. שם הם פוגשים אנשים נוספים עם שאלות דומות, ומורה דרך, מקובל, שמלמד אותם למצוא יחד תשובות. מהו סוד ההצלחה של קבוצת קבלה? הצצה קטנה אל המעבדה לחקר משמעות החיים.

פיצוח השאלות הקיומיות דורש מאתנו לפתח יכולת להרגיש את הטבע כמו שהוא, ולא כמו שהוא מורגש עתה בכלי התפיסה המוגבלים שלנו. מה מגביל אותנו? החומר שממנו אנו עשויים. בחכמת הקבלה הוא מוגדר כרצון לקבל הנאה ותענוג. הרצון לקבל, בשמו המקוצר, הוא חומר אגואיסטי שתופס אך ורק את מה שטוב לו, וחוץ מזה שום דבר לא מעניין אותו. כדי לפצח את חידת הקיום עלינו להתעלות מעל מגבלות הרצון לקבל, כלומר להתחיל לקלוט את המציאות בצורה שאינה תלויה בו. איך עושים זאת? הרי הרצון לקבל הוא כל הטבע שלנו? כאן באה לעזרנו שיטת הקבלה.

שני תנאים בסיסיים יש לעבודה בקבוצת קבלה. התנאי הראשון הוא שלכל אחד יהיה רצון לגלות את משמעות החיים. הרצון הזה הוא כוח מיוחד. התנאי השני הוא שנעשה מאמצים משותפים לחבר בין הרצונות הפרטיים האלה.

אותה נטייה מיוחדת לגילוי משמעות החיים נקראת "הנקודה שבלב", ואליה בלבד אנו צריכים להתייחס כאל החבר שלנו. כל שאר הדברים שיש באדם, כמו דעותיו או תכונות האופי שלו, אינם רלבנטיים. כאשר נצליח לחבר את הנקודות שבלב שלנו, נמצא בחיבור ביניהן פתח כניסה למציאות חדשה, בלתי מוגבלת. במציאות העליונה הזו נגלה כוח של אהבה ונתינה טהורה שנקרא בורא.

בדרך להשגת המטרה הזו נגלה עד כמה הטבע האגואיסטי שלנו מתנגד לרצון לגלות את משמעות החיים. כלומר, האגו של כל אחד ינסה להרחיק אותו מהאחרים בכל מיני תואנות, העיקר לא לאפשר לו להתחבר עימם. אם למרות כל ההפרעות נתאמץ להתקרב זה לזה, נגלה בתוך הקשר בינינו מקור כוח חדש שיוכל לעזור לנו. כוח עליון, כוח מאחד.

העיקרון החשוב ביותר בעבודה המשותפת הוא "איש את רעהו יעזורו". כל אחד רוצה לעזור לחבריו להתפתח מבחינה רוחנית, משתדל לבקש עבורם כוח של חיבור ואהבה, מייחל לכך שיזכו להצלחה. כל אחד שואף לחיות בתוך לבבות האחרים, להרגיש את רצונותיהם ולעשות כל שביכולתו כדי להשפיע להם כל טוב. מדגיש זאת המקובל הגדול שפירט עבורנו את כל שיטת העבודה בקבוצה, הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש):

"עניין אהבת חברים, שבנויה על בסיס של אהבת הזולת, שעל ידי זה יכולים להגיע לאהבת הבורא, הוא עניין הפוך מה שמקובל באהבת חברים. שפירושו, שעניין אהבת הזולת, אין הפירוש, שהחברים יאהבו אותי. אלא, שאני צריך לאהוב את החברים" (מאמר "מה לדרוש מאסיפת חברים).

בדרך כלל, כשאדם אומר שהוא אוהב מישהו או משהו, הכוונה לכך שהוא מקבל מאותו אובייקט הנאה כלשהי, שהוא עושה לו טוב, ואת תחושת המילוי הזו הוא אוהב. זה יכול להיות אוכל טוב, בילויים, טיולים, מנוחה, ואלה יכולים להיות גם בני הזוג שלנו או הילדים. כל מה שגורם לנו הנאה ותענוג, באופן טבעי אנחנו אוהבים. לעומת זאת, אהבת הזולת פירושה שאני אוהב את האחר לא בגלל שאני נהנה ממנו או בגלל שהוא אוהב אותי, אלא בלי שום קשר לעצמי. מדובר בתכונה שהפוכה מהטבע המקורי שעמו נוצרנו. רק אם נצליח לרכוש אותה בעבודה משותפת בקבוצה, אז תיפתח בפנינו המציאות העליונה שמתוארת בכתבי הקבלה.

אם כן, קבוצת קבלה מיוחדת בכך שמגיעים אליה אנשים שרוצים לגלות את מהות החיים. אפשר לזכות לכך רק אם יוצאים מעצמנו וחוקרים את העולם בצורה אובייקטיבית, ניטראלית. לשם כך עלינו להתנתק מהתכונות הנוכחיות שסוגרות אותנו בתוך עולמנו הצר והמצומצם, והאמצעי לכך הוא המעבר מאהבה עצמית לאהבת הזולת. במילותיו של בעל הסולם - הרב יהודה אשלג:

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהיא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות" (מאמר "מהות הדת ומטרתה"). "עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון" (מאמרי "שמעתי", מאמר טז).

שנזכה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 877 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content