Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

אני ואלוהים

אני ואלוהים. די מורכב הסיפור הזה. וכאילו היה אמור להיות מאוד פשוט, אינטימי, טבעי, אבל נראה שההיפך קורה.

האם יש אלוהים בכלל? אם כן, למה הוא לא בא אליי? מה, הוא יצר אותנו וזרק? עזב אותנו לנפשנו, 'תעשו מה שאתם רוצים'? התנהגות כזו מתאימה לכוח עליון, גדול, שלם? הרי כשמסתכלים אחורה על מהלך חיינו, ברור שאפשר היה לעשות המון דברים הרבה יותר טוב. אלוהים לא יכול היה להראות לנו את זה מראש? להסביר לנו איך להסתדר בחיים? וחוץ מזה, אם יש לחיים איזו מטרה גדולה יותר מאשר להסתובב כמה עשרות שנים ולמות, אז למה הוא לא מראה לנו אותה? 

שאלות יש בשפע, תשובות פחות. דתות, אמונות, מדעים, פילוסופיות, מחפשים את אלוהים כבר אלפי שנים במגוון דרכים וצורות - אבל הוא בשלו. נסתר. אומנם בכל דת מדברים על איזה נביא שהיה בקשר עימו, אבל לך תדע מה מזה נכון. ואם בימי קדם אנשים השתחוו לאיתני הטבע, האמינו בכל מיני סימנים ותופעות, היום המדע עוזר לשים כל דבר במקום.

ובתוך כל חוסר הידיעה לגבי אלוהים, האם קיים כזה דבר או לא ואיזה הגדרה בדיוק נותנים לו, כל אחד מוצא לעצמו משהו שמתאים לרוחו. אחד נמשך לאורח חיים דתי, שני מאמין בכל מיני אמונות, אחרים הופכים את הכסף לאלוהים, אולי את הספורט או את האומנות. איך שלא יהיה, אדם לא יכול לחיות בלי להרגיש שיש לו איזו מטרה שאליה הוא מתקדם, איזה ערך גדול שיאיר לו, איזה עיסוק או תחביב שירגיש שהוא חי בשבילו.

אבל יש טיפוסים, ששום דבר מאלה לא מספק אותם. אנשים שמתעורר בהם רצון אחר, לפצח את חידת הקיום, לחקור את מהות החיים, לגלות את הסיבה ואת המטרה לקיומם בעולם הזה. אנשים כאלה מחפשים קשר אישי עם הכוח שלפי תחושתם מארגן להם את החיים. קשר פנימי מאוד, מגע הדוק ועמוק. הם לא מאמינים למישהו שיספר להם סיפורים על קיומו של כוח כזה או אחר ועל מה שהוא דורש כביכול, אלא רוצים לאתר אותו בעצמם. ישירות. זה האלוהים שלהם, ואותו הם דורשים לגלות. לא פחות.

לא יכול להיות, אומר אדם כזה לעצמו, שאעביר גם את היום כמו אתמול ושלשום, ללא מטרה גדולה, ללא יסוד שמכוון אותי בכל צעד וצעד. נמאס לי לפקוח עיניים לעוד יום סתמי. אני רוצה להרגיש קשר למערכת שבתוכה אני נמצא, להבין לשם מה קיים כל דבר בעולם, ובעיקר לשם מה אני חי. מה היקום הזה אומר לי? הכוכבים והירח שמאירים עליי בלילה, השמש שמאירה לי ביום? אני מרגיש שמאחורי הכול יש איזה כוח שהוא עליון. מנסה לשמוע אותו. יש לי אפילו הרגשה שהוא ממש כאן, ואומר משהו, אלא שאני לא יכול למצוא את הגל שלו.

אם מתעוררת באדם התחושה שזה באמת מה שחסר לו יותר מכל, הוא מגיע למורה ולשיטה שבעזרתה הוא לומד לגלות את הכוח העליון.

בהדרגה הוא מתחיל להבין שהכוח העליון מנסה אותו. כאילו אומר לו כך: אני, הכוח העליון, קיים בתכונות, בתנאים, בחוקים רחוקים לחלוטין מאלה שבהם מתקיים אתה. לכן אתה צריך להשתנות כדי להגיע אליי, כלומר להתחיל להרגיש אותי. אני ממלא את כל העולם, אבל נסתר מהרגשות שלך. אתה לא שומע אותי, לא רואה אותי, לא מרגיש אותי בשום חוש שיש לך עכשיו. עליך לרכוש חוש חדש, ואז תגלה אותי. אם אתה מאוד רוצה בכך, אז הנה, הבאתי לך מורה דרך.

הרבה מורים יש בעולם, הרבה שיטות, והאדם צריך להרגיש מה מדבר אל ליבו. השיטה של חכמת הקבלה מבוססת על חוק "השתוות הצורה", ומדברת על גילוי כוח עליון מתוך התעלות לתכונות כמו שלו. מדובר בתכונות של השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. תכונות הפוכות מהטבע האגואיסטי שניתן לנו מלכתחילה.

לגלות את אלוהים, אומרים חכמי הקבלה, להיכנס איתו במגע - אפשר רק במידה שאתה נעשה שווה לו, על ידי פיתוח טבע חדש של אהבה לזולת. אין קיצורי דרך ואין קומבינה, אלא חוקים ומדע. "מה שלא נשיג לא נגדירהו בשם ומילה", הם מדגישים, ומבהירים שהשגה זו הידיעה הברורה, העמוקה והנאמנה ביותר שאדם יכול לרכוש. 

יש בזה שיטה שלמה שצריך ללמוד לעומק ולתרגל במסגרת קבוצתית קטנה, אבל מה שחשוב הוא שכיום החכמה זמינה. שיהיה בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 515 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content