Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי

ביטחון כלכלי, הגרסה המלאה

אחת לזמן מה עולה לכותרות הנושא של שכר מינימום והדרישה להעלות אותו. אבל כשבוחנים את הדברים לעומק מגלים שהמערכת הכלכלית-חברתית מלאה בבעיות, ושכר המינימום זה רק קצהו של קרחון ענק. על המהפכה החינוכית-תרבותית שדרושה לנו כדי להבטיח לכל אדם ומשפחה תנאי קיום סבירים.

בגדול, מה רוצה כל מעסיק? להוציא מהעובד מקסימום אפשרי, במינימום הוצאה. מה רוצה כל עובד? לקבל משכורת כמה שיותר גבוהה, במינימום השקעה. וכשזוהי ההגדרה הבסיסית, החיים הם סוג של הורדת ידיים תמידית. מלחמה.

אם רוצים שינוי לטובה, דרוש לנו תהליך ארוך ועמוק שמטרתו תהיה לא פחות מאשר בניית אדם חדש. אדם שירגיש מחובר לחברה, רוצה לתרום לה את המקסימום שהוא יכול ומקבל ממנה את כל מה שהוא צריך כדי לחיות בכבוד. רק אנשים כאלה יוכלו לבנות חברה חדשה, שבה יימצא המענה למגוון הבעיות הבלתי-פתירות שיש לנו עתה. 

בסופו של דבר לא תהיה לנו ברירה. בעולם שנעשה יותר ויותר מקושר, עם תלות הדדית מתגברת בין כולם לכולם, אי אפשר יהיה להבטיח את שלומך גם מחר בלי לדאוג היום לשלום כל מי ומה שסביבך.

כמו שהטבע כולו מאוחד, מערכת אינטגרלית שכל חלקיה מחוברים זה לזה ומשלימים את מארג החיים הנפלא, כך נצטרך ללמוד גם אנחנו לתפקד בהדדיות, אבל מתוך פיתוח מודעות והכרה. ככל שנקדים לזהות שזוהי מגמת ההתפתחות, נחליט יחד להתאים את עצמנו אליה ונמצא את הדרכים והאמצעים לפתח בכל אדם כזו ראייה, כך נחסוך מכות גלובליות שיראו שמצד הטבע כולנו כמו אחד.

האדם החדש והחברה החדשה יהיו עם סולם ערכים חדש. הם לא ימדדו הצלחה לפי כמות הזהב שיש באמתחתו של מישהו כמו לפני דורות, או כמות הדולרים שאנשים שומרים היום בכל מיני חשבונות, אלא לפי רמת השקעתם בחברה.

מה ייתן לכל פרט כוחות לדאוג לטובת האחרים, במקום לחשוב על עצמו בלבד? כאן יהיו שני מנועי צמיחה. הראשון חברתי, כאמור, כלומר כבוד והערכה שהאדם יקבל מהאחרים עבור מאמציו. השני - רוחני.

במה מדובר? בהדרגה האדם יגלה שעל ידי דאגה לאחרים הוא מתחיל להרגיש את הכוח הכללי שבטבע. כוח שתכונתו היא השפעה טובה, אהבה ונתינה. הכוח שעומד במקור החיים, ביסוד הבריאה. 

ככל שתתפתח באדם האהבה לזולת הוא ירגיש את קיומו במציאות עליונה. מציאות שקיימת מעבר לגבולות התפיסה האגוצנטרית שטבועה בו מלידה. מעל זמן, מקום ותנועה, מעל חיים ומוות, מעל הכול.

האדם יגלה את מערכת ההפעלה שמנהלת את העולם שלנו, יזדהה איתה, יקבל יכולת לקחת חלק פעיל בה. זה ימלא אותו בתענוג והנאה מרמה עליונה, ייתן לקיומו משמעות נעלה ויעורר בו רצון וכוח לפעול יותר ויותר למען החברה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 480 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content