Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

בין איחוד העם לעתיד העולם

האויב מספר אחת של ישראל הוא הפילוג הפנימי, על זה רובנו מסכימים. מאיפה זה נובע? לאן זה אמור להוביל? איך זה מתכתב עם מקומנו בפאזל הכלל-אנושי? מסע בעקבות הסוד שטמון בשורשים הישראליים הקדומים.

בבל העתיקה. 3800 שנה אחורה. אברהם בן תרח, חוקר נמרץ ויזם שאפתן, מקים את הסטארט-אפ הראשון. את כל מי שרק מוכן להקשיב הוא משתף בגילוי שלו: כוח אחד פועל בכל הטבע, תכונתו השפעה טובה, ואם רוצים להביא אותו אל חיינו צריך ללמוד את השיטה להתחבר זה לזה באהבה. להתאחד בינינו, כמו שכל הטבע מאוחד בהרמוניה, בהשלמה. 

מכל העמים והשבטים שהיו בסביבה אלפים התקבצו סביב האידיאה הרוחנית הזו. "אנשי בית אברהם", קראו להם במקורות, ומהם התהווה בהמשך עם ישראל כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. הייתה זו קבוצה של חלוצים שיצרו ביניהם את הקשר האינטגרלי, שאליו עתידה להגיע כל האנושות בשיא התפתחותה. ואהבת לרעך כמוך.

מאז ועד היום עברנו תהפוכות רבות, אבל אותה הגדרה ראשונית שעמדה ביסוד האומה לא משתנה. מבחינה רוחנית עם ישראל קיים, רק בתנאי שיש איחוד בקרב העם. אחדות מעל כל ההבדלים, מעל כל הפערים, מעל כל הדחיות והחיכוכים. כאשר ידענו איך לכסות את השנאה המתפרצת באהבה יותר גדולה יכולנו לקיים עם ומדינה, וכאשר האגו השתלט נזרקנו מכאן לכל קצוות תבל.

אחרי אלפיים שנות ערבוב הוחזרנו ארצה כדי לשחזר את תוכנת ההפעלה המקורית שקרסה, והפעם להנפיק אותה לכולם. כל עוד אנחנו לא נלמד להתחבר איש לאחיו, בשום מקום בעולם לא יוכלו להתרחש חיבורים נכונים. למרבה הצער עד היום זה לא קורה, ולכן ישראל הופכת לגורם מאוס יותר ויותר בעיני האנושות. בין אם הם מבינים זאת ובין אם לאו, אנשים מצפים שמכאן תבוא טכנולוגיית התקשרות חדשה בין אדם לאדם, בין עם לעם. בלי זה, אי אפשר יהיה לשרוד בעולם שנעשה כל כך מקושר.

אמנם כבר בהכרזת העצמאות דובר על הקמת חברת מופת, אבל בפועל לא הייתה ידיעה איך בונים כזה דבר. ממילים יפות ועד למימוש מעשי מפרידה כברת דרך ארוכה. מספר מנהיגים רוחניים כמו "בעל הסולם" (הרב יהודה אשלג) והראי"ה קוק, דיברו על הצורך בהכרת השיטה לחיבור בין שונים שגילה בזמנו אברהם, שיטה שמפורטת בחכמת הקבלה, אבל לא נתנו להם אפשרות ביטוי מספקת.

איך שלא יהיה, הרצון לחיבור שטמון בתוך תוכנו עטוף באינספור רצונות, נטיות ותפיסות שספגנו מכל האומות משך דורות. כך יצא שבמדינה קטנטנה התהווה פילוג רב-גוני, ובעוצמה הכי גדולה. אנחנו מיני-אנושות, בפול ווליום. מצד אחד זה מעמיד את כולם נגד כולם, כל ישראלי בולט, דעתן, עקשן. מצד שני זה מצביע על הפוטנציאל לתיקון עולם. אם פה בארץ נפצח את קוד החיבור מעל האגו הענק, נוכל לסחוף אחרינו את האנושות לאופק חדש.

דמיינו לעצמכם כמה נרוויח אם יהיה חיבור משלים בין בני האדם. היום רוב המשאבים של העולם הולכים להתמודדות עם בעיות שמקורן ביחסים לא טובים. כך למשל הוצאות הביטחון, מרוץ החימוש ומלחמות הסייבר. בנוסף, הרבה מהתבואה שמגדלים ומהמזון שמייצרים נזרקים לפח בגלל שהעולם לא מאוזן, שלא לדבר על התעשייה המופרזת שהורסת את כדור הארץ. כמה כוחות היינו חוסכים אם אנשים לא היו רוצים להזיק לאף אחד, משטרה, עורכי דין, בתי משפט, בתי סוהר. גם בעבודה, בזוגיות וביחסים המשפחתיים היינו חוסכים לעצמנו עצבים ולחצים מיותרים. בכל מקום, בכל תחום, בכל רמה, יחסים טובים חסרים אוויר לנשימה.

תכל'ס, העתיד היפה שלנו יכול להיות רק מחובר, ולכן איחוד העם הוא הדבר הכי חשוב, הכי מהותי והכי יקר. נעזור אחד לשני להפנים זאת, ויחד נצעד אל המחר.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 349 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content