Left Sidebar Content

חגים ומועדים | ראש השנה

דלת הקסמים לשנה הטובה

הרבה אנשים מתחברים לראש השנה ממקום של הזדמנות להתחדשות. ובכלל, אנשים אוהבים מאוד דברים חדשים. השאלה היא מדוע? מהו סוד הקסם של שיש במילה "חדש!", למה אנו שואפים כל כך להתחדשות, ומהו הדבר שהכי כדאי להתחדש בו השנה?

נתחיל מזה שאנו בני אדם, לא חיות. ההבדל בין אדם לחיה הוא בהתפתחות. אם נבדוק מה התפתח אצל בעלי חיים שחיו לפני אלף שנה ומה אצלנו בני האדם, נגלה פערים עצומים. התפתחות חברתית היא שקידמה אותנו כמין אנושי. יצאנו מהמערות, פיתחנו חקלאות, בנייה, מסחר, מדע וטכנולוגיה. פרצנו קדימה, המצאנו חידושים. אנחנו אוהבים שינויים והתחדשויות כי הם מביאים עימם התקדמות, ונקשרים אצלנו אינטואיטיבית לחיים טובים יותר.

אבל מה יהיה השנה? יהיה סוף סוף טוב או שיהיה כרגיל?

ציפייה, אכזבה, ציפייה

שנה חדשה בפתח מביאה עימה התרגשות וציפייה למשהו טוב יותר, אבל למרבה הצער המציאות מראה מגמה הפוכה. הכלכלה, התרבות, החינוך, התא המשפחתי, כל אלה מצויים בהידרדרות מתמשכת. בטלוויזיה הכול נעשה שטחי וחסר טעם, שיאים חדשים של שחיתות ואלימות נשברים מדי שבוע. באופק נראה שמחירי הדירות יעלו, משבר הפליטים יחריף, איראן תתקרב לפצצה, המלחמות בעולם יתעצמו, ומי יודע כמה יישאר לנו בפנסיה, בסופו של דבר.

אך דווקא בגלל זה אני מצפה לכך שהשנה עוד ועוד אנשים ירגישו, שמוכרחים לשנות את חיינו מהותית. לצורך כך בדיוק מתגלה כיום חכמת החיבור של הקבלה. היא תוכל ללמד אותנו לפתוח לעצמנו דלת לחיים חדשים, לעולם מלא תוכן ומשמעות.

על מה אתם חולמים?

בואו נרשה לעצמנו לחשוב בגדול. איך נראה עולם טוב? עולם טוב באמת צריך להיות עולם שבו אני בלתי מוגבל, כל האפשרויות וההזדמנויות פתוחות בפניי. עולם בלי מלחמות, בלי שחיתויות, בלי כל מיני דברים רעים שעלולים לקרות לי, למשפחה, לילדים, לכולם. עולם שבו אני לא אפחד מכלום, לא אתרגז משום דבר.

ואולי תשאלו, אבל רגע, איפה כל האקשן של החיים? אז זהו, שאפשר ללמוד להגיע להתרגשויות מסוג חדש. במקום ליהנות מלריב עם אחרים, להיאבק ולנצח אותם, אפשר ליהנות מזה שנתמודד ביחד מול אתגרים, נפתח לעצמנו בכל פעם עוד ועוד אופקים חדשים.

אמנם התרגלנו לחיים בהם אנו עסוקים בעיקר בבריחה מהרע, ולכן קשה לצאת מהמיטה בבוקר, אבל אפשר להתקדם מטוב לעוד יותר טוב. זוכרים איך זה היה כשהיינו ילדים? קמנו בבוקר עם עיניים גדולות, העברנו את היום במשחקים, עם חברים, בבילויים. החיים היו תענוג. כזאת היא השנה הכי טובה שנוכל לאחל לעצמנו. כל השאלה, האם נצליח למצוא את אותה דלת קסמים נסתרת ולפתוח אותה?

דלת הקסמים

כדי לאתר את הדלת ולפתוח אותה, עלינו ללמוד מהם תנאי החיים בעולם שמעבר לדלת. אחרי שנבין מהם תנאי הקיום באותם חיים חדשים, נצטרך להסכים עימם. ואז הדלת לעולם הטוב תיפתח מייד.

המקובל הגדול של המאה ה-20, הרב יהודה אשלג, מכוון אותנו: "בביאת האדם אל אהבת זולתו... עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב". הוא גם מתווה את הדרך להשיג זאת: "התקווה היחידה היא - לסדר לעצמנו חינוך... להכניס בכל אחד מאיתנו רגשי אהבה, הן בנוגע מפרט לפרט, והן מהפרטים אל הכלל. ועבודה זו קודמת לכל אחרת, כי מלבד שהיא היסוד - היא נותנת גם את שיעור הקומה והצלחה לכל מיני פעולות, שאנו רוצים לעשות".

בגדול, בעולם החדש חיים מתוך חיבור טוב עם אחרים, מרגישים כמו משפחה אחת. נכון, זה מנוגד לטבע האנושי, לנטייה הטבעית לאהוב את עצמנו בלבד, ולכן אנו זקוקים לשיטה שתשדרג אותנו. שיטה שתוכל לפתח בנו רצון להיות מחוברים לאחרים, תיתן לנו כוח להיות טובים. זהו התנאי לפתיחת דלת הקסמים.

השנה הטובה שלנו תלויה בהחלטה משותפת. אם רק נחליט ביחד שמוכרחים לשפר את היחסים בינינו ונתחיל ללמוד את השיטה לעשות זאת, מחכה לנו השנה הכי טובה שרק אפשר לדמיין.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 622 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content