Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

דמוקרטיה ושלטון העם

"ממשלה של העם, על ידי העם, עבור העם", הצהיר פעם אברהם לינקולן, נשיא ארה"ב. אנחנו בוחרים אחת לכמה שנים, כביכול חיים בדמוקרטיה שבה כל קול קובע, אך בימים שבהם נחשף השילוש הכל-יכול של הון-שלטון-עיתון, כבר לא ברור מיהו העם? במה הוא בדיוק שולט, ואיך?

מטבעו, כל אדם אגואיסט. לכל אחד ואחד יש דעות משלו, רצונות משלו. עקב כך קיימים בחברה כל מיני זרמים, קבוצות אינטרס וכדומה שכל אחת רוצה למשוך לעצמה יותר. בנוסף, במדינות מסוימות קיימים גם גופים חזקים כמו הצבא, שגם הם לא "העם", ושאיפתם לשלוט על מה שקורה במדינה. ועל כל החגיגה הזו, בשקט בשקט מנצחות מאחורי הקלעים האליטות.

מה שנחשף היום הוא רק קצה הקרחון של מידת השליטה הכמעט מוחלטת, שיש לבעלי ההון במדינה. אז איזה ערך יש לפתק שהעם בא לזרוק לקלפי בבחירות? אולי זה טוב בשביל המצב הרוח ומספק תחושה אשלייתית של כוח, אבל בפועל, אם התקשורת בידי האליטות הרי שגם הבחירות הן בעצם מכורות. במציאות כזו אי אפשר לדבר על שלטון של העם או על דמוקרטיה אמתית.

במיוחד לא במצב שהדמוקרטיה טובה כל עוד דעתי היא השלטת. הכרעת הרוב? ליברליות? פלורליזם? לא על חשבוננו, אומרים כעת במחנה שהפסיד בקלפיות בארה"ב. אנחנו יודעים מה טוב, וכך צריך להיות. פעם זה לא היה עד כדי כך, אבל עכשיו האגו לא יודע גבולות. אני ואפסי עוד.

אבל דווקא מתוך העובדה שהדמוקרטיה פושטת את הרגל ומתגלה במלוא מערומיה, הולכת ומתברר התמונה: עתיד טוב ייתכן רק אם נשנה את כל צורת התנהלות החברה, מהמסד ועד לטפחות. העניין הוא שזה לא יקרה מעצמו, וגם לא דרך בחירות חדשות, אלא רק באמצעות שדרוג טבעו האגואיסטי של האדם.

כולם רוצים לחיות טוב, אבל הבעיה היא שלכל אחד יש פירוש משלו לטוב. הטוב שלי הוא לא כמו הטוב שלך, ואתה מפריע לי לחיות טוב. לכן עד שהאדם לא ילמד להתעלות מעל האגו שלו, והחברה תהיה מורכבת מאנשים שפיתחו את היכולת הזו, אין מה לדבר על שלטון העם. תמיד מישהו שימשוך לכיוון הפרטי שלו, על חשבון אחרים.

שדרוג טבע האדם ייתכן רק בעזרת תהליך חינוכי חדש, כלל-חברתי. מטרתו של התהליך תהיה לפתח בנו את היכולת להתעלות מעל הראייה האגואיסטית, ואז נוכל לבחור בכל פעם במצב מתקדם יותר עבור כלל החברה שלנו. במצב האידיאלי שאליו יביא אותנו התהליך החינוכי, לכולנו תהיה הבנה משותפת מה זה לחיות טוב.

העקרונות שעל פיהם נרצה לחיות יהפכו להיות נעלים יותר ויותר. האינטרסים ישתנו מן הקצה את הקצה. לא יהיו יותר אינטרסים פרטיים שיתנגשו זה בזה, אלא אינטרס כללי אחד - אנחנו רוצים להתקדם לעולם לא-אגואיסטי, לעולם של חיבור הדדי וטוב בין כולם.

נבחרי הציבור יעבדו כדי לשרת את המטרה הזו של העם, ומתוך חיבור ביניהם יחשבו איך לקדם את העם למצב מחובר ומתקדם יותר ויותר. כאשר יקומו אנשים מוכשרים יותר, העם יבחר בהם לנהל את התהליך. רק במצב כזה, המדינה ומוסדותיה יתחילו באמת לשרת את העם.

העם יקבל אז שליטה על מצבו, על התפתחותו, על הכול. לא יהיו אז רוב ומיעוטים, כי לכולם תהיה מטרה אחת. מתוך כך, אנחנו נספק לכל אדם ואדם את כל מה שהוא צריך כדי לחיות טוב, מבלי שהוא יצטרך להילחם על זכויותיו. נהיה רגישים לצרכים המיוחדים של כל אדם וכל משפחה. המשאבים יחולקו בשווה, ותמיד נחשוב לפי עיקרון אחד: מה יהיה לטובת הזולת?

ואהבת לרעך כמוך. נקודה. בעולם מקושר כמו שלנו, כשהאגו כבר מגיע לשמים, אין דרך אחרת לקיים דמוקרטיה אמתית, להביא לשלטון העם ולהתחיל לחיות טוב.

מן המקורות

"המציאות מורה לנו, שאין כלל זכות קיום ליחיד, אילו היה מבודד לעצמו, בלי ציבור בהיקף מספיק, שישרתוהו, ויעזרוהו בסיפוק צרכיו. ומכאן, שהאדם נברא מלכתחילה לחיות חיי חברה, וכל יחיד ויחיד שבחברה, הוא כמו גלגל אחד, המלוכד בגלגלים מספר, המותנים במכונה אחת... כמובן שהדברים אמורים אם כל היחידים ממלאים את תפקידם לציבור בשלימות. ומקבלים לא יותר מהמגיע להם, ולא לוקחים מחלק חברם. אבל אם חלק מהציבור אינם מתנהגים כאמור, הרי הפועל יוצא מזה, שלא זו בלבד שמזיקים לציבור אלא שגם ניזוקים. אין להאריך יותר בדבר שידוע ומפורסם, והאמור עד כה אינו אלא להראות את נקודת התורפה, כלומר, המקום התובע את תיקונו. והוא שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא ובזה יבוא העולם על תיקונו המלא" (בעל הסולם, מאמר "השלום בעולם").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 824 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content