Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה | טיפים להורים וילדים

האם והתינוק – אתגרים והתמודדות

לידה ראשונה מכניסה את האם הטרייה למצב מאתגר. אם עד כה היא הרגישה בשליטה על חייה, פחות או יותר, ידעה איך להגיב על דברים וכן הלאה, פתאום היא נקלעת לסיטואציות לא מוכרות ומלחיצות, שבהן לא ברור איך להתייחס למה שקורה עם התינוק שלה, כיצד להגן עליו מפני סבל. כבר בתהליך הלידה הוא חווה כאבים חזקים, זה ממשיך בבדיקות לא נעימות שעושים לו בבית החולים, אחר כך באים הגזים שגורמים לו לבכות. למה כך מתפתחים החיים דרך כל כך הרבה ייסורים?

כשמסתכלים על צאצאים של יצורים אחרים נראה שהם פחות סובלים. אין להם צורך במכשור מיוחד כדי לגדול ולהתפתח, ודי מהר הם מתרגלים לעולם הסובב. רק הוולד של אדם נדרש לתהליך ארוך מאוד של התאמה והסתגלות למציאות, שתמיד מלווה בכאב. לפי חכמת הקבלה, הדבר נובע מכך שהסבל הגופני שבתחילת החיים מצטרף במשהו לתיקוני הנשמה. דרך אגב, כך הוא גם לגבי הסבל שאדם חווה לפני מיתה. אלה מצבים מיוחדים בתחילת החיים ובסופם, שנכנסים לחשבון הכולל של תיקון הנשמה.

מה זו בכלל נשמה? מה צריך לתקן בה? ואיך תינוק שזה עתה יצא לאוויר העולם קשור לעניין? ננסה להסביר בצורה הכי פשוטה, דבר שהוא מאוד עמוק ומורכב.

נשמה היא רצון. מלכתחילה, כלומר עוד לפני שנוצר העולם הזה ואנחנו בתוכו, נבראה נשמה אחת, רצון אחד, לקבל הנאה ותענוג. הרצון לקבל מוגדר כחומר היסודי של הנברא, והוא שואף להתמלא באור החיים, כמה שיותר איכותי וגדול. בהמשך התפתחותו הרצון האחד נשבר לחלקים רבים, כלומר לרצונות פרטיים. כל אחד מהם מרגיש רק את עצמו, ולכן היחס שלו לאחרים אגואיסטי, נצלני. תיקון הנשמה פירושו להרכיב את עצמנו מתוך מודעות לנשמה אחת, על ידי בניית יחס הדדי של השפעה טובה, אהבה ונתינה. כשנסיים לעשות זאת יזרום בינינו אור החיים הכי גבוה שיש, הכי טוב. זוהי מפת ההתפתחות שלנו בגדול, וממנה נגזרים תיקונים שונים שאנחנו עוברים, דור אחר דור.

אם היינו מכוונים לתיקון הקשר בין אדם לאדם כמטרת-העל של החיים, ומשקיעים בכך את כל מה שרק אפשר בלי שום עיכובים, הרי שאז היינו פחות סובלים. כיוון שלא כך מתנהלים הדברים, אנחנו צריכים לסבול מכל מיני צרות וכאבים. אז באה מכה מפה, אחריה מכה משם, אנחנו בורחים, מסתתרים, מנסים להבין למה זה בא לנו, אבל כל הזמן טועים. בסופו של דבר, הסבל המצטבר יעורר בנו שאלה זועמת: בשביל מה אנחנו חיים? והשאלה החשובה הזו תקדם אותנו לעבר שלב ההתפתחות של תיקון הכרתי.

כשתינוק מסוים סובל, ואיתו גם ההורים, הסבל מצטרף לחשבון הכללי. אם הוריו יהיו מודעים למפת ההתפתחות הרוחנית שתוארה פה על רגל אחת, ילמדו אותה לעומק ויממשו את השיטה לפיתוח טבע שני של אהבה לזולת, הם יוכלו להקל על סבלו. חיבור בבית לתכנים שמדברים על תהליך התיקון, צפייה בתוכניות של חכמת הקבלה, קריאה בספריהם של גדולי המקובלים במאה העשרים, הרב יהודה אשלג ובנו הרב"ש - כל אלה יכוונו אותם להיכלל בכל הצרות שבעולם, ולהשתדל להגביר אהבה כדי להקל על כולם.

סבל הוא פועל יוצא משבירת הנשמה הכללית. כשנדע להתעלות מעל האגואיזם הצר, לכסות את המרחק והדחייה שמתגלים בינינו בגשרים של חיבור ואהבה, או אז יהיה אפשר לדבר על סוף לסבל האנושי.

יוצא שלא לחינם מעוררים באם הטרייה הרגשה של חוסר שליטה במה שקורה לתינוק שלה. כך הכוח הכללי של הטבע, תקראו לו הבורא או אלוהים, מעורר בה צורך להכיר אותו, לגלות אותו, להכניס אותו אל חייה. הוא העליון, תכונתו השפעה טובה, ושאיפתו לגדל את כולנו גם יחד לרמה שנבחר להידמות לו. באהבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 583 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content