Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

ההיסטוריה באור הקבלה

מהו הקשר בינינו לבין האנשים שחיו בימי קדם? מה מחבר בין תקופות האבן, הנחושת, והפלסטיק? אילו יכולות מתקדמות יהיו לנו בשלב הבא באבולוציה האנושית? חדירה אל מנגנון הניהול של העבר, ההווה והעתיד.

ההיסטוריה היא תהליך בלתי פוסק של התפתחות. מדור לדור האגו של האדם גדל ומוביל אותנו לחקור את הסביבה שבה אנחנו חיים, לגלות עוד נדבך מחוקי הטבע, ללמוד כיצד להתאים את עצמנו לחוקיות שמתגלה. שאיפתנו היא לדעת איך נוכל להתקרב לצורת קיום מושלמת, שבה נהיה מרוצים מהחיים, במלוא מובן המילה.

מנקודת המבט של חכמת הקבלה, התהליך ההיסטורי המשמעותי ביותר שעברה האנושות התרחש לפני כששת אלפים שנה. באותם ימים חי בן אנוש בשם אדם, והוא היה הראשון שבו הופיעה יכולת לגלות את הכוח הכללי שבטבע. בשפת הקבלה קוראים לזה גם גילוי הכוח העליון או האלוהות. מדובר בגילוי מנגנון הניהול של המציאות, שממנו באים החוקים, הסיבות ושלבי ההתפתחות של כל היצורים. מאז פריצת הדרך שעשה אותו אדם, התחיל המין האנושי להתפתח מבחינה רוחנית, כלומר לנוע לקראת הכרת האלוהות, ובכל דור היו אנשים שהגיעו לרמה כזו.

כיום אנחנו נמצאים בתקופה מיוחדת, שבה מתברר שכל השכל, המדע והטכנולוגיה שלנו מהווים מעין חרב פיפיות. הרבה מאוד ממה שפיתחנו, מאיים על המשך קיומנו. נשק גרעיני, מלחמות סייבר, פגיעה בסביבה האקולוגית ועוד - כל אלה מעידים שהאגו האנושי מגיע לרמה מעוותת של סף הרס עצמי. אבל יש בזה גם משהו טוב, כי הייאוש ותחושת אובדן הדרך מעוררים צורך בהתפתחות חדשה לחלוטין.

דרגת הקיום הבאה שלנו תיבנה על שינוי מהותי ביחסו של האדם למציאות. עד היום קלטנו את המציאות דרך האגו, כלומר הרצון לקבל הנאה ותענוג לעצמנו. הוא זה שצייר לנו את עצמנו, את האחרים, את העולם. כדי להתקדם לדרגה הבאה אנחנו צריכים לפתח רצון להשפיע כל טוב מעצמנו לכולם. שאיפה כזו תיצור התאמה ראשונית בינינו לבין מנגנון הניהול הכללי של המציאות, שמקדם את כל הבריאה למצבה המושלם. כתוצאה מההתאמה, אנחנו נתחיל להרגיש את המנגנון השלם והנצחי הזה, להכיר אותו, לחקור אותו, לסגל לעצמנו תכונות רוחניות של השפעה טובה, אהבה ונתינה, כמו שיש בו. 

ולא מדובר בהטפות מוסר או מילים יפות, כי הכוחות האבולוציוניים דוחפים אותנו לקשר ויחסים ברמה כזאת. אם לא נתפוס את הדברים מתוך לימוד והבנה של מגמת ההתפתחות, אז זה יבוא לנו דרך מכות גלובליות איומות. כך או אחרת, בסוף נעכל שבעולם כה מקושר כולנו בסירה אחת, ומוכרחים לפתח התחשבות והדדיות. כל הייחודיות של תקופתנו היא בכך שלראשונה בהיסטוריה, ניתנת לכלל-האנושות האפשרות להתקדם באופן מודע בתהליך שהוא מחויב המציאות. השיטה המעשית להתפתחות הזו מפורטת בחכמת הקבלה, וכל שנדרש הוא רק רצון לגדול.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 943 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content