Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

ההתכחשות לאנטישמיות

האנטישמיות בעלייה ויהודים מותקפים מדי שעה, אבל נראה שכולם בהכחשה. יהודי אירופה וארה"ב מרגישים: "לי זה לא יקרה", מנהיגים וממשלות מבטיחים: "לא נסבול קיצוניים כאלה", ופה בארץ בכלל לא קולטים מה קורה. יש הזדמנות לרילוקיישן? עפים על זה. והשאלה הגדולה שעולה: יהיה פעם סוף לדבר הזה?

כדי לגבש תשובה מלאה, צריך לחזור למקום שבו טמונים שורשי השנאה. 

בבל העתיקה, לפני כארבעת אלפים שנה. האנושות רוצה לבנות מגדל עד השמיים, לשלוט בכל הטבע. הסיפור הסימבולי על מגדל בבל מסמל את התעצמות האגו באדם. תוך זמן קצר אנשים מפסיקים להבין זה את זה, כל אחד מושך לכיוון שלו, נוצר בלבול, מאבק, בלאגן. חכם אחד בשם אברהם בא ואומר: רגע, לא כך צריך להתפתח. האגו גדל בנו לא כדי שנדרוך זה לזה על הראש, אלא כדי שנלמד להתעלות מעל האגואיזם הצר. אם נדע לעשות זאת, נגלה בקשרים החדשים שנבנה בינינו כוח מיוחד שנסתר בטבע. כוח של השפעה טובה, של אהבה ונתינה טהורה. כוח החיים והבריאה. הכוח האחד.

מכל העמים שהיו באזור מסופוטמיה, כמה אלפים מתחברים לרעיון של אברהם והופכים לתלמידיו. הם לומדים את השיטה להתחבר באהבה מעל כל האגו וההבדלים, עובדים על עצמם מאוד חזק, ומהם מתהווה בהמשך עם ישראל. כל יתר האנשים אומרים לאברהם: 'יאללה, תן גז. מה שבא לי אני עושה, לא רואה אף אחד'. מבבל העתיקה הם נפוצו על פני תבל, ומהם התהוו אומות העולם.

שם, באותה נקודת פיצול היסטורית, טמונים השורשים לשנאת יהודים, נושאי שיטת ההתפתחות שדוחה את האגו שטבוע באדם.

למה צריך בכלל להתעלות מעל האגו? כי אם מתחברים זה לזה באהבה הדדית, בתוכה מתחילים לראות עולם רחב פי מיליון מזה שאנחנו קולטים כעת. במה מדובר? באופן טבעי אנחנו קולטים את העולם מתוך רצון אגואיסטי לקבל לעצמנו כל דבר טוב, וכמובן להתרחק מרע. חמשת החושים שלנו משרתים את הרצון לקבל, ומציירים בנו תמונת עולם של הזדמנויות ושל סכנות. התמונה הזו צרה, גילה אברהם, אפילו חשוכה. אם רוכשים טבע חדש, רצון להשפיע כל טוב מעצמנו לכולם, מתפתחים בנו חושים חדשים ומצטיירת תמונת עולם חדשה. מוארת, גדולה. דומה הדבר להדלקת אור בחשיכה גמורה, שמאפשר להתחיל לראות את מה שגם קודם היה סביבך. על היסוד הזה, שמוגדר כתפיסה רוחנית, נבנתה האומה. מורי הדרך שבאו אחרי אברהם המשיכו ללמד את השיטה לרכישת רצון להשפיע וכוח השפעה.

לאורך ההיסטוריה הצטרפו אלינו אנשים שהתעוררה גם בהם משיכה לגילוי אותה משמעות גדולה של הקיום. כל עוד העם עבד על בניית חיבור ואהבה מעל כל רצון אגואיסטי שהתגלה, הוא היה בדרגה רוחנית. אבל לפני כאלפיים שנה, שנאת חינם השתלטה. הקשר הרוחני שהיה בינינו נחרב, ותפיסת העולם הצטמצמה. כוח ההשפעה נעלם מאיתנו, וכוח האגו משל בכיפה.

מאז ועד היום, הדבר המרכזי ששומר יהודים יחד זו השנאה מאומות העולם. היא מזכירה לנו שאנחנו שייכים לאותה אומה. האנטישמים עושים אותנו אחים לצרה.

השנאה כלפינו גרמה לכל מיני תופעות. ראשית נציין שלאורך ההיסטוריה היו יהודים שניסו לברוח ממנה על ידי מעבר לצד השני, והם הפכו לאנטישמים גדולים בעצמם. שנית, קהילות יהודיות שסבלו מרדיפות חיפשו דרכים להמתיק את הצרה, להקטין את ממדי הבעיה הבלתי פתירה. הם שילמו לשלטונות כספים, סייעו בכל מה שיכלו בתקווה שיתנו להם להתקיים איכשהו. היה ברור להם ששונאים אותם, אבל לא היה טעם לדבר על זה. שלישית, השלטונות מצדם גם כן שיחקו את המשחק. בדרך כלל, טוב היה להם להכחיש את האנטישמיות הבסיסית, ולמצוא בכל פעם תירוצים עדכניים ליחס העוין שלהם כלפי יהודים. זאת, כמובן, למעט המקרים הקיצוניים שבהם עם מסוים רצה דווקא להדגיש את שנאתו ליהודים כמו הנאצים בזמנם. על גבינו, הם בנו את עצמם.

והיום? אותה הגברת בשינוי אדרת. לא תמצאו ממשלה שתצהיר שהיא אנטישמית. גם האו"ם יתנגד לאנטישמיות, כמובן, וידגיש שאנטי-ישראליות בכלל לא קשורה לעניין. ההתכחשות לאנטישמיות מספקת לכולם פלטפורמה נוחה לעשיית הדברים הכי גרועים, ובכל זאת להרגיש טוב עם עצמם. מפחיד לחשוב על מה שבאופק, כשרואים על מה מתחנכים הצעירים בקמפוסים ברחבי העולם.

אז מה? זהו גורלו של עם? לא ייגמר הסרט הרע אף פעם?

הכול בידיים שלנו. אם נבין שהאנטישמיות היא תופעת טבע ממש, מושרשת באומות העולם מאז אותו פיצול בבבל העתיקה, או אז נוכל גם לגלות מה ירפא את השנאה. 

מה שניסה אברהם ללמד בזמנו את כולם, דרוש היום בעולם כמו אוויר לנשימה. האגו האנושי הגיע לממדי ענק, אף אחד לא יכול לסבול את האחרים, בו בזמן שהעולם נעשה כל כך מקושר. אנחנו חנוקים יחד באותה סירה, ובלי שיטת חיים חדשה לא נוכל לעבור בשלום את המאה ה-21. 

אנשים מרגישים שיש ליהודים איזה סוד שהם מסתירים, איזה כוח מיוחד, וזו אמת לאמיתה. אמנם אנחנו עצמנו לא מודעים לכך, אבל בקרבנו נמצאת חכמתו של אברהם, חכמת הקבלה. היא מלמדת איך לעורר לפעולה את כוח ההשפעה, שרק הוא יכול לכסות את האגו הגדול עם אהבה. נממש זאת בינינו, נעשה אקזיט לעולם, ונראה איך השנאה כלפינו מתחלפת באהדה ובתמיכה מכולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 463 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content