Left Sidebar Content

מאמרים של הרב ד"ר מיכאל לייטמן מרחבי הרשת

הולוגרמה ענקית ומורכבת

"תארו לכם שכל מה שאתם רואים, מרגישים ושומעים בשלושה ממדים - ובתפיסת הזמן שלכם - נובעים למעשה משדה שטוח ודו-ממדי", הסביר בהודעה רשמית החוקר קוסטאס סקנדריס. "הרעיון דומה להולוגרמה פשוטה, שבה תמונה תלת-ממדית מקודדת בשטח דו-ממדי, כמו למשל ההולוגרמה שמצוירת על כרטיסי אשראי. עם זאת, במקרה הזה, היקום כולו מקודד!".

נשמע מורכב? הזוי? תסריט לסרט מדע בדיוני? דווקא לא. מחקר חדש מאוניברסיטת סאות'המפטון קובע, כי ייתכן שהיקום כולו הוא "הולוגרמה ענקית ומורכבת" וכי התפיסה שלנו את החיים כתלת-ממדיים היא לא יותר מאשר אשליה. מי שלומד את חכמת הקבלה, אינו מופתע מהגילוי הזה. עוד לפני מאות שנים כתבו גדולי המקובלים בספר הזוהר ובספרי קבלה עתיקים רבים, כי המציאות כולה מצטיירת בתפיסה של האדם.

ב"מבוא לספר הזוהר" (אות ל"ד) נכתב כי "חוש הראיה שלנו, שאנו רואים לפנינו עולם גדול ענקי וכל מלואו הנהדר, אין אנו רואים כל זה אלא רק בפנימיותנו עצמה. כלומר, במוח האחורי שלנו, יש שם כעין מכונה פוטוגרפית (מכונת צילום), המציירת לנו שם כל הנראה לנו, ולא כלום מחוץ לנו. שם במוחנו, יש כעין ראי מלוטש, המהפך לנו כל דבר הנראה שם, שנראה אותו מחוץ למוחנו, מול פנינו. ואף על פי שבפועל אנו רואים הכול ממול פנינו, כל בעל שכל יודע בבירור, שכל הנראה לנו, אינו אלא בפנימיות מוחנו בלבד".

במילים אחרות, אין צורך לצאת ולחקור את היקום הגדול והנפלא, לשוטט במרחבים האינסופיים של החלל ולגלות את ההולוגרמה האינסופית. מנגד, גם אין כל כך טעם להתחפר בתוך המעבדה ולהיכנס אל נבכי האטום כדי להוסיף עוד פרט חדש לידע אודות מסתרי היקום. טעות היא לחשוב כי בתוך החומר, בין אם הוא מזערי או אדיר ממדים, נגלה את הסוד ליקום שלנו ולקיום האדם.

אילו היינו מקדישים את מרב המאמצים והזמן היקר שלנו ללמוד את תפיסת המציאות של האדם, היינו מגיעים למעמד שבו היינו מנהלים את היקום כולו בעזרת התפיסה שלנו בלבד. באמצעות כוח המחשבה היינו שולטים בבריאה מקצה לקצה, מכל הכיוונים, הצירים והממדים האפשריים, בין אם הם גלויים לנו ובין אם הם נסתרים.

האשליה של יקום עצום המורכב מאינסוף פרטים, נובעת מהרצון לקבל הנאה ותענוג שטבוע בנו, טבע אגואיסטי שמכוון אותנו לכבוש כל פסגה אפשרית לתועלת עצמנו בלבד, לרוב על חשבון האחרים.

חכמי הקבלה, המדענים האותנטיים שחקרו את היקום קודם תחילת הבריאה ועד לסופה, ממליצים לנו דבר פשוט: להיכנס אל תוך המוח והלב שלנו, אל התפיסה הפסיכולוגית העמוקה שלנו, ולגלות שם עולמות. ככל שנקדיש זמן ללימוד המקורות האותנטיים של חכמת הקבלה, נגלה כי המוח והלב אלה הם כלי המחקר שלנו, ובהדרגה נהפוך למדענים החוקרים את עצמנו בעצמנו כשם שהשיגו כל גדולי המקובלים. ככל שנלמד לשנות את היחס הנצלני שלנו לזולת, מיחס אגואיסטי ליחס אלטרואיסטי, כך תשתנה בנו התפיסה. וכשתפיסת המציאות משתנה - המציאות כולה משתנה. במקום אינספור פרטים, נקלוט הולוגרמה אחת פשוטה, שבה הכול קשור בהכול.

מהו קוד הכניסה למערכת הבקרה של המציאות? השאלה הפנימית באדם: "מה הטעם בחיי?". התעמקות בשאלה זו, היא שפותחת בפנינו את הפתח אל העולם האינטגרלי השלם, ועליה נותנת חכמת הקבלה מענה.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>kab-study</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p><p>olamot-nifgashim</p>
<div id="__tbSetup"></div>

Right Sidebar Content