Left Sidebar Content

משמעות החיים

החיבור בקבוצת קבלה

מאיפה באים החיים? מאיזה מקום אני באתי? לאן אני שייך? המציאות הארצית הזו, אני לא מרגיש כל כך קשור אליה. יש בי מין תחושה שלא כאן הוא המקום שלי, שאני לא שייך לכאן. מתעורר בי רצון לחיים אחרים, מחוץ למסגרת המצומצמת, הלוחצת והמוגבלת הזו. אנשים נולדים, חיים, רצים, מתעייפים, מתים. פה ושם תענוגים קטנים, לצד אינספור בעיות ומכאובים. לא רוצה לחיות כך. משהו אוכל אותי מבפנים, אני חייב לדעת בשביל מה אני חי, למה אני חי, מהי מהות החיים?

אנשים כאלה, ששום דבר לא יכול להרגיע את מה שיש להם עמוק בלב, מגיעים לחכמת הקבלה. הם לומדים שיש מערכת עליונה שמנהלת את חיינו, ומטרת התפתחותנו היא לגלות אותה. העניין הוא שהמערכת הזו עובדת לפי טבע הפוך משלנו, ולכן היא נסתרת מאתנו. המערכת מופעלת על ידי הרצון לתת, לאהוב, להשפיע כל טוב לכולם, בעוד שטבע האדם הוא הרצון לקבל לעצמו.

כדי לגלות את המערכת העליונה, אנחנו צריכים לייצר בתוכנו כוח כמו זה שפועל בה, כוח טוב של אהבה ונתינה. ככל שנשתווה אליה, נוכל להרגיש אותה, לחקור, ללמוד ולהכיר אותה. המערכת הזו נקראת בכל מיני שמות, מערכת הא-לוהות, הטבע העליון, הכוח העליון, הבורא. אל תתנו לכינויים האלה לבלבל אתכם, לחכמת הקבלה אין שום קשר לדתות או אמונות כלשהן, אלא כך פשוט נקראת המערכת.

כבר לפני אלפי שנים גילו המקובלים הראשונים את המערכת העליונה, ובנו שיטה מדעית לגילויה. השיטה מבוססת על עבודה משותפת בקבוצות של כעשרה אנשים. יחד אנו לומדים כיצד אפשר להכניס את עצמנו תחת השפעתו של אותו כוח עליון נסתר, ולגרום לו לפתח בנו תכונות כמו שלו.

תרגילי קשר מיוחדים שמפורטים בעיקר במאמריו של הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, בונים בינינו כוח משותף, רצון משותף לרכישת טבע חדש, אנטי-אגואיסטי. הנטייה המשותפת לחיבור, נתינה ואהבה, מושכת אלינו את הכוח הטוב שטמון בטבע. הכוח הזה מנוגד לכוח הרע ששולט בעולמנו, וכאשר הוא מתחיל לשרות בקבוצה הוא עוזר לנו להתקדם יותר ויותר ליישום המטרה שלנו.

בלב השיטה נמצאת הבקשה המשותפת. מדוע היא חשובה מאוד? כי רק אם פונים מהנקודה המשותפת בינינו, נקודה שנקראת "מרכז הקבוצה", רק אז אנו יכולים באמת להתקשר לכוח עליון. אחרת הוא לא מזהה אותנו, כביכול, ואנחנו לא מזהים אותו. למה? כי הוא מצוי בטבע שונה מזה שטבוע בכל אחד מאתנו. לבד, כל אדם הוא אגואיסט. הרצונות, הכוונות, המטרות שלו שונים מאלו של הכוח העליון, ולכן לא יכולה להיות לו נקודת מגע עמו. לעומת זאת, בעבודה המשותפת על חיבור בקבוצה נבנה בינינו רצון חדש.

בהדרגה, אנחנו נעשים מחוברים כל כך, עד שלכולנו יש רק רצון אחד - להשפיע כל טוב זה לזה כדי להיות מותאמים לאותו כוח עליון. ובאותה מידה שזה קורה, אנחנו מתחילים להרגיש שאנו נמצאים בו. בתוך כוח גדול של אהבה ונתינה.

לפי מידת כוח האהבה והנתינה שאנו מקבלים, אנו מתחילים לראות עולם עליון, ממד עליון. המציאות נראית לנו בצורה שונה, אנו רואים את הקשרים הנכונים שבין כל חלקיה, דומם, צומח, חי ובני אדם, רואים כיצד כוח אהבה ונתינה ממלא את העולם. ואז נעשה ברור לכולנו מהו מקור החיים, מהי מהות החיים ומהי תכליתם. אנו זוכים להרגשת חיים חדשים לחלוטין, מעל זמן, תנועה ומקום, מעבר לגבולות החיים והמוות, מעבר לגוף הפיזי וכל מגבלותיו.

לסיכום, הכי חשוב לדעת: ההצלחה בפיצוח סוד החיים תלויה במימוש מדויק של שיטת ההתפתחות ותכנית העבודה שבנו עבורנו המקובלים, אלה שכבר השיגו את המערכת העליונה.

מן המקורות

"אם נשים לבנו, להשיב רק על שאלה אחת, מפורסמת מאד... והיינו, השאלה הזעומה, הנשאלת מכל בני ירד, שהיא: מהו הטעם בחיינו? כלומר, מספר שנות חיינו הללו, העולים לנו ביוקר כל כך, דהיינו מרבית הייסורים והמכאובים, שאנו סובלים בעדם, בכדי להשלימם על אחריתם, הנה, מי הוא הנהנה מהם? או ביתר דיוק: למי אני מהנה? והן אמת, שכבר נלאו חוקרי הדורות, להרהר בזה. ואין צריך לומר, בדורנו זה, שלא ירצה מי שהוא, אפילו להעלותה על הדעת. עם כל זה, עצם השאלה בעינה עומדת, בכל תוקפה ומרירותה, שהרי לעתים, היא פוגשת אותנו בלתי קרוא, ומנקרת את מוחנו, ומשפילתנו עד עפר, בטרם שנצליח למצוא התחבולה הידועה, דהיינו, להיסחף בלי דעת, בזרמי החיים, כמו אתמול. אכן, לפתרון חידה סתומה זו, דיבר הכתוב: טעמו וראו, כי טוב ה'" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, הקדמה לתלמוד עשר הספירות, ב-ג).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 875 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content