Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

החיים החדשים שבפתח

אם סבא של סבא שלנו היה רואה איך אנחנו חיים, הוא היה נדהם. מבחינה טכנולוגית, מבחינת הקשר בין אנשים מעל מגבלות המקום והזמן. כל העולם אצלנו בכף היד. איפה תהיה האנושות בעוד עשר או עשרים שנה? מה נוכל לעשות שהיום אי אפשר אפילו לחלום? כדי לפצח את החידה צריך להתעמק בהבנת המגמות הנוכחיות.

לאורך הדורות פיתחנו את העולם בהתאם לרצונות שהתעוררו בנו. הייתה תקופה של רצון לעושר והון, התווסף להם הרצון לכבוד ושליטה, ובהמשך גדל הרצון לידע וחכמה. כל רצון כזה שינה את פני החברה. התפתחו מסחר, כלכלה, תעשייה, תרבות, חינוך, חברה, טכנולוגיה ומדע. הגענו להישגים כבירים, ונראה היה שבפנינו עתיד נפלא. אבל כיום אפשר להתחיל לזהות האטה.

הדור הצעיר, אנשים בני עשרים, כבר לא מרגישים דחף לרוץ לשום מקום. הכול קטן עליהם. לא מושך, לא מסעיר, לא מלהיב. כאילו דוממו להם את המנוע מבפנים. השעמום והריקנות מובילים לדיכאון, לייאוש ולחוסר אונים, אבל יש בהם גם פוטנציאל חיובי כי מתעוררת ביקורת עמוקה, עניינית וחדה על החיים בגרסתם הישנה.

בפנינו תקופה מיוחדת מאוד, לא פשוטה ולא קצרה, שבה יהיה עלינו לברר הרבה דברים. לשם מה בכלל אנו חיים? האם מתאים לנו לחיות כמו עבדים מודרניים בשביל שבועיים חופש בשנה? האם הפורמט של לחיות כדי לעבוד, לעבוד כדי לחיות, מספק אותנו? ואולי אפשר אחרת: לקום בבוקר עם חיוך על הפנים, לגלות איזה כוכב צפון שיאיר, להבין שיש לחיים מטרה גדולה ונעלה.

אנחנו עשויים מחומר יסודי שנקרא "רצון ליהנות", כך מלמדת חכמת הקבלה. הרצון הזה משתנה כל הזמן. אם פעם היו אנשים נהנים מצפייה של שעות באופרה, כיום זה לא מעניין. מקורות ההנאה שהיו בדור הקודם כבר לא מדברים אל הצעירים, ולכן זועקת מתוך לבם השאלה: ממה נהנה?

במקביל, הרשתות החברתיות והטכנולוגיות המתקדמות גרמו להרגשה שכל בני האדם מקושרים, ונוצרת תחושה של צורך בשינוי גלובלי. מה תהיה מהות השינוי? שימו לב: לא פחות ולא יותר אלא שינוי טבע האדם.

למה הכוונה? טבע האדם הוא אגואיסטי, משך דורות התרגלנו ליהנות מזה שאנו יותר מהאחרים, ותחרויות הרסניות מילאו את כל תחומי החיים. לכאורה, הניצחון הביא עימו הנאה, אבל מפני שהיא הייתה אגואיסטית היא גם הייתה זמנית בלבד, התפוגגה מבלי להשאיר אחריה שום תועלת מיוחדת. החיים היו מרוץ אינסופי שבו רגע ניצחנו ורגע אחריו בא הפסד, פעם התעלינו מעל מישהו והרגשנו טוב, וברגע הבא מישהו התעלה מעלינו והרגשנו איום ונורא. עצבים בלי סוף, מתחים ולחצים בלתי פוסקים. כיום אנחנו בשלים לצעוד קדימה ולהחליט שאנו רוצים לשדרג. במקום ליהנות מהצלחה על חשבון הזולת, אנו רוצים להתקדם אל הנאה משותפת.

מהות החיים תשתנה. אנחנו נפסיק להילחם זה בזה עבור הצלחה אגואיסטית, ונעבור למלחמה פנימית עם האגואיזם הצר שבנו במטרה להתעלות מעליו ולהשפיע לאחרים כל טוב. זה יהיה העיסוק העיקרי בחיינו, והוא יתבטא בכך שנתחיל להרגיש את כולם כגוף אחד, כנשמה אחת. אנחנו נתקשר זה לזה, נייצר בינינו רצון משותף, מחשבה משותפת ונהנה מכך שאנו כל הזמן משלימים זה את זה. במצב מחובר שכזה לא תהיה לנו שום בעיה, שום הגבלה על הכמות או האיכות של התענוג וההנאה שנחווה, ונוכל לשרות תמיד בתחושת סיפוק מתגבר.

כל אחד יוכל להוסיף בכל רגע לאותה הרגשה משותפת, להיכנס בה יותר ויותר, לחיות בה ממש. ומתוך כך שנרגיש את החיים שלנו לא בתוך עצמנו בלבד אלא בתוך כולם, בכלי המשותף, תהיה זו תחושת חיים בלתי פוסקת. כלומר, אני אחיה בתוך האחרים, יחד עם כולם, בלב אחד, במוח אחד, ברצון אחד, עד כדי כך שאפילו כשהגוף הפיזיולוגי שלי ימות, הרצון שבי ימשיך לחיות באותה הרגשה כללית.

ודאי שלא מיד אפשר להגיע לידי כך, אבל זה בגדול מה שאנו עומדים לרכוש. למעשה, כל ההתפתחות שחווינו עד כה נועדה רק לקרב אותנו להבנת המצב הזה, לכך שנהיה מסוגלים לתפוס מהם החיים החדשים שבפתח. יהיו אלה חיים שבהם נצא למרחב משותף ובלתי מוגבל, ונחיה בו. זהו ממד אחר, עליון, שלם ונצחי, ולפי התכנית שמוגדרת בטבע, הוא היעד הסופי של התפתחות המין האנושי.

מן המקורות

"בוא וראה, בעת שכל בני העולם יסכימו פה אחד לבטל ולבער את הרצון לקבל לעצמם שבהם, ולא יהיה להם שום רצון אלא להשפיע לחבריהם, אז היו מתבטלים כל הדאגות וכל המזיקים מהארץ, וכל אחד היה בטוח בחיים בריאים ושלמים, שהרי כל אחד מאתנו, היה לו עולם גדול, שידאג בעדו וימלא את צרכיו. אמנם בזמן שכל אחד, אין לו אלא הרצון לקבל לעצמו, מכאן כל הדאגות הייסורים והמלחמות והשחיטות, שאין לנו מפלט מהם. שהם מחלישים גופנו, בכל מיני מחלות ומכאובים. והנך מוצא, שכל אלו הייסורים, המצויים בעולמנו, אינם אלא גילויים מוצעים לעינינו, בכדי לדחוף אותנו, לבטל את קליפת הגוף הרעה, ולקבל צורה השלמה של רצון להשפיע".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, הקדמה לספר הזוהר

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1000 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content