Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

החלום שאחרי האמריקאי

מאת: הרב ד"ר מיכאל לייטמן

לפני כשבועיים חזרתי מאמריקה, אחרי מסע אינטנסיבי של כנסי קבלה בצ'ילה, ברזיל, מקסיקו וניו ג'רזי. נפגשתי עם אלפים מתלמידיי היקרים, ושמחתי לראות איך הם מתפתחים רוחנית משנה לשנה. עם זאת, האווירה הכללית שחשתי ברחובות הייתה עגומה. במיוחד בלטה בעיני האווירה בארצות הברית, שאותה מצאתי עייפה וחסרת תקווה. אנשים עובדים כמו עבדים, אין להם זמן לנשום. גם אצל אלה שיש להם הכול וגם אצל אלה שאין להם כלום, מורגשת ריקנות גדולה. מסתבר שהחלום האמריקאי הלך כבר מזמן לישון, ואף אחד לא שם לו שעון מעורר.

כיליד 1946 אני שייך לדור שגדל על האמיתות האמריקאיות: תעבוד, תרוויח, תצליח. כל אחד יכול לנסוק עד לרקיע, אם רק ישקיע. כולם שווים, כולם חופשיים, כולם ראויים לווילה, שתי מכוניות וילדים יפים. בזמנו, אנשים היו צמאים להצלחה, רצו לבלוע את החיים. אבל בחלוף השנים, החל החלום להתפוגג, להזדקן, לאבד רייטינג. ערים מפוארות כמו דטרויט איבדו את התעשייה והמסחר, התמלאו באבטלה, ייאוש וסמים. כיום כל ילד חמישי בארה"ב עני, כל אזרח שמיני נזקק לתלושי מזון, כל אמריקאית רביעית נזקקת לכדורים פסיכיאטריים. מה קרה לו לאותו חלום אמריקאי ורוד, ומה יוכל להיות החלום האלטרנטיבי שיתפוס את מקומו? הרי בלי חלום אי אפשר לחיות.

המנוע שהפסיק לעבוד

חכמת הקבלה מלמדת כי המנוע שמזיז את האדם בחיים הוא הרצון לקבל הנאה ותענוג - אגו. בזמנינו האגו האנושי לא רוצה להיות יותר עבד. לא רוצה לעבוד קשה, לא רוצה להשקיע במשפחה, לא רוצה מחויבויות. טבע האדם כל הזמן מתפתח, ולכן דברים שבדור הקודם היו מובנים מאליהם, כיום כבר לא מדברים אל הצעירים. הרצון שלהם השתנה, ולכן הם כבר לא מרגישים משיכה אל אותם דברים מוכרים. הם מסתכלים על דור ההורים, לא רואים אנשים מאושרים ולא מוצאים במה לקנא. אז בשביל מה לעבוד כל כך קשה, הם תוהים, נעבוד פחות, נירגע, נעשן קצת סמים. נזרום עם החיים.

במקביל, גם העולם שלנו עבר שינויים רבים. תעשיות גדולות בעלות תהליכים מסורבלים הוחלפו בפיתוחים עדינים, רובוטים מחליפים אנשים ומיליוני עובדים נפלטים משוק העבודה. על פי הערכות המומחים, שוק העבודה ישנה בעתיד את פניו מן הקצה אל הקצה, ולא יהיה לעובדים לאן לחזור. מתוך כך, מדינות כמו פינלנד החלו בתהליכים חדשים: לחלק לכל אזרח הכנסה בסיסית שתבטיח את קיומו, בלי קשר להיותו עובד או לא. במקביל, מקודמת הלגליזציה של סמים. אם אנשים מובטלים וחסרי מעש, עדיף שישבו בבית רגועים במקום לצאת למהומות ברחובות, אומרות לעצמן האליטות השולטות. לחם ושעשועים 2017. לא פוליטקלי קורקט, אבל אמת.

חשב מסלול מחדש

אם נבדוק לעומק נגלה שיש בעולם מספיק אוכל, לבוש וכל מה שאדם צריך כדי לחיות. כלכלנים רבים כבר מודים שהמחסור הוא מלאכותי ואינטרסנטי, ושיש עודף כושר ייצור בעולם. אם כך, מה מפריע לנו לבנות פה גן עדן? רק דבר אחד: יחסים לא טובים בין אנשים. ניצול, ניכור, שנאה. יכולנו לעצב את החיים בצורה אחרת לחלוטין, כך שיהיה לכולנו הרבה יותר נעים לחיות על הכדור הזה, אבל לשם כך אנחנו צריכים להחליף את כל ההגדרות שלנו, את כל סולם הערכים.

בארה"ב של היום בעיית היחסים בולטת מאוד, כשקוד ההתנהגות מכתיב תחרות דורסנית, בלי שום פשרות והנחות. אין על מי לסמוך חוץ מעצמך, אין קשר בין אנשים, אין עזרה או תמיכה. כל אחד זר לאחרים, עד כדי כך שאדם יכול למות ברחוב ואיש לא יעזור לו. אולם דווקא מתוך הוואקום הזה שלא יוכל להתקיים לאורך זמן, תצמח ההתפתחות הבאה.

אותו "רצון לקבל" שגדל באדם ומעורר בו שאלות קיומיות, יאיץ אותו לחפש להן תשובות. בשביל מה אנו בכלל חיים, יבקשו אנשים לדעת. אם בדורות קודמים, כשהרצון לקבל היה קטן, והיה צורך בסיסי לשרוד ולא היה זמן למחשבות גבוהות, הרי שבעתיד יהיה הכול אבל לא תהיה משמעות לחיים.

לחיות את החלום

כאשר השאלות הגדולות שפעם העסיקו רק את גדולי המוחות, יהפכו להיות נחלת הכלל, אז תהיה הקרקע בשלה להצגת החלום הבא: אנחנו חיים כדי להגיע אל ממד גבוה יותר של קיום, אל מציאות חדשה, נעלה ומתקדמת יותר. ההתקדמות הזו תלויה בהתעלות מעל הטבע האגואיסטי שגורם לנו להתחשב רק בעצמנו, אל טבע נעלה יותר של התחשבות בזולת. יחס כזה יוביל אותנו להרגיש שאנו שייכים לגוף אחד, ודרכו נתחיל להרגיש את הכוח שמחבר בינינו ואת כל חלקי הטבע למנגנון אחד. אנחנו נגלה את מקור החיים ונתמלא ממנו באושר עילאי.

זו תהיה הדרגה הבאה בהתפתחותנו כיצורים תבוניים, ובה כל אדם ירגיש חופשי, לא משועבד לאף אחד. כולם יקבלו את מה שהם צריכים כדי לחיות, ויוכלו להתפנות למחשבה על איך להיטיב זה לזה, איך להעניק. כל הניתוק יהפוך לחיבור, הדחייה לקירוב, הדיכאון לשמחה. זו לא אוטופיה ולא דמיון, זהו כורח המציאות שאליו מקדמת אותנו האבולוציה שלנו כמין אנושי.

כדי לסייע לנו להתפתח אל החיים החדשים האלה בדרך קלה ונעימה, התגלתה בדורנו חכמת הקבלה, חכמת החיבור. היא נחשבת לפנימיותה של התורה, מפני שהיא מספקת שיטה מעשית שעל פיה יוכל המין האנושי כולו להקיץ מהחלום האמריקאי אל בוקר חדש וטוב.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>kab-study</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content