Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

היחס לחכמת הקבלה

'מה לך ולקבלה', אומרים אנשים, 'אתה לא נראה כמו אחד שיתעניין בדברים הזויים'. מאגיה, כישופים, קמעות, פולסא דנורא ושאר טקסים, כל אלה נקשרו לקבלה ולספר הזוהר במהלך השנים. אמרו גם שאפשר להשתגע מזה, דיברו על כוחות מיסטיים, בקיצור, פחד א-לוהים. שומר נפשו ירחק. ופתאום, בימינו הקבלה פורצת אל קדמת הבמה וצוברת עוד ועוד אוהדים. מה נהיה? אז אולי אחת ולתמיד ננסה להגדיר בצורה ברורה מהי קבלה, מדוע היא נחשבת לחכמת הנסתר, במה היא עוסקת ובעיקר במה לא, ומה הרלבנטיות שלה לחיים במאה ה-21.

קודם כול חשוב לדעת שיש הבדל בין חכמת הקבלה המקורית, שמגיעה אלינו מאברהם אבינו דרך כל המקובלים הגדולים שבאו אחריו, לבין אלף ואחד דברים שאינם קשורים אל החכמה המקורית ובכל זאת הודבק אליהם השם "קבלה". כלומר, גם אם דבר מה נתפס בקרב הציבור כקבלה זה עדיין לא אומר שהוא אכן קבלה. עם הבידול הזה נתקדם הלאה, וכל מה שנתייחס אליו מעתה כקבלה יהיה אך ורק חכמת הקבלה המקורית, כפי שנמסרה על ידי גדולי המקובלים בזמנינו. אלה הם הרב יהודה אשלג, שחיבר את פירוש "הסולם" לספר הזוהר ולכן זכה לכינוי "בעל הסולם" וכן את "תלמוד עשר הספירות" המבאר את דברי האר"י, ובנו שהמשיך את דרכו, הרב"ש (הרב ברוך שלום אשלג).

מה הקשר בין מאגיה וכוחות שליליים לבין הקבלה? אין שום קשר. ההפך הוא הנכון. חכמת הקבלה אכן מסבירה איך להגיע לכוחות עליונים, אבל כוח עליון אין פירושו שהוא חזק יותר או הרסני אלא שהוא טוב יותר. עליון מהטבע האגואיסטי שלנו, אותו יצר רע שמעורר לפעמים רצון לקחת הכול לעצמנו גם כשזה על חשבון אחרים, מעורר שנאה וסכסוכים. הקבלה מלמדת כיצד להתעלות מגבולות האגואיזם הצר ולהביא אל חיינו כוח עליון מהאגו שיכול לכסות כל שנאה באהבה, כל רצון לקבל ברצון לתת. הקבלה היא פנימיות התורה, ולכן מתמקדת ביישום הכלל הגדול "ואהבת לרעך כמוך" או "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך", במלוא עומקו. היא מלמדת כיצד לרכוש כוחות עליונים של אהבה ונתינה, ולעולם אינה יכולה להרע או לספק למישהו כוחות שליליים.

למה הקבלה מכונה "חכמת הנסתר"? כי אהבה ונתינה טהורה זה משהו שנסתר מהחושים שלנו. איפה רואים פעולות כאלה סביבנו? לא מדובר על אהבה טבעית של הורים לילדים, אלא על יחסים בין אנשים זרים. הקבלה מדברת על אהבה כל כך מיוחדת, שנבנית מעל רגש בסיסי של ריחוק ואפילו שנאה. כמאמר הכתוב: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). אהבה כזו משתמשת בשנאה שקדמה לה כמו במנוף, ומתקיימת דווקא בזכותה. אלה דברים עמוקים שאיננו מכירים, כוונות נעלות שאינן נראות לעין. בזה עוסקת הקבלה, ולכן היא נקראת גם חכמת הנסתר.

מי צריך את הקבלה? בינתיים, לא הרבה אנשים. דתיים בדרך כלל אומרים: "אין שום צורך בקבלה, תקיים את המצוות ויהיה לך כל טוב, גם בעולם הזה וגם בעולם הבא. פחות שאלות גדולות ויותר מצוות מעשיות. נקודה". חילונים, חלקם מזלזלים, חלקם פוחדים. יש המסתפקים בזה ש"סבא שלי היה מקובל, קרא כל יום בזוהר הקדוש", כלומר 'אני כבר מסודר, תודה'. ויש את אלה האומרים: "עזוב אותך מפילוסופיה, אין לנו מה לעשות בחיים? תן לקרוע קצת את העולם, אנחנו עוד צעירים. אולי כשנצא לפנסיה יהיה זמן לכאלה דברים".

האם על ידי הקבלה אפשר להסיר או להטיל כישופים? לא. חכמת הקבלה המקורית אינה עוסקת במיסטיקה בכלל. מסביר בעל הסולם: "כל בעלי השבועות והקמעות ובעלי קבלה מעשית, הצדים נפשות בעורמתם, וכל מיני בעלי המסתורין, המשתמשים בנובלות חכמה, שנפלו מתחת ידיהם של תלמידים לא הגונים, להפיק מהם תועלת גופנית בעדם עצמם או לאחרים - העולם סבלו מהם הרבה, ועדיין סובלים" (מאמר " גילוי טפח וכיסוי טפחיים").

ומה עם פולסא דנורא? ידוע שזה טקס קבלי רב עוצמה, לא? ממש לא. בקבלה אין טקסים בכלל, אלא רק עבודה פנימית על תיקון הטבע שלנו בהתאם לתכונות האהבה והנתינה של הכוח העליון. אז מאיפה הגיע הביטוי פולסא דנורא? זהו מושג רוחני שפירושו מכת אור ששורפת את האגואיזם הצר. כאשר אדם רוצה להתעלות לדרגה רוחנית של אהבה ונתינה, עליו להזמין כוח עזר מיוחד שיהפוך את השימוש באגו שלו משלילי לחיובי. הכוח הזה נקרא "אור עליון" אור "האור המחזיר למוטב". כשהאדם לומד כיצד למשוך את הכוח הזה על עצמו, האור משנה אותו מבפנים: כמו שבאופן טבעי הוא רצה הכול לעצמו, לאחר תיקון האגו הוא רוצה להשפיע כל טוב לזולת.

אנשים משתגעים מלימוד הקבלה, מספר הזוהר? לא. אי אפשר להשתגע מחכמת הקבלה, למרות שבקרב העם מופצים כל מיני סיפורים. בלי קשר, הרבה מאוד אנשים בעולם אינם בשיא השפיות מטבעם, ורבים נמצאים על הגבול הדק בין שפויים ללא-שפויים. אם ייקחו ליד איזה ספר רפואה למשל ויתחילו לבצע על עצמם כל מיני ניסויים זה עלול להיגמר באסון, כמובן. הוא הדין לגבי ספרי פסיכולוגיה, פסיכיאטריה וכדומה. איך שלא יהיה, גדולי המקובלים קבעו כבר לפני מאות שנים שנגמרה תקופת ההסתרה של החכמה, שהחלה מאז חורבן הבית עקב שנאת חינם, וקראו לכולם לעסוק בחכמת הקבלה, חכמת האמת. "מה שנגזר למעלה, שלא יתעסקו בחכמת האמת בגלוי, היה לזמן קצוב, עד שתשלים שנת הר"ן (1490). ומשם ואילך, ייקָרא דור אחרון, והותרה הגזרה, והרשות נתונה להתעסק בספר הזוהר. ומשנת ה"ש ליצירה (1540), מצווה מן המובחר שיתעסקו ברבים, גדולים וקטנים" (ר' אברהם אזולאי, הקדמת ספר אור החמה, פ"א).

אם הקבלה היא חכמת האמת, למה הסתירו אותה כל כך הרבה דורות? כי עוד לא היה בה צורך. נסביר: מנוע ההתפתחות של האנושות הוא האגו שצומח כל הזמן. הוא שדחף אותנו להתפתחות חינוכית, מדעית, טכנולוגית וכדומה. עד למאה העשרים היה נראה שהעתיד ורוד, הכול צומח ומשגשג. רק היום מתחיל להיות מובן שההישגים שצברנו התהפכו מתישהו לרעתנו. בנינו לעצמנו עולם מקושר, שבלחיצת כפתור יכול להיות גם מושמד. בכפר הגלובלי אנחנו כמו סגורים בכלוב אחד, שונאים זה את זה אבל תקועים יחד. כדי שמשחקי האגו בין המדינות לא יסתיימו בסוג של הכחדה עצמית של המין האנושי, אנו זקוקים לאמצעי חילוץ. שיטת חיים חדשה, שתפתח בנו את ההרגשה שכולנו כמו איברים שונים בגוף אחד. רק כאשר הצורך הזה מתברר, הוא מזמין את גילוי השיטה לחיבור של חכמת הקבלה.

ומה בעצם יכולה הקבלה להביא לעולם? התחשבות, חיבור, עד לדרגה של אהבה, בין כל בני האדם. משמעות גדולה לחיים, התפתחות רוחנית. זו תהיה פסגת האבולוציה שלנו, והיא נקובה מראש כבר במחשבת הבריאה.

מן המקורות

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו, שאז יתלכדו כל גופות בני העולם לגוף אחד ולב אחד - יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו" (בעל הסולם, מאמר "החירות").

"שכל יחיד יבין שטובתו וטובת הציבור אחד הוא, בזה יבוא העולם על תיקונו המלא" (בעל הסולם, מאמר "השלום בעולם").

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבֵקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות" (בעל הסולם, מאמר "מהות הדת ומטרתה").

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 969 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content