Left Sidebar Content

משמעות החיים

הכוח העליון שבינינו

האנשים שהלכו על הטופ, אלה שהצליחו להוציא מהחיים את המקסימום, אומרים שהכי חזק שיש זה להשיג את הבורא. הכי גדול, הכי ממלא, הכי אמת. ה-בורא. לא להאמין באיזה ישות שמיימית בלתי מושגת, אלא לגלות כאן ועכשיו את הכוח האחד שפועל בכל הבריאה, כוח של אהבה ונתינה טהורה. לדבריהם, הכוח הזה מנהל את כל הנבראים במטרה לקדם אותם לרמה שבה יוכלו להשתוות אליו, ובכך לפתוח לעצמם מציאות חדשה, שלמה ונצחית. לא פחות. זוהי המטרה הגדולה של החיים, וממנה נגזר כל מה שקורה איתנו בכל רגע ורגע.

השיטה לגילוי הבורא מפורטת בחכמת הקבלה, והיא מבוססת על עבודה בקבוצה קטנה בת עשרה אנשים. בקבוצה מתרחש חיבור מיוחד בין החברים, שנקרא "התכללות". מהי התכללות ואיך היא קשורה לגילוי הבורא - ננסה להגדיר זאת בצורה הבסיסית ביותר.

התכללות היא לא סתם חיבור, כמו זה שיש לדוגמה בחבורת בריונים שהולכים יחד לתקוף מישהו, או בקבוצת כדורגל שבה כל אחד מוסיף את חלקו להרמוניה הכללית. התכללות פירושה שבונים כוח אחד מתוך עשרת החברים בקבוצה. על ידי התכללות אנחנו מוציאים מתוך הקשר בינינו אותו הכוח האחד שברא אותנו.

במה מדובר? מלכתחילה, נבראנו כנברא אחד שעשוי מחומר שנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג". אחר כך, הבורא החדיר לתוך הרצון לקבל שברא את האור שלו, את עצמו, ועל ידי כך פירק אותנו להרבה חלקים נפרדים ואגואיסטים. כל זה היה בשורש הבריאה. לכן עכשיו, אם אנו מתחילים להתכלל בינינו, המשמעות היא שאותם חלקים אגואיסטים רוצים להתעלות מעל האגו שמפריד ביניהם כדי לחזור אל המקור שלהם, אל האור שברא אותם. המאמצים שלנו להתכלל זה בזה מובילים למצב שבו מתגלה הבורא בתוך ההתכללות בינינו.

הכוח העליון נמצא בתוכנו, ולא מחוץ לנו באיזשהו מקום. לא אי שם בשמים, לא למעלה, לא בצד ולא מסביב. לצורך הבנת מושג ההתכללותעלינו לצייר לעצמנו שהוא נמצא בתוכנו, ואם נתחיל להתכלל זה מזה, בכל הפרטים עד בלי גבול, הוא יתגלה לנו. בהתכללות שלנו אנו נעשים כמו אחד, ומגלים בנו את הכוח האחד. זוהי מטרת התפתחותנו כנבראים - לגלות את הבורא, וכשמשיגים זאת מתבררת לנו הסיבה לקיומנו.

איך מתבצעת ההתכללות בקבוצה? יש לכך שיטה שלמה שמפורטת בעיקר בכתבי המקובלים הגדולים של זמננו, "בעל הסולם" (הרב יהודה אשלג) ובנו הרב"ש. בגדול, כל אחד מתעלה מעל האגו שלו, מעל הרצון לקבל, ואנו בונים בינינו מערכת קשרים שמבוססת על רצון חדש, להשפיע טוב לאחרים, לתת, להעניק, לאהוב.

במכתב לתלמידו כותב בעל הסולם: "ולאחסרלךכלום, אלאלצאתבשדהאשרבירכוה', וללקטכלאלוהאיבריםהמדולדליםשהתדלדלומנשמתך, ולצרףאותםלגוףאחד. ובגוףהשלםהזה,יַשׁרהה'שכינתובתוכובקביעות,בליהפסקכלל. והמבועשלתבונהרבה, ונחליםעליוניםשלאור, יהיוכמעייןשלאפסק. וכלמקוםשתיתןעיניךבו, יתברך. וכולםיתברכובגינך, משוםשיהיומברכיםאותךבקביעות" (אגרת ד, כתבי בעל הסולם, עמ' 682).

הרכב הקבוצה שבה מוצא האדם את עצמו אינו מקרי. הוא קשור לשורש הנשמה הפרטית של כל חבר וחבר בקבוצה. אם עכשיו אנו מוצאים את עצמנו יחד, כנראה שכבר בשורש שלנו בנשמה הכללית היה בינינו קשר מיוחד, ועכשיו עלינו לשחזר אותו.

ההתכללות צריכה להביא את עשרת החברים בקבוצה למצב שבו כל אחד כמו פושט את האגו ממנו, ועם לב המקולף מקליפתו החיצונית מוכן להתחבר עם כל יתר הלבבות. זאת, כדי להשיג את המטרה הסופית שבלב המשותף, מצב שבו הלבבות יתחברו ללא שום הבדל ביניהם ויגלו את הכוח העליון.

כל אחד משתדל לעשות מעצמו משהו "רך", עד שכולם יוכלו להיכנס בו והוא בכולם. כל אחד נכלל מכולם ובתוכו יש תבנית של כל האחרים.כולנו פועלים יחד, למטרה אחת, לכיוון אחד.בכל פעולה אנו משתדלים לפעול כאחד, לא שמישהו ראשון ומישהו אחרון, אלא כולם יחד, במוח אחד ולב אחד.

בהדרגה, אני מתחיל להרגיש שהכול זה שלי, שכל החברים הם חלקים בלתי נפרדים ממני. שהכול זה אחד. שיש כוח עליון אחד הכולל את כולנו, ואליו אנו שואפים בכל הפעולות שלנו.נוצרת בי תפיסה חדשה של המציאות. אני מרגיש אותה כמערכת אחת, הנמצאת מעל מגבלות של זמן, תנועה ומקום. מציאות שלמה ונצחית, מלאה בכוח עליון של אהבה ונתינה טהורה. ואני נמצא במציאות הזו ושייך לה.

שנזכה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 879 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content