Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

הסיבה לשנאה בעולם

בימים שבהם גלי שנאה מכל מיני סוגים שוטפים את העולם, חשוב להבין מהו מקורו של רגש השנאה. אם נזהה את השורש, נוכל לדעת כיצד לחסוך לעצמנו מלחמת עולם גרעינית, מתקפות טרור וגילויי אנטישמיות, אלימות והשפלות לילדינו בבתי הספר וברשתות החברתיות. על הדרך, ננסה גם להבין מה יכול לעזור לנו לבנות עולם חדש, עם שיתוף, הדדיות, חיבור ואהבה בין בני אדם. נשמע דמיוני? מסתבר שזה הכרחי. זו הדרגה הבאה באבולוציה שלנו כמין אנושי.

המכנה המשותף של היצורים בטבע הוא "הרצון לקבל" לעצמם כל מה שהם צריכים כדי להתקיים. מה שמבדיל את האדם מעולם החי היא העובדה שהרצון לקבל שלו בלתי מוגבל. מכאן התפתחו התרבות האנושית, המדע והטכנולוגיה. אנחנו רוצים הכול ובגדול, את הירח כבר כבשנו ולמאדים אנו בדרך. אבל מסתבר שאותו הכוח שהופך אותנו לנזר הבריאה, הוא זה שגם עומד בעוכרנו. הדחף האגואיסטי לשלוט, משסה אותנו זה בזה. התשוקה להיות מספר אחד מניעה את האדם לדכא אחרים, להנמיך אותם על מנת להרגיש גבוה. התחרות האנושית היא הרסנית, במקום להיות בונה ומפתחת. אריה שבע לא יטרוף אף אחד, ואילו האדם אינו יודע גבול. מה הופך אותנו לחיות רעות כל כך?

את השאלה הזו שאל גם אברהם אבינו, שחי לו בבבל העתיקה. האגו האנושי קפץ אז עד לשמים, ואנשים הפסיקו להבין זה את זה. תחרות, שנאה, מאבקי שליטה, "חצי העולם נפל שם בחרב" אומר המדרש (פרקי דרבי אליעזר, פרק כד). אברהם חקר את המתרחש וגילה שאין פה מקרה. זוהי השיטה של הטבע להוציא את האדם מעולם החי ולפתח אותו קדימה.

אברהם גילה את הכוח שמפתח את החיים. טיבו של הכוח הזה הוא השפעה טובה, "רצון לתת" שנקרא גם "אור". אותו הכוח בונה את "הרצון לקבל", שטבוע בנו. רצונו של הכוח החיובי, האור, הוא לפתח אותנו עד לרמתו. לשם כך האור מחדיר לתוך הרצון לקבל שבנו ניצוץ קטן ממנו. הניצוץ הזה הוא הגורם שמפתח את הרצון לקבל שלנו עוד ועוד, ללא גבול. מריץ אותנו קדימה, ובעיקר גורם לנו להיאבק זה בזה. למה? עד מתי? לשם מה?

מגמת הטבע היא להביא את בני האדם להכיר בכך שהרצון לקבל לעצמם בלבד הוא כוח רע. שהוא הורס להם את החיים. ההכרה הזו נקראת "הכרת הרע", והיא שלב הכרחי בהתקדמותנו להכרת הטוב. "יתרון האור מן החושך", נאמר על כך (קהלת ב, יג), מפני שדווקא על ידי גילוי הרע אפשר לגלות את המערכת הטובה שכנגדו. ואז, בין שתי המערכות האלה, הרעה והטובה, האדם יכול לנהל את עצמו ולהתעלות לדרגה שמעל הטבע האגואיסטי. בכך נעשה האדם דומה לכוח העליון, כוח האור, ומשיג את השלמות והנצחיות שמוגדרת כתכלית הבריאה. מה זה אומר? מדובר בהתעלות מעל גבולות החיים והמוות, מעל כל מגבלות העולם הצר שבו אנו קיימים. וזה תלוי אך ורק בהתפתחותו הפנימית של האדם.

את כל זה גילה אברהם, איש החסד, ואחר כך ניסה להסביר לכל תושבי בבל העתיקה. אלה שגם בהם היה ניצוץ בוער היטו לו אוזן, למדו ממנו את שיטת ההתפתחות והתעלו בעצמם. האחרים לא היו מסוגלים עדיין לתפוס את דבריו, ונפוצו לכל רחבי כדור הארץ. המטרה של אברהם הייתה להראות שאפשר להשתמש בניצוץ לא כדי להגביר את הרצון לקבל, שיהיה אגואיסטי עוד יותר, אלא ההפך. אפשר להכניע את האגו כלפי הניצוץ הזה, ועל ידי כך להעלות את הניצוץ החיובי לדרגה של אור גדול. כל העניין הוא מי ישלוט במי. הרצון לתת ולאהוב ישלוט באגו, או שמא האגו ישלוט על הניצוץ וכל פוטנציאל האהבה שבו יהפוך לשנאה.

תלמידיו של אברהם למדו ממנו את שיטת ההתפתחות המיוחדת הזו, ובכך נבדלו מכל יתר בני האדם. בכך נוצר שוני בין שני חלקי האנושות: ממשיכי דרכו של אברהם, שהפכו לעם ישראל, וכל יתר בני האדם, שמהם נבנתה בהמשך כל הציוויליזציה. הניגוד הפנימי הוא כל כך גדול, הזרות היא עצומה, עד שיש אנשים בעולם שסבורים שהיהודים הם סוג של חייזרים, שהגיעו מאיזה כוכב, שיש בהם משהו לא מהעולם הזה.

מאז ועד היום, עבר העם היהודי כל מיני תהפוכות. במשך תקופה מסוימת שרתה בינינו אהבה, אבל בהמשך האגו גבר והפך אותה לשנאה גדולה. נחרבנו. יצאנו לגלות בין אומות העולם. תפקידנו היה לפתח את העולם, להוביל את כולם קדימה. הניצוץ שבנו גרם לנו להצליח יותר מכולם, לפתח ולהמציא דברים חדשים, כי הוא חלק מכוח היצירה הכללי שמפתח את כל הטבע. בלי היהודים האנושות הייתה חיה חיים פשוטים, בלי שום שאיפות והתפתחות. אם כן, למה שונאים אותנו?

השנאה כלפינו, כמו גם כל שנאה שמתגלה בכלל בעולם, תכליתה אחת ויחידה. לזרז אותנו היהודים להפעיל שוב את הניצוץ המיוחד שהתגלה בנו בעבר, בצורה שבה הניצוץ ישלוט ברצון לקבל ולא להפך. עלינו לבחור מי חשוב יותר עבורנו, ניצוץ האהבה והנתינה או הרצון לקבל האגואיסטי. לבחור בניצוץ פירושו ללכת לקראת חיבור, אהבה ונתינה.

אם אנחנו היהודים נתחיל להתקדם לכיוון של חיבור ואהבה בינינו, אם נתוודע מחדש אל שיטתו של אברהם אבינו ונלמד לבנות קשר הדדי חם מעל כל השוני, בכך נממש את הבחירה החופשית שלנו. העולם יבוא אחרינו, ונוביל את כל בני האדם אל החיים הטובים שנועדו לכולנו. אנחנו מכריעים את העולם, אם לשנאה אם לאהבה. זה כתוב בנביאים שלנו, וכיום זה זועק אלינו מבעד לכל מהדורות החדשות. אין טעם להאשים מישהו ביחס השלילי כלפינו, ואין גם במי לתלות תקווה. יש הגדרת משימה, ואותה יהיה עלינו לבצע, במוקדם או במאוחר. אי אפשר לעצור את גלגלי האבולוציה, אבל אפשר לחסוך סבל. גורלו של העולם כולו נתון בידינו, כי אנחנו חלוצי האהבה.

מן המקורות

"עובדה היא שישראל שנואים מכל האומות, אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם, אם מטעם קוסמופוליטים וכולי. כי השנאה קודמת לכל הטעמים, אלא שכל אחד פותר שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "כתבי הדור האחרון").

"כשיתרומם ישראל על פי סגולתו האמיתית הפנימית... ליתן לכל העולם כולו צורה חדשה ומתוקנת, אז לא ישראל בלבד יתרומם כי אם כל העולם כולו... אז תחל תקופה חדשה שאין בה שום תערובות של זוהמת הרע, הרשעה וההתקוממות לא תפעול עליה מאומה, הכעס והעצב לא יוכל לשלוט בקרבה, ודאגה על שיווי המשקל של העולם לא יוכל לעלות על לב. אז יבטל כוח הזרוע מעיקרו, והחרב תאבד את עיקר חשיבותה ותיהפך לגנאי גמור" (הראי"ה קוק, עין איה, שבת ב, ירושלים תש"ס, עמ' 99-98).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 830 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content