Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

הערכה והערצה

בימים שבהם הערצה לכוכבי ספורט, לזמרים ולדוגמניות, מכתיבה את כיוון ההתפתחות בכל רחבי העולם, שווה לבדוק מאיפה נובעת תופעת ההערצה וכיצד נוכל להשתמש בה בצורה הכי טובה.

מטבעם של אפרוחים ללכת אחרי אימם. אם בימים הראשונים לאחר בקיעתם מהביצה אימם לא תהיה לידם, אבל יהיה שם משהו גדול ובולט שזז, הם ילכו אחריו. האדם יצא מעולם החי, ולכן גם בנו טבועה הנטייה להידבק למישהו גדול, מישהו שיוכל לכוון אותנו, להגן עלינו, מישהו ששווה ללכת אחריו.

כבר מהגיל הרך, יש לנו צורך בדמויות שאותן נעריך ואפילו נעריץ. בלי זה חסר לנו כיוון התפתחות. זה מתחיל מקשר לאימא ואבא שעבורנו הם כל העולם, עובר להערכה שאנחנו רוחשים לגננת שאת סגנון הדיבור שלה אנחנו מחקים, ממשיך לחברים שנראים לנו במיוחד מוצלחים. בלי שיהיו מולנו כל הזמן מושאי הערצה, אנחנו אבודים, כמו תלויים באוויר.

על הנטייה הטבעית הזו מתלבשים בעלי אינטרסים, ודרך כלי התקשורת מכוונים אותנו למה שכדאי עבורם. הם שמים מול עינינו כוכבי רשת כאלה ואחרים, מלמדים אותנו לחשוב שהם הכי גדולים בעולם. אלה יכולים להיות סלבריטאים לצדן של דמויות פוליטיות, כמובן. וככל שמדברים על זה כולם, וזו הופכת להיות נורמה בסביבה שלך, כך גדלה גם אצלך ההערכה. אין מה לעשות, אנחנו יצורים חברתיים שמושפעים מהאווירה. 

הערצה זו כבר רמה מתקדמת יותר ביחס לאותו אובייקט, שבה אתה נעשה אקטיבי, אוהד, תומך. הערצה נותנת הרגשה של קשר ושל שייכות, אתה מתחבר לכוח גדול מאוד שממלא אותך בתחושות כבוד ומשמעות. אגב, לאליטות השולטות טוב שיש לציבור הרחב מישהו להעריץ. זה נותן להמונים עיסוק, ממלא להם את הראש, מונע מהם לחשוב על מהפכות גדולות. 'שיראו אולימפיאדה, מונדיאל, אירוויזיון. שישתעשעו במשהו, העיקר שיתנו לנו שקט להתעשר עוד ועוד'.

ובחזרה אלינו. כשאנחנו בוחרים גן או בית ספר עבור ילדינו, ברור לנו שצריך לבדוק היטב איזו סביבה יש שם, כי היא זו שתעצב את דמותם. אנחנו בוחנים היטב את הערכים, את ההתנהגות, את צורת הדיבור. הבעיה היא שכלפי עצמנו, כאנשים בוגרים, אנחנו שוכחים להפעיל את אותה בקרת איכות.

אם רצוננו להתקדם למקום יותר טוב, כפרטים וכחברה, כדאי שנחשוב יחד מהם הערכים שלהם אנחנו זקוקים יותר מכול כדי להבטיח את עתידנו, מה בדיוק ראוי היום להערצה. 

אלה צריכים להיות ערכים שיתאימו למגמת ההתפתחות האבולוציונית, שהופכת את העולם למקושר ברמות מאוד גבוהות. בעל כורחנו ממש, אנחנו נעשים תלויים יותר האחד בשני. מכיוון שכך דרוש לנו קוד התייחסות חדש בין אדם לאדם, שיבוסס על התחשבות, על תמיכה ועל הדדיות. 

ככל שנקדים לרומם את חשיבותם של הערכים האינטגרליים הללו, ונהפוך את מי שמשתדל לממש אותם למושא הערצה, כך יהיה קל לכולנו גם יחד להעפיל למדרגת ההתפתחות הבאה. שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 578 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content