Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

זהירות ירידה חדה

על קריסה שהייתה צפויה ועל הקשר בין המערכת הכלכלית לבין מערכת הטבע, הכול עניין של איזון הדדי עדין

הפעם זה רציני, הכלכלה העולמית נמצאת במשבר עמוק. מדובר בהתמוטטות המערכת הפיננסית, שתביא בעקבותיה מיתון קשה במיוחד. מה גורם לטלטלה המטורפת הזו והאם יש דרך לעצור את הסחף הגדול? להלן תמצית ההסבר הקבלי למשבר והצעות לפתרון.

בכלכלה, כמו בכל המערכות החברתיות שלנו, תלות הדדית הוא שם המשחק. משברים בהם גורם אחד "מדביק" גורמים נוספים ומביא את השוק כולו אל סף קריסה, הם חלק מסממניה של הגלובליזציה הכלכלית.

עם זאת, הניסיונות לחזות אותם באמצעות מודלים כלכליים, נדונו עד כה לכישלון והמערכת הכלכלית אינה ניתנת לשליטה ולצפי מדויק. כל פעולה שלנו, ולו הקטנה ביותר, משפיעה על מערכות רבות שאין לנו כל ידיעה עליהן ומביאה לשינויים מרחיקי לכת במקום אחר בעולם. אם כך, האם ניתן בכלל לעשות משהו כדי למנוע את הקריסה הכלכלית הבאה?

חכמת הקבלה טוענת, שאם נבין את החוקיות הכללית על פיה פועלת המערכת שבתוכה אנו חיים - מערכת הטבע - ונפעל על פי חוקיות זו, נחזק את יכולת החיזוי שלנו באשר לעתיד, ונמנע את הקריסה הבאה.

איזון הדדי עדין

המקובלים מתארים את "הטבע העליון", ככוח העוטף את המציאות כולה בטוב ובאהבה, ומסבירים כי מטרתו להביא את כל פרטי המציאות לאיזון ולהרמוניה עמו. במערכות היחסים המתקיימות בטבע, אנו רואים כיצד האיזון וההרמוניה מתממשים בפועל, והם שמאפשרים את המשך קיום החיים.

לעומת זאת, במערכות המלאכותיות שהחברה האנושית בנתה לעצמה, פועלים כללים הפוכים. בבסיס ההתנהגות האנושית המניעה את המערכות הכלכליות והחברתיות, ניצב האגו, שמעדיף תמיד את האינטרס האישי הצר של בעלי ההון ובעלי המניות, על פני טובת הכלל. הרדיפה אחר השגת עושר, כבוד ושליטה על חשבון האחר, היא שעומדת בראש סדר העדיפויות של בעלי החברות.

כך יוצא, שבמאה העשרים ואחת, אנו כלואים במעגל קסמים שבו מצד אחד דוחף אותנו האגו להיפרד זה מזה, ומצד שני לוחצת עלינו הגלובליזציה להבין כי כולנו קשורים זה בזה ועלינו להתאחד. המצב המורכב הזה מייצר קונפליקט פנימי שאנו מתקשים להתיר אותו.

הפתרון - חינוך לחוקי הטבע

כדי שמערכת חברתית תצליח לשרוד עליה לקיים את חוקי הטבע. הפתרון טמון בחינוך:

  • ראשית, על קברניטי המשק להשתמש במערכות הסברה השונות כדי להביא לידיעת האנשים שאנו גוף רב-תאי ושכולנו קשורים זה לזה. כל תא ותא (כל אדם ואדם) במערכת האנושית יצטרך להבין שהמודל הכלכלי הרווחי ביותר עבורו הוא אושרו של אדם אחר (הזולת). רק כך הוא יוכל להבטיח את יציבותו.
  • לצד זה, עליהם להביא למודעות כללית של הציבור את הסיבות למשבר. בני האדם יצטרכו להבין שקיימת חוקיות שעל פיה פועלת כל מערכת הטבע, ושהטלטלה שאנו חווים כיום נובעת מכך שאנו פונים נגד החוקיות הזו. את הדוגמאות לכך ניתן לשאוב מאופן תפקודן של המערכות בטבע ומיחסי הגומלין וההדדיות ביניהן.
  • במקביל לתהליכים אלה, מקבלי ההחלטות יצטרכו ללמוד כיצד מתפקדת המערכת הכללית של הטבע, ולהשליך ממנה לגבי השינויים שנחוץ לבצע בכלל המערכות האנושיות כדי להביאן לאיזון.

רק כשהאנשים המשפיעים על חיינו יתחילו לפעול בכיוון זה, נצליח להוציא את העולם מהבוץ בו הוא שקוע היום עד צוואר, ולהובילו לחוף מבטחים.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content