Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

הפתרון לטרור באירופה

אירופה תוכל לעקור את הטרור מהשורש רק אם תוסיף למערכה שימוש בנשק לא קונבנציונלי. איזה? הנשק הסודי שפיתחו פעם היהודים.

ראשית, דוח מצב: אירופה מילאה את עצמה באנשי האסלאם הקיצוני שבאו לכבוש אותה. צעירים, נמרצים, חדורי מטרה, לא רואים בעיניים כלום חוץ מדגל שחור. כבר מזמן הם הפסיקו להסתתר או להתבייש. איש לא יכול לעמוד מולם. לא הממשלות, לא כוחות הביטחון, לא האזרחים. אירופה זקנה ועייפה, נטולת רוח חיים. על פניו, המערכה אבודה. כאן יוכל לעזור לאירופאים רק הנשק הישראלי המיוחד. הנשק הזה מתבסס על היכרות עמוקה של מערכת הטבע.

החוק הכללי שפועל במציאות הוא השאיפה לאחדות הכול, כך גילה בזמנו אברהם אבינו. חיבור מושלם בין כל חלקי הבריאה, דומם, צומח, חי ובני אדם יהיה השיא של התפתחות החיים. מכאן נובע הציווי "ואהבת לרעך כמוך". איך זה קשור לטרור בן זמננו? כיום העולם נעשה כה מקושר, עד שכל תזוזה באיזה מקום משפיעה על כולם. כולנו כמו יושבים בתוך סירה אחת, אבל בתוכה כל אחד רואה רק את עצמו. מקדם את האינטרס שלו על חשבון כולם. כתוצאה מכך, הסירה עומדת לטבוע.

אהבה זו מילה נאיבית מדי, ורודה כזו, יהיו שיאמרו ילדותית. נחליף אותה בחיבור. כוח החיבור הוא הכוח החזק ביותר במציאות. לבקע את גרעין האטום ולהפיק מכך אנרגיה אדירה אנחנו כבר יודעים, לבקע את לבו האגואיסטי של האדם, עדיין לא ממש. מי שיצליח לחבר בין היצורים האגואיסטים ביותר בטבע, יחזיק בכוח עצום.

בדרך אל אותו חיבור מושלם בינינו שמוגדר בתכנית הטבע כפסגת האבולוציה, יש שתי אופציות להתקדמות. האחת עוברת דרך מלחמות עולם שלישית ורביעית שאחריהן מי שיישאר על הכדור הזה יבין שעליו להתחבר. השנייה מקדימה תרופה למכה ואומרת כי עלינו לפתח בעצמנו הכרה בכך שכולנו חלקים מרקמה אחת חיה. מה זה אומר בפועל? יש להכריז על תכנית חרום חינוכית כלל-חברתית, לפיתוח יכולתו של האדם המודרני להתחבר עם השונים ממנו.

האיחוד האירופי הוא כל דבר מלבד איחוד אמתי בין בני אדם. אינטרסים כלכליים הולידו אותו וכיום גם מאיימים לפרקו. חינוך לחיבור לא היה שם, לפני שאיחדו את המטבע. אבל אף פעם לא מאוחר לתקן. אז מה צריך לעשות היום, מעבר לכל סידורי הביטחון ההכרחיים והמלחמה הישירה בטרור? לחנך לחיבור. כל תנועה מכיוון של פירוד לכיוון של חיבור תמלא את אירופה בכוחות חיוביים.

תרגילי חיבור לדוגמה: היום כל המדינה חושבת על כך שאנו רוצים להתחבר זה לזה, לחייך זה לזה, להיות אדיבים בכבישים, לעזור איש לאחיו. מחר, כל אחד מנסה להרגיש את עצמו קטן ביחס לאחרים, משתדל לתת להם מה שהם צריכים, לשרת אותם במשהו. מחרתיים, כל אחד מרגיש את עצמו כגדול מהאחרים, משתדל לספק להם דוגמאות של נתינה, השפעה טובה ועזרה.

צריך לעבוד על חיבור בכל מקום ובכל אמצעי. במוסדות החינוך, בכלי התקשורת, במקומות העבודה, בבתי אבות. בכל מקום בו חיים אנשים, יש להקדיש בכל יום זמן איכות לפיתוח קשרים טובים ביניהם. כל אחד חייב לקחת חלק פעיל בתהליך החברתי הכללי. בדרך זו ננטרל את כל הכוחות הרעים שבעולם ונכריע את הטרור הרצחני של האסלאם הקיצוני.

למה? כי עוד בשורש הבריאה כוח השנאה נמוך יותר מכוח האהבה. נעמיק טיפה, כי זה חשוב: בראשית הכול מצוי כוח של נתינה, התפשטות, התרחבות. הכוח הזה שדומה לאימא שרוצה להעניק לילדיה כל טוב, יצר לעצמו מקום שאותו יוכל למלא, כוח מנוגד לו, רצון לקבל ממנו. כך יש במציאות שני כוחות, נתינה וקבלה, עליון ותחתון. התפתחות החיים היא התפתחות הרצון לקבל, הכול, עוד ועוד, מכולם לעצמי. בסוף ההתפתחות האגואיסטית מבינים שהפירוד והשנאה הורסים את חיינו, ומתחילים לעבוד ביחד על פיתוח הכוח השני שחסר לנו. כוח החיבור, הנתינה והאהבה. כך נסגר המעגל, ואנחנו משיגים בעצמנו את אותה שלמות ואחדות שהוגדרה מלכתחילה כמטרת הכול.

אז יש פתרון לטרור: חינוך לחיבור ואהבה. זהו הנשק היחיד שבאמת ימגר מהשורש את כל הכוחות הרעים.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 652 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content