Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי | מאמרים נוספים בנושא כלכלה

הרבה יותר מכסף

המשבר שבו שרויה כיום הכלכלה האמריקאית סוחף את המשק העולמי כולו למיתון ולאף אחד אין פתרון. ההסבר הקבלי למשבר הכלכלי

המשבר שבו שרויה כיום הכלכלה האמריקאית סוחף את המשק העולמי כולו למיתון. בכירי הכלכלנים ואנשי העסקים סבורים שהמשבר מצוי רק בראשיתו, ומדברים בקול רם על הזעזוע שהוא עתיד לחולל במבנה החברה ובמערכות היחסים בין המדינות השונות. מה גורם לטלטלה המטורפת הזו, וכיצד עוצרים את הסחף? להלן תמצית ההסבר הקבלי למשבר והצעות לפתרון.

בכלכלה, כמו בכל המערכות החברתיות, תלות הדדית היא שם המשחק. משברים שבהם גורם אחד "מדביק" גורמים נוספים ומביא את השוק אל סף קריסה, הם חלק מסממני הגלובליזציה הכלכלית המודרנית. אלא שהניסיונות לחזות אותם באמצעות מודלים מתוחכמים נכשלו פעם אחר פעם. מסתבר, שהמערכת הכלכלית איננה ניתנת לשליטה או לחיזוי מדויק, ופעולה במקום אחד מביאה לשינויים בלתי צפויים במקומות אחרים.

פרופ' גונתר בלובל, חתן פרס נובל (1999) לפיזיולוגיה ורפואה וחוקר בכיר במכון רוקפלר היוקרתי בניו יורק, התבטא לאחרונה בנושא ואמר: "גם המדע סובר שעקרון ההדדיות הוא המפתח לקיומה של כל מערכת בטבע", עוד הוסיף: "ניתן לראות דוגמה לכך בהתנהגות התאים בגוף החי. התאים מתחברים זה לזה על ידי נתינה הדדית לטובת הגוף כולו, כל תא בגוף מקבל את הדרוש לקיומו, ובכל יתר כוחותיו הוא דואג לכללוּת הגוף".

המקובלים מסבירים שהפתרון למשבר הכלכלי אינו שונה מפתרון המשבר האקולוגי - הדרך למנוע את הקריסה הבאה טמונה בהבנת החוקיות שעל פיה פועלת מערכת הטבע.

כאמור, מבט מעמיק אל מערכות היחסים בטבע מגלה שקיום החיים מתאפשר הודות לאיזון ולהרמוניה שאותן מערכות מקיימות ביניהן. לעומתן, במערכות המלאכותיות שאנחנו הקמנו, פועלים כללים הפוכים. בבסיס ההתנהגות האנושית ניצב האגו, שיעדיף תמיד את האינטרס האישי והצר של היחיד, על פני טובת הכלל.

הבעיה היא שככל שאנחנו מנסים להתבדל, אנו מגלים עד כמה אנו קשורים זה לזה. מצד אחד - דוחף אותנו האגו להיפרד זה מזה, ומצד שני - לוחצת עלינו הגלובליזציה להפנים את הקשר הטבעי הקיים בינינו, ולפיכך להתאחד בנתינה הדדית, כדוגמת התאים בגוף החי.

כדי שמערכת חברתית תוכל לשרוד, עליה להיות מושתתת על חוקי הטבע. לפיכך, ממליצה הקבלה על מספר צעדים בסיסיים: ראשית, עלינו לרתום את מערכות ההסברה השונות כדי להביא לידיעת הציבור את חומרת המשבר שבו אנו שרויים ואת הסיבות שגרמו להיווצרותו - הפרה עקבית ומתמשכת של החוקיות לפיה מתנהלות מערכות הטבע. יש לשאוף לקדם מודעות רחבה ככל האפשר לעובדה שהאנושות היא גוף רב-תאי אחד, שבו כל תא קשור ותלוי בשאר התאים. כל פרט במערכת האנושית יצטרך להבין שהמודל הרווחי ביותר עבורו הוא אושרו של הכלל. שינוי מעין זה בדעת הקהל יאלץ את מקבלי ההחלטות ללמוד כיצד לאזן את המערכות האנושיות עם מערכת הטבע.

אם נבין כי אנו חברה אנושית אחת, ונשתמש בכוח העומד לרשותנו כדי לשנות את היחסים בינינו - מפירוד לאחדות - נצליח להיחלץ מהמשבר שבו אנו שרויים, ולהגיע לחוף מבטחים.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content