Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

השורש לשנאת יהודים

אם יישאר בחיים יהודי אחד, אפילו ילד, אפילו כזה שלא קיבל חינוך יהודי, המין האנושי נמצא בסכנה. כך האמין אדולף היטלר ימ"ש בכל לבו. ממה בדיוק הוא פחד? מה יש ביהודים שהפך אותם מרכזיים כל כך בתורת הגזע הנאצית, שזוכה כיום לפריחה מחודשת בארה"ב וברחבי אירופה?

כדי להבין את הדברים לעומק, עלינו להתוודע אל אבי אבות הנאציזם. הוא חי לפני כ-3800 באזור מסופוטומיה, ופעל במלוא המרץ כנגד היהודי הראשון. לנאצי הראשון קראו נמרוד, והוא היה אז השליט האזורי. את שנאתו היוקדת לאברהם בן תרח, היהודי הראשון, הוא לא טרח להסתיר, ופשוט זרק אותו לכבשן האש.

כשמתעמקים בכתבים העתיקים מגלים שבין נמרוד ואברהם הייתה מחלוקת אידיאולוגית לגבי הגישה הנכונה לחיים. נמרוד מייצג את הגישה האגואיסטית, את הרצון הטבעי לשלוט באחרים, להכפיף את כולם תחתיך. אברהם, איש החסד, מייצג את האהבה לזולת.

באותם ימים בבבל העתיקה, אברהם ניסה להסביר לכל מי שרק הסכים לשמוע שאמנם יצר לב האדם רע מנעוריו, וכל אחד מטבעו אגואיסט ואוהב את עצמו בלבד, אך מטרת החיים היא לרכוש טבע שני של אהבת הזולת. לא בגלל שזה מוסרי יותר, אלא מפני שבהתעלות כזו האדם משתווה לכוח האחד שפועל בכל הבריאה שתכונתו היא אהבה ונתינה טהורה, ומתחיל לגלות אותו.

גישתו של אברהם הייתה מנוגדת לטבע האדם, אך למרות זאת היו כאלה שהרגישו מעומק לבם שהיא היא האמת. הרמב"ם מספר על אלפים ורבבות שהלכו אחרי האידיאה שלו. כך נוצרה קהילה שנקראה "אנשי בית אברהם", וממנה התהווה העם היהודי.

מנגד ניצבה גישתו של נמרוד שאמרה בפשטות: החזק שורד, כמו בטבע. את עקבותיה של גישה זו ניתן לזהות בהמשך בגישה היוונית לחיים - בעלי המומים מיותרים, עדיף להשמיד אותם כדי להשביח את הגזע.

לכאורה, הגישה הזו "בריאה והגיונית", אבל מפני שבתכנית ההתפתחות הכללית מוגדר שהמין האנושי צריך להגיע לצורה "עגולה", שבה כולם משלימים זה את זה, אז יוצא שעלינו לדאוג לשלום כולם. נכים, חולים, חלשים, מה שלא יהיה, לכולם יש מקום בחברה האנושית, ועל ידי אהבה הדדית אנחנו מתקנים את הכול.

זו הגישה היהודית המקורית, אבל בתקופה שלפני חורבן הבית אנחנו איבדנו אותה, כאשר שנאת חינם השתלטה עלינו. כתוצאה מחורבן האהבה בינינו, יצאנו לגלות בת אלפיים שנה בין אומות העולם. מאז ועד היום טמונה בכל יהודי ויהודי נקודה של אהבה, נקודה רוחנית שמחכה לשחזור. את הנקודה הפנימית הזו הנאצים רוצים להשמיד. לשרוף. למחוק מהעולם. שלא יהיה לה שום זכר.

למה? כי לנאצים יש שורש מנוגד, שורש אגואיסטי, ומתוכו הם מרגישים שיש ביהודים משהו רע עבורם. כוח מיוחד שעלול לחבל בשאיפתם האגואיסטית להשתלט על העולם כולו. לכן מבחינת הנאצים אסור שיישאר אפילו יהודי אחד בחיים, חייבים לאתר את כולם ולהרוג אותם. זהו שורשו של כוח השנאה שהניע את הנאצים לחולל את הזוועות שידענו לפני כמה עשרות שנים.

כיום, עלייתם המחודשת של הניאו-נאצים בארה"ב ובאירופה מצביעה שוב עלינו, היהודים. רק אנחנו מסוגלים להציל את העולם מגלי השנאה שמאיימים להחריב פה הכול. אבותינו היו חלוצי האהבה, ולכן עלינו מוטלת המשימה לקדם את האנושות לחיבור נכון ולהשלמה הדדית בין כולם.

אם נתוודע אל החכמה שגילו אבותינו, חכמת הקבלה, נוכל להבין את השיטה המעשית להתקדמות אל אותם חיים רוחניים. איך הם ייראו? אנשים חיים בקשר טוב זה עם זה, כל אחד מרגיש את הזולת חשוב יותר ממנו ודואג לשלומו. אף אחד לא צריך לדאוג לעצמו. בקשרים ביניהם בני האדם מרגישים את הכוח העליון שבטבע, הכוח הכללי, כוח של חיבור, אהבה ונתינה. מציאות עליונה נפתחת בפניהם, עולם עליון, שלם ונצחי.

אל גן העדן הזה עלינו להוביל את כולם, וכל עוד אנחנו לא מתפקדים, מצבנו נעשה יותר ויותר מסוכן.

מן המקורות

"האומה הישראלית נתקנה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו. באופן שניצוצי ההזדככות הללו הולכים ומתרבים יום יום, כדמיון הנותן לאוצר, עד שיתמלאו לשיעור הנרצה, דהיינו עד שיתפתחו ויבואו לידי כך, שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו".

"העולם בטעות חושבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד... כל האומות שוות בזה ואין תקוה כלל שהנאצים יגוועו עם הניצחון של בעלי הברית, כי מחר יקבלו האנגלו-סקסים את הנאציזם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 901 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content