Left Sidebar Content

משמעות החיים

התבודדות פנימית

למה אני חי? מה מנהל אותי? אילו כוחות פועלים עליי? אפשר להשפיע עליהם? לשנות את הגורל? השאלות הגדולות לא שואלות האם אפשר להיכנס לנו לתוך הלב, הן פשוט מבצבצות שם לפתע. פתאום.

לפעמים הן מגיעות אחרי משבר כלשהו בחיים, לפעמים דווקא בעקבות הצלחות. ובלילה, לפני השינה, הן צפות ועולות. מנקרות. הופכות אותך מצד לצד, בין הכרית לשמיכות. בעל כורחנו חיים, בעל כורחנו מתים, ובאמצע בלי סוף ריצות. לאן? לשם מה? מי נתן את ההוראה?

אלפי שנים מחפשים אנשים תשובות, בכל מיני שיטות, אמונות ודתות. תכל'ס, עוד לא ראינו משהו שנתן מענה שלם לאנושות בנוגע להבנת מהות החיים, מטרת הקיום וכן הלאה. וכיום מתגלה חכמת הקבלה. מה היא בדיוק מחדשת?

כשלומדים את החכמה הנפלאה הזו מגלים בהדרגה שהיא לא דומה לשום דבר. לצורך המחשה, נתבונן בגישה הייחודית שלה למושג מוכר וברור לכאורה, התבודדות.

הרבה אנשים אוהבים להתבודד לזמן מה. בין אם זה אומן שרוצה להתרכז ביצירה, מישהו שחפץ לנוח קצת מהרעש של כולם, או אדם שמבקש להתחבר לקול הפנימי שלו. לכאורה, התבודדות יכולה להתבצע גם במרכז מנהטן או תל אביב, אבל רבים מעדיפים להתבודד בטבע. במדבר, על צלע הר וכיוצא בזה.

בתודעה הרווחת התבודדות נקשרת גם להתפתחות רוחנית, אבל לפי חכמת הקבלה אדם אחד לבדו לא יכול להיות רוחני. למה? כי הרוחניות מושגת רק מתוך חיבור מיוחד לאחרים, רצוי לפחות עשרה.

רוחניות היא אהבה ונתינה טהורה. להתבודד, מבחינה רוחנית, פירושו לבודד את עצמי מהטבע האגואיסטי שלי. לצאת מעצמי, מגדרי, כלפי האחרים. איך יכול להיות שאדם אחד יעשה זאת בפני עצמו? כלפי מי? עליו לעזוב את עצמו, כביכול, ולהתחבר לאחרים. בהתאם לכך, התבודדות רוחנית יכולה להתבצע רק במסגרת קבוצתית.

בהתבודדות קבוצתית כל אחד משתדל לבטל את הרצון האגואיסטי שלו בפני הזולת. כתוצאה מביטול הדדי שכזה, במקום שכל אחד ירגיש את עצמו בלבד, הקבוצה כולה הופכת להיות גוף רוחני אחד. הרצון המשותף בין כולם יוצר כלי חישה חדש שרק בו אפשר לגלות את מקור החיים.

איך זה קורה? המאמצים להתייחס טוב זה לזה יוצרים בין חברי הקבוצה כוח קטן של אהבה ונתינה. אמנם הוא מלאכותי בתחילה, אבל הכוח הזה מהווה מעין חיישן לקליטת כוח האהבה והנתינה הכללי שממלא את כל הטבע. הבורא.

או אז הם מאתרים שיש סביבם כוח גדול שכזה. כוח שממלא את כל הבריאה, ואותם, ואת כולם, רק שקודם לא היה ביכולתם להרגיש אותו, כי לא היה בהם שום דבר שדומה לו.

גילוי כוח האהבה והנתינה מעניק לאדם תשובות על כל השאלות שיש לו לגבי מהות החיים. זהו הכוח שמנהל ומקדם אותנו, דרך כל מה שאנו עוברים בחיים, אל מצבנו המושלם והנצחי.

מן המקורות

"אין דבר יותר טבעי מלהשיג מגע עם בוראו, כי הוא בעל הטבע, ובאמת יש לכל נברא מגע עם בוראו, כמו שכתוב "מלוא כל הארץ כבודו", אלא שאינו יודע ומרגיש זאת. והעובדו, הזוכה לקשר עמו, אינו ניתווסף לו רק הידיעה לבד, כמו אדם שיש לו אוצר בכיסו ואינו יודע, ובא אחד והודיע לו מה שיש לו בכיסו, אשר באמת עתה נתעשר".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, כתבי הדור האחרון

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 925 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content