Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום הזיכרון

התמודדות עם כאב ואובדן

או שזה בא פתאום, או שזה פתאום בא. מישהו הולך מעמנו. בּוּם. עד לפני רגע הוא היה חי בינינו, אבל עכשיו כבר לא. מוות. איך זה ייתכן בכלל? איך יכול להיות שמישהו או משהו היה קיים ופתאום נעלם? כשמתעמקים בדבר, מבינים שהוא בלתי נתפס. יש המאמינים במה שמספרות דתות ואמונות שונות, אחרים חושבים שזה שטויות. ובאותו הזמן, קיימת האפשרות לפתח את עצמנו כבני אדם לרמה שבה נוכל לראות. את מה שמעבר לגבולות המציאות הקטנה שאנו תופסים עכשיו, מה שמעבר לגבולות החיים והמוות.

בדומה לכל בעלי החיים, אנחנו קולטים את המציאות דרך חמשת חושינו. מידע כלשהו נכנס דרך חמשת הפתחים הללו לתוך המוח שלנו, והוא מושווה למידע קודם שנצבר בזיכרון. בסוף תהליך העיבוד נוצרת בתוכנו תמונה של המציאות. אפשר לקלוט מציאות רחבה יותר, בתנאי שנפתח את רוח האדם שבנו. מה זה בדיוק אומר? איך עושים את זה?

הכול טמון ביחסים שלנו זה לזה. באופן טבעי, האדם מתייחס לאחרים בצורה אגואיסטית, מתוך חשבונות של רווח עצמי. האגואיזם שלנו הוא המסנן הצר שדרכו אנו קולטים את המציאות, כלומר אנו קולטים עתה רק את מה שיכול להסב לנו הנאה, או את מה שעלול לגרום לנו נזק. כך אנו יודעים אל מה כדאי להתקרב, וממה עדיף להתרחק. אם רצוננו בתמונה רחבה יותר של המציאות, עלינו לפתח את רוח האדם שבנו - להתעלות מהאגואיזם הצר ולבנות בקרבנו יחס חדש לסביבה. יחס של אהבה ונתינה טהורה.

אל המצב הנעלה הזה הגיעו גדולי האומה בכל הדורות, ולתמונת המציאות שהתגלתה להם הם קראו "עולם עליון". "עולם האמת". התמונה הזו הפוכה לגמרי מהתמונה שאנו קולטים עתה, מהעולם שלנו, לכן מי שזכה לתפוס את המצב המושלם והנצחי הזה אמר עליו "עולם הפוך ראיתי".

ככל שאדם מתחשב יותר ויותר באחרים, הוא מפסיק להזדהות עם הגוף שלו. הוא מפסיק להרגיש שהאני שלו מצוי בתוך גופו, ומתחיל להרגיש את קיומו בתוך רשת קשרי האהבה בין כולם. זה נקרא שהוא מתחיל לחיות בתוך הנשמה שלו, ומגלה עולם נסתר. "עולמך תראה בחייך", אמרו על כך הגדולים. העולם השלם והנצחי הזה מצוי כאן, בינינו, עכשיו, אבל אין לנו כלי חישה מתאימים כדי לקלוט אותו. הוא נסתר מאתנו, כל עוד לא פיתחנו את תכונת האהבה והנתינה הטהורה.

המטרה הגדולה של חיינו היא לתקן את היחס שלנו לזולת, מאגו לאהבה, ובכך להביא את רוח האדם שבנו להתמזגות עם הנצח. חכמת הקבלה מלמדת איך מגיעים לתפיסת מציאות כזו, לכן היא נחשבת לחכמת התפיסה, חכמת הקליטה. בתהליך התיקון יש סולם מדרגות. כל מדרגה בסולם פירושה אהבה ונתינה גדולות יותר. אדם שהצליח להשלים את תיקונו, חי לנצח בתוך הנשמה שלו, גם כשגופו הגשמי מפסיק להתקיים. הוא מחובר עם כולם בצורה נצחית, בתוך רשת הקשר המושלמת. אדם שלא השלים את תיקונו במהלך חייו ונפטר מהעולם הזה, חוזר לכאן שוב כדי להמשיך בתיקון.

מי שרואה את המציאות השלמה מבין כי לכל הפעולות שאנו עושים בחיינו יש חשיבות גדולה מאוד. אף אחד לא חי סתם, לכל אחד יש תפקיד. ואם מישהו מת, הוא לא סתם נעלם. כנראה שהוא סיים את תפקידו לעת עתה, והנשמה שלו תמשיך להיתקן בצורה אחרת.

מה שבטוח הוא, שאנו שממשיכים בחיים יכולים לסייע לנשמות של קרובינו שנפטרו. איך? בזה שאנחנו מתקנים את עצמנו לכיוון האהבה לזולת. למה? כי כולנו חלקים מאותה רשת אחת גדולה, קוראים לה "נשמת האדם הראשון" או "הנשמה הכללית". ואם תיקנו את עצמנו במשהו, התיקון הזה משפיע לטובה על כל הרשת. גם על הנשמות שמצויות בה רק ככוח, וכבר לא מלובשות בחומר. בתיקונים שלנו אנו עוזרים לאותן הנשמות להכין את עצמן טוב יותר לתפקידן החדש, לחיים חדשים. וכשהן יחזרו בפעם הבאה לחיים בתוך גוף, הן יוכלו ביתר קלות להשלים את תיקונן, לבצע את תפקידן.

אז אם אנחנו רוצים לתרום לעילוי נשמותיהן של יקירינו, עלינו להתקדם אל עבר האהבה ולסייע לחברה הישראלית להתאחד באהבת אחים מעל כל חילוקי הדעות. שנזכה להתעלות.

מן המקורות

"הרוחניות אינה תלויה בזמן ומקום, ואין מיתה שם".

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבֵקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב".

"באמת אין בעולם יותר מנשמה אחת... ולפי המידה שנזדכך, באותו השיעור מאירה הנשמה הכללית עליו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג

"אין אדם מוצא לעתיד לבוא אלא האור מה שהמשיך בידיעתו בעולם הזה. ומי שידע הפנימיות, ייהנה באור פנימי, ומי שלא השיגו, לא ייהנה ממנו על שום פנים".

הרמח"ל

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 726 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content