Left Sidebar Content

אקטואליה | משבר כלכלי

התמודדות עם משברים

משברים. אומרים שהם חלק מהחיים. השאלה היא איך מוצאים כוחות להתמודד, לאסוף את השברים?

פיטורין, פשיטת רגל, משבר גיל הארבעים, מחלה, הרבה מאוד משברים עלולים לצוץ בחיים, חלק נראים כקשורים לטעויות שאולי עשינו, חלק פשוט נופלים עלינו. לפעמים משברים יכולים להתפתח אחרי שינויים שלא היינו מוכנים אליהם כראוי, כמו למשל התרחבות של המשפחה.

איך שלא יהיה, על כל דבר שבא, בין אם הוא נראה טוב ובין אם רע, כדאי שנסתכל כהזדמנות לצמיחה. כי האמת היא שאנחנו לא מבינים מהו רע ומהו טוב, ואפילו מוות של אדם קרוב הוא חלק מהחיים. אין זה סוף, אלא סיום של שלב מסוים בתהליך, שימשיך בצורה אחרת. 

בלשון המקרא, משבר הוא גם שמו של המושב שעליו ישבו נשים כדי ללדת. ניתן ללמוד מכך שכל משבר יכול להתברר עם הזמן כמקום של לידה, כפתח לתקופה חדשה. הכול תלוי ביחס שלנו לאותו הדבר שקרה, בפיתוח היכולת ללמוד ממנו משהו מועיל להמשך.

אבל לא רק משברים גדולים יכולים להניע תהליכים, אלא בכל יום ממש אנחנו יכולים להוליד את עצמנו מחדש. הכי נכון זה להתייחס לכל רגע ורגע כאילו עכשיו אני נולד. עכשיו אני יכול לשנות את החיים שלי. אין מה להיאחז באתמול, ואין מה להתבייש בשינויים, בכל רגע אני יכול לשנות את החיים שלי כך שיהיו חדשים בעיניי, ואפילו בעיני הסובבים. העיקר הוא שאני מציב לעצמי מטרה גדולה שבשבילה אני חי, ואליה אני כל הזמן מתקדם.

במבט כולל, לכל אדם יש גורל משלו, והוא חייב להגיע לאיזושהי נקודת התפתחות שמוגדרת בשורש הנשמה שלו. אומנם אנחנו לא יודעים מה יביא איתו הרגע הבא, אבל שום דבר לא מקרי, וכך כדאי להתייחס לחיים. 

עלינו להשתדל להבין מה בכוחנו לשנות, ומה לא. חבל לטרוח ולבזבז כוחות במרדף אחרי כל מיני דברים שלא נוכל להשיג, ואחר כך להרגיש לא מוצלחים, שבורים. עדיף לבחון את החיים בצורה ריאלית: אלה הכוחות שיש לי, אלה התכונות והנטיות שלי, אלה היכולות שלי, הרגשיות, השכליות, הכלכליות, ואני צריך לשקול נכון את צעדיי, בצורה רציונלית ככל האפשר.

יש משברים ששוברים לנו בעיקר את התקוות. חשבנו שאנחנו הולכים לקבל משהו גדול, ופתאום, לא. הדברים לא קורים כפי שכל כך רצינו. כנראה שלא עשינו חשבון נכון, אולי לא לקחנו את כל הנתונים בחשבון, אבל גם במצבים כאלה אין מה להתאכזב קשות, אלא להתרכז במה שאפשר ללמוד מכאן לבאות.

מה שיכול לעזור לאדם במצבים שונים בחיים זו סביבה תומכת, אנשים שעברו דברים דומים למה שהוא חווה עכשיו. הם יוכלו לשתף אותו מניסיונם, לתת לו עצות איך להתמודד, להשלים עם מצבו החדש ולקבל אותו בצורה הכי טובה. הידיעה שעוד אנשים התמודדו בהצלחה עם סיטואציה דומה, תעזור מאוד גם לך.

ומילה אחרונה על משבר גיל הארבעים, או משבר אמצע החיים. במצב הזה הטבע מעורר את האדם לחשוב: חיי לאן? מה השגתי עד כה, מה לפניי? אני מרוצה ממה שיש? יש כאלה שמחליטים בשלב הזה להחליף מקצוע או בני זוג. בטווח הארוך, לא בטוח שיש לזה הצדקה, כי ייתכן שגם במקצוע הבא או עם משפחה חדשה, שוב תתעורר תחושת החמצה. מה שכן מומלץ לשנות כדי לממש את שארית חייך בצורה המיטבית, זה לשנות את עצמך. להתפתח בפנימיותך. לכן המליצו החכמים על לימוד חכמת הקבלה, אבל זה כבר נושא נפרד שעליו נדבר בהזדמנות הבאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1129 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content