Left Sidebar Content

משמעות החיים

התמודדות עם רגשות שליליים

מצבי רוח, דיכאונות, חרדות, פרץ של רגשות שליליים מציף את חיינו. לדברי יו"ר איגוד הרוקחים בישראל, דוד פפו, כמחצית מהציבור הישראלי נוטלת כיום תרופות הרגעה מסוג כלשהו. למה זה כך? לאן זה הולך? יש מה להציע? על דיכאון ואגו, על יחסים ואהבה, מתוך ראיית העולם של חכמת הקבלה.

אנחנו חיים בסביבה עוינת, ולכן מלאים בדאגות. לילדים, לבני הזוג, לעצמנו. קשה מאוד לשלוט במתרחש, לעמוד כנגד כל הסכנות. כמה אפשר לסבול את העובדה שכולם רוצים רק להזיק לי?! אני נמצא בחוסר אונים, בחוסר ביטחון, בחוסר עתיד. די כבר, נמאס כך לחיות. כמה זמן ובאיזה כוחות אוכל עוד להתגונן ולהרגיע את עצמי? לשחק אותה כאילו רגוע, אם בפנים אני מרגיש שכל כולי לא רגוע?! והאנשים סביבי, בשביל מה הם עושים את כל מה שהם עושים? בסופו של דבר, כולם נולדים, חיים, מתים. וכשאני מסתכל על הכול, אין לי כוח לחיות. דיכאון. קיר שחור.

לא מעט אנשים מרגישים היום משהו מזה, ולפי חכמת הקבלה הדבר כלל לא מפתיע. היא מלמדת שמצד הטבע אנו בנויים מחומר בסיסי של רצון ליהנות, זהו המנוע הפנימי שלנו. אם אנחנו נהנים טוב לנו, ואם לא אז מרגישים רע. הבעיה מתחילה כשההנאה של מישהו באה על חשבון הזולת, כשנהנים מלהוריד אחרים כדי להרגיש את עצמנו גבוהים. אגואיזם צר.

אנחנו חיים בג'ונגל, אנשים רוצים לאכול אחד את השני, בכבישים, בעבודה, בבתי הספר, אפילו בגני הילדים. מי יכול להבטיח לעצמו שמחר, או אפילו בעוד רגע, מצבו יהיה טוב? כתוצאה מכך, הגענו לעידן כזה שאף אחד לא מרוצה. ואם הטבע של האדם הוא לרצות ליהנות, אבל בכל פעם הוא מקבל מהחיים התפעלות שלילית אחרת, הדבר מכניס אותו לדיכאון. מגפת הדיכאון היא תוצאה מהרגשה של חיים חסרי הנאה. מתחושה שהמצב לא הולך להיות טוב, לא היום, לא מחר, לא בכלל. אין בשביל מה לחיות. 

האם יש משהו שיכול לעזור להתמודד עם פרץ הרגשות השליליים? ודאי שכן. ראשית, חשוב לדעת שהרגשות הללו מתעוררים בנו לא סתם, אלא כדי לשנות אותנו, לקדם אותנו למקום טוב יותר. כמו כל מחלה אחרת, גם הדיכאון בא להצביע על בעיה כלשהי. הוא בסך הכול סימפטום למשהו עמוק יותר, שדורש טיפול שורש. באדם, במשפחה, בחברה, ביחסים בין אנשים. 

התעוררות הרגשות השליליים בזמננו היא מהלך מתוכנן מצד הטבע, התפתחות שנועדה להביא אותנו למצב שנרגיש רע מהאגואיזם האנושי, ונרצה לתקן אותו. בגדול, כל מה שקורה לנו נובע מכך שאנחנו חיים בסביבה לא טובה. אילו הייתה לנו סביבה טובה, שבה היינו משפיעים טוב על האחרים והם עלינו, היינו מרגישים מצוין. כדי לבנות כזו סביבה עלינו לתקן את הטבע המקורי של האדם, כלומר להפוך אותו ליצור שחושב על טובת הזולת במקום על טובת עצמו בלבד.

צורת היחסים הנכונה לנו כבני אדם נגזרת מהמערכת הכללית של הטבע, המערכת שמנהלת אותנו. כעת איננו מכירים אותה, אבל חכמת הקבלה מלמדת עליה. מערכת זו היא שמזמינה בנו התעוררות רגשות שליליים, כדי שנגלה אותה ונתאים את עצמנו אליה. בפועל זה אומר להיות בקשר טוב בינינו, כיוון שהטבע כולו קשור במערכת אחת אינטגרלית, שכל חלקיה תואמים זה לזה, מחזיקים ותומכים זה בזה. הקשרים הטובים שאליהם צריך להתקדם הם יחסים הדדיים של חום, תמיכה ואהבה. אהבה פירושה שאני מרגיש מה טוב לשני, ומשתדל לעשות לו את זה, והוא גם כן. כל רגש שלילי שמתעורר, עלינו להשלים אותו עם יחס חיובי לזולת, וכך להגיע לאיזון. 

הדיכאון מזמין אותנו לאתר את הסיבה לו, לגלות את מקור החיים, את המערכת הכללית שבטבע שהיא גם מקור השמחה. הגילוי הזה מראה לאדם שעליו להתייחס לכל דבר שבא מאותה המערכת כאל אמצעי, כמעורר להתקדמות. או אז הוא לומד להתייחס אל הרע כמו אל הטוב, ומבין איך לחיות באיזון בין שני אלה, כמו בין מינוס לפלוס. הוא מתחיל לשלוט במצבים שלו, מתוך הכרה מה עליו לעשות. הוא יודע בשביל מה הטבע מעורר בו את כל הרגשות, ואיך להשתמש בהם כמנוף לאיזון ברמה גבוהה יותר.

במבט לעתיד אפשר בהחלט לומר שהרגשות השליליים רק ילכו ויתעצמו. העולם יבכה ויצעק ושום תרופה לא תעזור. אם היום עוד אפשר להרגיע את המצב איכשהו, בהמשך אפילו סמים לא יעזרו להתנתק. הטבע יביא את האדם למצב של דיכאון סופני, כדי שבאמת נגיע לפתרון הנכון - שנרצה לגלות את הכוח הטוב שטמון בטבע, שיאזן את הכוח הרע שבנו, שהוא הסיבה לדיכאון.

מן המקורות

"כוחות השליליים הללו המתגלים הם סיבות התקדמות שבאנושות, שעל ידיהם היא מטפסת ועולה כעל שלבי הסולם. והמה הבטוחים לתפקידם, להביא האנושות עד לשלב האחרון של ההתפתחות, שהוא אותו המצב המקווה, הנקי מכל שמץ וכל דופי".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, עיתון "האומה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1172 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content