Left Sidebar Content

חגים ומועדים | פורים

חג פורים, תובנות והרהורים

יש חגים כאלה שבהם לא ברור מה לענות לילדים. פורים. מה זה החג הזה, הקרנבל של היהודים? למה מתחפשים? למה שותים? למה רעשנים? העומק שמסתתר מאחורי הסמלים.

בגדול, התובנה העיקרית של פורים היא שעל ידי חיבור בינינו אנחנו מנצחים את כל השונאים שלנו, ויוצאים מכל צרה. ועכשיו פרטים.

למה מתחפשים? מפני שחוגגים את גילוי ההסתרה. מי נסתר? הכוח העליון, אותו כוח שעליו אומרים שהוא טוב ומיטיב, ושאת עם ישראל הוא אוהב במיוחד. במציאות כל זה נסתר, רואים ההפך המוחלט. למה? כנראה שאנחנו לא עומדים בדרישת התורה, לחיות לפי "ואהבת לרעך כמוך". כך מלמדת חכמת הקבלה, שנחשבת לפנימיות התורה. 

במצב כזה, מתוך אהבתו אלינו, הכוח העליון מעמיד עלינו מלך כהמן, שבעל כורחנו יחזיר אותנו למוטב, כלומר למצב שנתחבר זה לזה. לפחות כדי להינצל מהצרה המשותפת, ואם יהיה לנו שכל אז גם יותר מזה. לאורך ההיסטוריה ההסתרה מתבטאת בכל האנטישמים שקמים עלינו לכלותינו. אחרי כולם עומד הכוח העליון, כולם כמו תחפושות מפחידות שהוא לובש על עצמו, כדי להראות לנו שהוא שונא את הצורה המפורדת שלנו, את האופן שבו אנחנו מתייחסים איש לאחיו.

למה שותים? ראשית הסתייגות. אם תורידו בקבוק וודקה, בטוח לא תגלו את מה שנסתר מאחורי המנהג, כנראה שתסיימו עם הקאה בלבד. מבחינה פנימית, לשתות לשוכרה פירושו לבנות קשרים של אהבה בינך לבין כולם, שבהם יוכל להתגלות המילוי הכי גבוה שיש בבריאה, שנקרא אור החכמה. אם הגענו לרמה שבה אנחנו מסוגלים לקבל אור חכמה ללא הגבלה, זה נקרא שאנחנו מסוגלים לשתות לשוכרה וזכינו לשמחה של מצווה. 

איך זה קורה? כשמתחברים באהבה הדדית ברמה הגבוהה ביותר, אנחנו נעשים בזה דומים לכוח העליון ולכן הוא יכול לשרות בינינו באופן מלא. מתוך כך אנחנו מרגישים בלתי מוגבלים, יכולים לעשות כל מה שבא לנו, ואין מצב יותר טוב ובטוח מזה. אנחנו מלאים באור של אהבה, של שמחה, של סיפוק, לא נשאר מקום ריק בלב או במוח, הכול מלא במה שאנחנו רוצים. העובדה שאנחנו באהבה שלמה מייתרת את הצורך לשמור על עצמנו, אולי במשהו ננהג לא כשורה, אולי נאמר משהו לא במקום, אולי נתנהג בצורה לא יפה. אפשר "לשתות" חופשי, אין ממה לפחד. לכן נאמר שכל המועדים יתבטלו חוץ מפורים, אין גבוה ממנו, הוא מסמל את המצב המושלם.

למה מרעישים בזמן הזכרת שמו של המן בקריאת המגילה? כדי לסמל שאנחנו רוצים למחוק את הכוח הרע הזה. אמרנו קודם שהמן הוא שם קוד לכל הכוחות הרעים שבאים להשמיד את ישראל, כעת נוסיף את העיקרון "אדם הוא עולם קטן". בפשטות העיקרון הזה אומר שכל אדם כלול בתוכו מכל מה שקיים בעולם. בתוכי קיים כוח בשם המן. זהו הדחף האגואיסטי שמתנגד לכל דבר שקשור לאהבת הזולת. המן הזה לא רוצה שאתחבר עם אף אחד, אגואיזם צר, יצר רע. כל עוד אני לא מנסה לאהוב את הזולת כמו שאני אוהב את עצמי, אני בכלל לא מודע לקיומו, אך אם אתחיל לבדוק את היחס שלי לאחרים לעומת דרישת האהבה, או אז אגלה איפה אני באמת נמצא. עד כמה אני נתון לשליטת אגו רע. המן. אז למה מרעישים בהזכרת שם המן? כדי להדגיש שאנחנו מזהים את הכוח הזה בתוכנו, מבינים שהוא השונא האמיתי שלנו ואנחנו צריכים למחוק אותו מלבנו. 

המן החיצוני, כלומר הצוררים האנטישמיים, הם העתקה בלבד מהמן הפנימי, שחוגג בתוכנו, היהודים. אם אנחנו מתעלים מעל האגו, מעל כל חילוקי הדעות, הפערים, הדחייה והשנאה, כדי להתקרב לאחים שלנו באהבה, בכך אנחנו מנטרלים מן השורש את כל השונאים החיצוניים, אפילו הופכים אותם לאוהדים. יותר מזה: בזה אנחנו מנקים את העולם כולו משנאה, מטהרים את האווירה. לפי שורשנו הרוחני, עם ישראל הוא שקובע מה תהיה צורת העולם, לטוב או לרע.

אם כן, פורים זה לא חגיגה למשהו שקרה פעם מזמן, אלא מצב רוחני שעומד לפנינו. כאשר נלמד להתחבר נכון זה לזה, נסלק מחיינו את השורש לכל הרע, ונתקדם לעולם שכולו טוב. באהבה.

מן המקורות

"'ישנו עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים'. המן אמר, שדעתו הוא, שנוכל להצליח לאבד היהודים, מטעם שהם בפירוד בין אדם לחברו. על כן הכוח שלנו נגדם בטח נצליח, כי זה גורם פירוד בין אדם למקום, וממילא ה' לא יעזור להם, כיוון שהם נפרדים ממנו. לכן הלך מרדכי לתקן את הפגם הזה, כמו שמבואר בכתוב 'נקהלו היהודים וכו', להיקהל ולעמוד על נפשם'. היינו, על ידי ההתאחדות הצילו את נפשם".

הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 528 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content