Left Sidebar Content

משמעות החיים | ארכיון מאמרים על משמעות החיים

חופשי זה לגמרי ביחד

למעשה, האדם אינו בוחר כיצד לחיות את חייו, אלא פשוט חי אותם. הוא מנווט אותם על פי מערכת חסרת פשרות של חוקים שאחרים קבעו לו, ומשתדל ללא הפסקה לרַצות את החברה שסביבו. מה זה להיות חופשי באמת?
מאת: אלי וינוקור

איך שלא נסתכל על זה, האדם בעולמנו אינו חופשי כלל. הוא לא בחר לאיזו משפחה להיוולד, וגם לא השפיע על מגוון התכונות והכישורים שקיבל עם לידתו. כשהוא גדֵל, הוא מושפע באופן מוחלט מהוריו, ממוריו ומהמחנכים השונים בחייו. בשנות בגרותו, מכתיבים לו כלי התקשורת והחברה שסובבת אותו את הכול: מה ללבוש, מי להיות, למה לשאוף, איך לחשוב, מה לאכול, את מי לאהוב, מה נכון ומה לא. אפילו אידיאלים של יופי או כיעור, קודים של התנהגות ודיבור, כולם נקבעים עבורו על ידי החברה.

כל האידאלים נקבעים לאדם על ידי החברה

למעשה, האדם אינו בוחר כיצד לחיות את חייו, אלא פשוט חי אותם. הוא מנווט אותם על פי מערכת חסרת פשרות של חוקים שאחרים קבעו לו, ומשתדל ללא הפסקה לרַצות את החברה שסביבו.
כל הגורמים הללו כובלים אותו ולא מאפשרים לו להשתחרר באמת. ומהו שחרור באמת?
כדי לגלות את התשובה לשאלה הנצחית הזאת יצאתי לשוחח עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, נשיא תנועת בני-ברוך העולמית וראש המכון למחקר ע"ש הרב אשלג.

הסתבר, כי על פי לייטמן החופש האמיתי אינו אלא המענה על השאלה היחידה ששייכת לנו - לשם מה אני חי, או במילים פשוטות יותר - למה אני לא נהנה? למעשה, הוסיף לייטמן, גם 'תרבות הפנאי' המפוארת שפיתחנו, מקורה בבריחה מהתמודדות עם שאלות כאלו שמפעמות בתוכנו.

אנחנו מעמיסים על עצמנו אינספור פעילויות, בולעים בשקיקה טונות של אינפורמציה שלא נחוצה לנו, בוהים שעות ארוכות במסך הטלוויזיה, גולשים באינטרנט, צופים בסרטים, מבקרים בהצגות, ומה לא?! והכול, כדי להסיח את דעתנו, ולהימנע מהתמודדות עם השאלות למה אנו לא נהנים או למה אנו סובלים? זוהי גם הסיבה שאנשים רבים חוששים "להישאר לבד עם עצמם", ללא טלוויזיה, רדיו, עיתון, או משהו אחר שיעסיק את מוחם וליבם, שמא ייאלצו להתמודד פתאום עם אותה שאלה מטרידה. אבל מסתבר, שזה לא חייב להיות כך. שינוי קטן יכול לגרום לחיים שלנו להיראות לגמרי אחרת - כמו חופשה מתמשכת וחסרת גבולות, שההנאה ממנה רק הולכת וגוברת מרגע לרגע.

איך עושים את זה? שאלתי אותו. "מתחילים בהחלטה אחת קטנה - להפסיק לברוח. כי דווקא במענה לשאלה הפנימית הזאת - טמון החופש האמיתי." מתרשם מהדברים אך מחפש אחר משהו פרקטי לחזור עמו הביתה, החלטתי לאתגר מעט את הרב לייטמן. התוצאות לפניכם.

אז, הרב לייטמן, למה אני סובל בחיים?
"כי לפי הטבע שלך אתה רוצה ליהנות בכל רגע, ואתה מצליח ליהנות בקושי פעם בכמה חודשים. עכשיו, אתה מרגיש עצמך קצת ממורמור, לא הכל מסתדר כפי שהיית רוצה? היית רוצה לסדר את החיים שלך קצת יותר?"

הנהנתי בהבנה...

"אז תקשיב", הוא המשיך.
"חיינו בזמן האחרון מראים לנו שאנחנו מנצלים זה את זה, וכתוצאה, אף אחד לא נהנה. מיום ליום מתגלה שאנו יותר ויותר קשורים זה לזה, ומזה שכל אחד מאיתנו רוצה להרוויח אנו נקלעים למאבק שבסופו איש לא מרוויח. כך לא נוכל להגיע לפתרון. הפתרון יכול לבוא רק מזה שנתחבר. נפסיק לנצל זה את זה."

אבל איך זה קשור לחופש שלי?
"על איזה חופש אנו מדברים אם אתה קשור בשלשלאות ברזל לאחרים? אין לך שום חופש אלא מהבוקר עד הלילה אתה חייב לכולם. רק אם אתה הומלס, אתה יכול להרגיש חופשי. במקרה אחר, אין לך שום חופש. אתה חייב לקום בבוקר, חייב ללכת לעבודה, חייב לפרנס, חייב, חייב, חייב. ומכל זה אינך רואה תועלת, אלא רק בעיות - מהאישה או הבעל, מהבנקים, מהפרנסה, מהבריאות, מהכל. אנחנו הבאנו את עצמנו למצב הזה. ולכן אין ברירה אלא לארגן חיים אחרים, כי אנו תלוים זה בזה בצורה טוטאלית. אבל איך נארגן את החיים שלנו כמו במשפחה טובה ולא במשפחה רעה, שבה כולם מתקוטטים זה עם זה?"

אבל איך עושים את זה?
"מתחילים מהסכמה כללית ש"דיינו". חייבים להתחבר - עשירים, עניים, חכמים טיפשים, חזקים, חלשים. כולנו כמשפחה אחת טובה. אם פעם היינו יכולים לחיות כל אחד לחוד, כל אחד שם פס על השני, מרוויח על חשבון השני, מזלזל בשני, משקר, מסדר את השני, אז היום אנו רואים שזה לא הולך. התגלה הקשר בינינו והתלות ההדדית הטוטאלית. אין ברירה. הגיע הזמן שנחפש פתרון איך להגיע לשלום בית."

 אוקיי, אני מבין את הפתרון הכללי. אבל מה ניתן לומר לאדם שקורא עכשיו את הדברים. איזה פתרון אתה יכול לתת לו? מהי הדרך להגיע לחופש ברמה האישית?
"הפתרון הוא שכל אחד יבין את מה שהבנת עכשיו. לכן בוא נחשוב יחד איך נביא את הידיעה הזאת לכלל בני המשפחה הגדולה שלנו. כמו כן, נבין שההשפעה הזאת היא הפעולה הטובה היחידה שביכולתנו לעשות היום. אחרת נדרדר למשבר עמוק עוד יותר. סבל היום ופחד מיום המחר. עכשיו תבין, שאתה יכול להמשיך לעשות היום ומחר את מה שעשית אתמול ושלשום, אלא שהמחשבה שלך, הרצון שלך צריכים ללכת לקראת חיבור עם אחרים. וכשזה יקרה, כבר תרגיש בזה חום, חופש ותקווה יפה שיקלו לך את החיים. תרגיש שיש בידך הפתרון שנוכל לממש יחד. כעת, אנחנו כבר שניים, אתה ואני.

וכמו שלפני שקראת את הדברים הללו לא היית בזה, בוא נגרום לעוד אדם לחשוב כפי שאתה חושב עכשיו. וגם אני, כמו שגרמתי לך להרגיש כעת, אעשה את אותו הדבר לאדם נוסף. כך נתקדם לכך שכל בני המשפחה שלנו, יהיו באותה מחשבה וחיבור יפים.

ואיפה המימוש העצמי של האדם? האם הוא לא הופך משועבד בכך לכלל?
"זה נקרא לממש עצמך. המימוש הוא בכך שאני מעביר לשני את הידיעה הזאת והוא, אחרי שרוכש אותה, מרגיש צורך להמשיך אותה הלאה, וכך היא עוברת מאדם לאדם, עד שכולנו נגיע להבנה הדדית שעלינו להתחבר. כמו שבאמת המצב הנוכחי, המשבר הנוכחי, מחייב אותנו לעשות. אם נעשה זאת, נצא ממנו ונגיע לחיים מאושרים שבהם אנו דואגים זה לזה, כי כולם קשורים יחד. כל אחד תלוי באחרים.

אינני מבין..

בזה האדם לא מאבד את האותנטיות שלו, אלא ההפך מממש את עצמו בזה שמשפיע לכולם ובהשפעתו לכולם הוא מכין לעצמו גם היום וגם מחר חיים בבטחון בחום באהבה הכללית. מדוע זה נקרא מימוש עצמי? כמו שלפני כן חשבת שאתה מממש את עצמו על ידי ניצול אחרים - עוד כסף, עוד כבוד, עוד שליטה - עכשיו, בהתאם לקשרים ההדדיים שהתגלו בינינו, לא יתכן מימוש עצמי אלא בארגון הסביבה שלנו לפי התנאים החדשים של הקשר ההדדי. כמו שרצית להשפיע לעצמך ולמשפחתך, אז תאר לעצמך שעכשיו יש לך משפחה גדולה כזאת. אז אתה מממש את עצמך בזה שאתה משפיע לכולם, שחושב עליהם טוב."

אז איזו נקודה בדיוק בתוכי אני מממש?
את "האני" שלנו. את החלק שלנו שחייב להשתתף בכולם. כפי שאנו חייבים לתת מעצמנו למען בני משפחתנו - לסדר לעצמנו ולבני משפחתנו חיים טובים, אוכל, חופש, חופשה, בריאות, ביטחון לילדים - כך עכשיו התגלה שהמשפחה שלנו הרבה יותר רחבה ממה שחשבנו קודם. לכן, המימוש העצמי שלנו הוא במשפחה הרחבה הזאת. ואז, אין ספק שזה יחזור גם לאדם שדואג כך לאחרים. האדם צריך להבין רק דבר אחד - ששלומו ועתידו תלויים בעוד אלפי אנשים. אבל ברגע שהוא מבין את זה ומתחיל להתייחס אליהם בהתאם, הוא מרגיש שמחה ואושר, כי אין הגבלה בלהשפיע טוב ולחשוב טוב על אחרים."

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content