Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום העצמאות

חושבים עצמאי

מה זו עצמאות? האם ישראל מדינה עצמאית? האם אנחנו אנשים עצמאיים? וארצות הברית, היא עצמאית? אובמה? ביבי? מזווית אחרת: נחשוב רגע, טייקון גדול, הוא עצמאי? ואם חד הורית שלא גומרת חצי חודש? בקיצור, מושג מעורפל למדי העצמאות הזה, אבל מסתבר שחשוב מאוד להכיר אותו, אם רוצים לקחת שליטה על החיים שלנו.

נתחיל בגדול, מהמדינה. בעולם המקושר של היום, מדינה שמטילים עליה סנקציות גמרה את הסיפור שלה. ישראל, מבחינה זו, נמצאת במקום מסוכן מאוד. אם יחליטו באמת לבודד אותנו, תהיה לנו בעיה. קיומית ממש. עשרות שנים אנו כאן, והמצב לא משתפר. להפך.

עכשיו בקטן. אני מוקף אנשים, בבית, בעבודה, בבניין שבו אני גר. בי וגם בהם מתעוררים כל רגע כל מיני דחפים, שמניעים אותנו לפעול כך או אחרת. המכנה המשותף לכל הדחפים הללו זו השאיפה לטוב. כל אחד רוצה שיהיה לו הכי טוב. מקסימום הנאה במינימום מאמץ. הבעיה מתחילה כשאנו מתנגשים, כי הטוב שלי בא על חשבונך ולהפך. יריבות, תחרות, לחצים, מתחים. לכל אחד יש אגו בריא ופתיל קצר, והפיצוצים עולים בכל פעם לרמה חדשה.

חסר לנו כוח מאזן. כוח שלילי יש לנו בשפע, אבל כוח חיובי חסר. אם היו בידינו שני כוחות, והיינו יודעים לאזן ביניהם, אז היינו יכולים לזכות לעצמאות. עצמאות היא חופש משליטת הכוח השלילי שמעכיר יותר ויותר את חיינו.

איפה נמצא מעיין קסום של כוח חיובי? איפה קודחים ומוצאים משאב יקר ערך שכזה? בינינו. מה זאת אומרת בינינו? תורת הקבלה העתיקה מלמדת אותנו שנוצרנו בכוונה עם יצר רע, כוח אגואיסטי שלילי, כדי שנבנה בכוחות עצמנו יצר טוב. כוח חיובי. איך בונים? יש שיטה שלמה, והיא מבוססת על עיקרון פשוט. אנחנו מתחברים, כדי לאתר בינינו מעיין של כוח טוב, נביעה של חיים חדשים.

זהו הכוח שמחבר את כל החלקים השונים בטבע למערכת אחת, כוח שמאפשר את קיום החיים, כהרמוניה בין ניגודים. ההרמוניה הזו חסרה לנו מאוד בישראל. הרגשה שלמרות כל השוני וכל חילוקי הדעות, כולנו משפחה אחת. 

הכוח החיובי שאנו לומדים לגלות בינינו אינו מבטל את הכוח השלילי, אלא שעתה יש בידינו שני כוחות. הכוח השלילי הטבעי, שמפריד ומרחיק, והכוח החיובי החדש, שמחבר ומקרב. אנו בונים את העצמאות שלנו ביניהם. משלבים ביניהם באופן מאוזן. כך אנו מקבלים שליטה על חיינו.

כל עוד אנו פועלים באופן אינסטינקטיבי לפי הדחפים האגואיסטיים שמתעוררים בנו, אנו חסרי עצמאות. מכאן נולד "הישראלי המכוער". בכל אחד מאיתנו יש דמות כזו, היא מבטאת חוסר עצמאות, חוסר יכולת לשלוט באגו שלך. אם נוסיף את הכוח החיובי לחיינו, נוכל להגיע לאיזון, ולשלוט במתרחש.

ובחזרה למדינה. ישראל היא מדינה מיוחדת. לכל אחד אגו גדול, כמעט עד השמים. אין כמונו בעולם. אנחנו מעצמת סטארט אפ, והיום אנו מפתחים כאן את הדבר הבא. שיטה לחיבור, שבעזרתה מגלים כוח חיובי שיכול לאזן את האגו המשתולל, לאפשר לנו חופש ממנו. עצמאות של ממש. מי צריך את זה? כל אחד וכולנו יחד. תראו את מערכות היחסים המתפרקות, את הניתוק מהילדים, את האווירה בעבודה. ולא רק כאן. העולם כולו מתפרק ממשחקי אגו ומאבקי שליטה. העתיד נראה קר ומפחיד.

ישראל היא לא עוד מדינה. ישראל היא מעבדת פיתוח. המוצר הוא יחסים מתוקנים. יחסים חדשים בין בני אדם, בין מגזרים, בין עמים ובין מדינות. אף אחד לא יכול לעשות זאת בלעדינו, וכולם זקוקים למוצר הזה בטירוף. המוח היהודי, זוכרים? הגיע הזמן להתחיל לעבוד יחד על האפליקציה הנצחית של "ואהבת לרעך כמוך". האקזיט מובטח.

אז שיהיה לנו חג של עצמאות. יהיה שמח.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 551 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content