Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

חזרת הנאציזם לעולם

מצעדים של ניאו-נאצים צצים לאחרונה פה ושם, בארה"ב וברחבי אירופה. אותם סמלים, אותן קריאות, אותן פנים רצחניות. זה לא אמיתי הסרט הזה, יכול מישהו לחשוב, איך שוב פעם נופלת האנושות למקום הזה של שנאה וגזענות יוקדת? לא הספיקו הזוועות של המאה הקודמת?

כדי לנתח את האבולוציה של השנאה והתפתחות הפשיזם והנאציזם בעולם, ניעזר בחכמת הקבלה אשר חוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע. הקבלה מלמדת כי טבע האדם הוא אגואיזם, יצר רע, הרצון ליהנות על חשבון הזולת. הרצון לקבל, לשלוט, לרכוש, להכפיף אחרים תחתיך כדי להרגיש שאתה שווה יותר.

הרצון האגואיסטי הזה מתפתח בקרב המין האנושי וקובע את מכלול היחסים בין בני אדם. ירדנו מהעצים, נכנסו למערות, יצאנו מהן, פיתחנו חקלאות ובייתנו חיות, הכול במטרה לספק את הרצון המתגבר ליהנות. הקמנו חמולות, עבדות, פיאודליזם, קפיטליזם, והיום, עידן האולטרה ליברליזם בשיאו. הכול מותר, האגו חוגג, ושאף אחד לא יעז להגיד לי מה לעשות.

במקביל, ניכרת התרסקות רב תחומית. בחינוך, בתרבות, בתא המשפחתי. כמעט בכל מקום היחסים לא טובים, קשה מאוד לאדם להסתדר עם אחרים, הורים בקושי מתקשרים עם הילדים. בתעשייה, רובוטים ומחשבים הופכים עוד ועוד אנשים למיותרים וחסרי מעש. ברמה הבינלאומית, משחקי אגו ואיומי גרעין מאיימים על עתיד הכפר הגלובלי. הגענו למצב שאין לנו מושג לאן ללכת מכאן הלאה.

במצב כזה חוזרים בגדול הפשיזם והנאציזם. מאיפה זה נובע? לפי תכנית ההתפתחות שמוגדרת עבורנו בטבע אמורים בסופו של דבר בני האדם להתאחד, להתקשר, להתחבר ביניהם. כמו שכל חלקי הטבע מקושרים במערכת אחת, כך גם אנחנו צריכים לבחור להיות מתוך הכרה ומודעות עצמית. אבל בגלל טבענו האגואיסטי, החיבור שאנו בונים יוצא לנו בצורה אגואיסטית.

כלומר, חיבור בינינו, כנגד מישהו אחר, במטרה להתעלות מעל מישהו אחר. מכאן נולדים הפשיזם והנאציזם. אגב, המונח פשיזם בא מהמילה האיטלקית FASCHO שפירושו צרור, אגודה.

כבר בשנות הארבעים כתב "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, את הדברים הבאים: "העולם בטעות חושבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד... כל האומות שוות בזה, ואין תקווה כלל שהנאצים יגוועו עם הניצחון של בעלי הברית, כי מחר יקבלו האנגלו-סקסים את הנאציזם". "הפשיזם מתרבה וגדול יום יום, מלפנים איטליה ועתה גרמניה ולמחר פולניה וכן אמריקה עומדת על הסף וכו' וכו'". "מתי שייהרס משטר הדמוקרטי, יירש אותו משטר הפשיסטי והנאצי".

בכתביו מסביר בעל הסולם בהרחבה שעליית פשיזם ונאציזם הוא תהליך טבעי בהתפתחות האנושות, ופועל יוצא שלו זו התעצמות השנאה ליהודים. למה? כי אנחנו היהודים, נושאים בקרבנו את שיטת החיבור ההפוכה, הלא-אגואיסטית, שאליה צריך המין האנושי להתקדם.

אמנם השיטה הזו אינה מוכרת אפילו לנו עצמנו, כי בתקופת הגלות היא הייתה ידועה רק ליחידי סגולה, אבל בחכמת הקבלה היא מוסברת בהרחבה. בכוחה להפוך את האנושות כולה לאגודה אחת. להראות לכולנו את הדרך לחיבור נכון, בין כל הפלגים והגזעים, מעל כל השוני וחילוקי הדעות. ומפני שכיום העולם זקוק לחיבור חיובי כמו אוויר לנשימה, שיטת החיבור מתגלה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 900 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content