Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

חיים במלחמה מתמדת

לא מספיקים לעכל מלחמה, וכבר עוד אחת בדרך. שבע מלחמות, אינתיפאדות, מבצעים. עוד בנים נופלים, עוד אבות נלקחים. למה ככה? אפשר לומר גורל, אפשר לומר תמיד אנו סובלים, כולם שונאים אותנו ושאר משפטים מוכרים. ואפשר גם לעשות לזה סוף, בתנאי שנבין מאיפה זה נובע.

אנו חיים בתוך הטבע, למקרה ששכחנו מרוב פלורסנטים. ובטבע יש חוקים. שום דבר לא קורה סתם. מערכת חוקים מדויקת מאוד מנהלת את הטבע כולו, כל אטום וכל צמח, כל חיה וכל אדם, ואת כולם גם יחד. מיום ליום אנו מגלים עד כמה כל מערכות הטבע קשורות זו לזו, ומתפקדות כמערכת אחת כוללת. ואם כך הם פני הדברים, עלינו לשאול למה קורים דווקא לנו כל כך הרבה דברים רעים?

העולם שלנו מיוסד על שני כוחות, פלוס ומינוס, חיובי ושלילי. בין שני הכוחות האלה אנו חיים. הכוח השלילי מתגלה בעולם כל הזמן יותר ויותר. אגו, שנאה, דחייה, התנשאות. הכוח החיובי מתגלה רק כתוצאה מעבודה עצמית שלנו, בני האדם. הכוח החיובי מיועד לאזן את הכוח השלילי, ובאיזון בין שניהם מתגלה הרמוניה. חיים טובים.

חקר הטבע של האדם ושל העולם זהו תחום העיסוק של חכמת הקבלה, חכמה בת אלפי שנים. הראשון שפרסם את הידע הקבלי ברבים היה חוקר בבלי ידוע, אשר לימים זכה לכינוי "אברהם אבינו". אברהם לימד כיצד אפשר לגלות את הכוח החיובי שבטבע, כיצד לאזן בעזרתו את הכוח השלילי שבאדם. הרעיון שלו סחף אחריו אנשים, וממנו נוסדה האומה הישראלית. היסוד שלנו הוא חיבור בין בני אדם מתוך חסד ואהבת הזולת. אלה תנאי הקיום של עם ישראל, ובלעדיהם אנחנו פשוט לא אנחנו. כשאנו מחוברים זה לזה, הכוח החיובי זורם דרכנו לעולם ומאזן את הכוח השלילי שבמין האנושי. "אור לגויים" זה נקרא בלשון הנביא.

אם אנחנו רוצים שכל המלחמות נגדנו ייפסקו, אנחנו צריכים לצאת למלחמה בתוך עצמנו. בתוך עם ישראל. להילחם על החיבור בינינו, להילחם כל אחד נגד הדחפים האגואיסטיים שלו שמרחיקים אותו מכולם. שמפרידים ומסכסכים בינינו. שמשסים אותנו איש באחיו, שמחריבים אותנו כבר אלפיים שנה. זו המלחמה הפנימית והיא המכרעת. המלחמות החיצוניות שבאות עלינו ללא הפסק, רק משקפות את חוסר ההצלחה שלנו בשדה הקרב האמתי שמצוי בינינו. ביחסים שלנו זה לזה.

כחיילים אנחנו מוכנים להקריב את עצמנו עבור המדינה, ובזה אנחנו חזקים. אבל ההפסדים שלנו מתרחשים במערכה אחרת. אנחנו לא יודעים עבור מה אנחנו נלחמים, לא יודעים לשם מה המדינה הזו קיימת. בפאזל האנושי, הוגדר לנו תפקיד חינוכי, עלינו לשמש דוגמה ליחסים מתוקנים. כשאנחנו לא מתחשבים אחד בשני, העולם מתמלא בכוחות שליליים ועומד עלינו לכלותנו.

אחרי כל מערכה יש לנו תקופה קצרה של שקט, אבל אנחנו לא מנצלים אותה לתיקון היחסים בחברה הישראלית. אנחנו חושבים שהכוח הצבאי יעמוד לנו גם במערכה הבאה, שאנחנו חזקים וננצח. אבל בינתיים מפסידים במלחמה החברתית מול האגו שאוכל אותנו מבפנים. כתוצאה מכך, האיומים החיצוניים שוב ושוב חוזרים, ואנשים מרגישים שאין פה תקווה. שאין עתיד. בודקים אפשרויות בחו"ל, רוצים לברוח מכאן. מפחיד אותם לשלוח את הילדים האהובים שלהם לעוד מלחמה, שתקנה לנו רק תקופה קצרה של שקט ולא יותר.

מה האלטרנטיבה? איזה פתרון שורשי נוכל להציע שיוכל להבטיח את שלום ילדינו? עלינו ללמוד את השיטה המקורית שעל ידה אברהם אבינו הצליח לחבר בין אנשים בקשרים של חסד ואהבה, ולהתקדם אל המקום הזה. אם רק נתחיל לנוע במקצת לעבר "ואהבת לרעך כמוך", אם רק נחשב מסלול מחדש אל ישראל האמתית, מיד היחס כלפינו ישתנה לטובה. השכנים שלנו יירגעו, העולם יהפוך פניו מקצה לקצה. לסיכום, כדי לחסוך לנו מלחמה מבחוץ כל שנתיים, צריך להתחיל להילחם על תיקון היחסים מבית עוד היום.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 555 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".  

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content