Left Sidebar Content

משמעות החיים

טבעו של אדם

הכי טוב היה על הידיים של אימא. אחר כך גם היה בסדר, כשבני משפחה אוהבים דאגו לכל צרכינו. עם השנים התחיל הבלאגן של החיים. למה? למה אי אפשר היה לסדר שהעולם ימשיך להאיר לנו פנים גם כשאנחנו גדולים? למה כל הזמן לחצים ופחדים? כמה מחשבות על טבע האדם והעולם, על מה שמניע אנשים.

כשמדברים על עולם טוב, או על תהליך חינוכי שיגדל ילדים להיות אנשים טובים, צריך קודם כל לדייק בהגדרה. מהו אדם טוב? באופן טבעי, אדם יכול להתחשב באחרים רק אם הוא מרגיש בכך תועלת לעצמו. הטבע בנה את האדם בצורה כזו שהוא לא מסוגל להיות טוב לאחרים כך סתם. חייב להיות רווח כלשהו, סיפוק כלשהו, ובדיוק במידת הרווח שלו מהזולת האדם יתייחס אליו בטוב. משום כך, העולם שלנו לא יכול להיות טוב. המקרה היחיד שבו אדם מכוון לטובת האחרים הוא בקשר בין הורים לילדים, וגם זה עניין של אינסטינקטים שהוטבעו בנו לצורך המשך החיים.

בהתאם לכך, נגדיר את דמותו של האדם הטוב באמת באופן הבא: אדם טוב הוא מי שיודע לעשות טוב לכולם בלי לייחס זאת לעצמו, כלומר בלי שיהיה לו בחזרה טוב מזה. שכן, אם יחסו הטוב לזולת תלוי בתועלת האישית שיחוש מכך, אז ברגע שהרווח יפסיק להיות מורגש גם היחס הטוב ייפסק. בהכרח.

דוגמה בולטת היא התנהגותו של אדם במקום עבודה חדש. תחילה הוא מתייחס לכולם באדיבות רבה מתוך רצון להשתלב, אבל כשימצא את מקומו גם היחס האדיב יפנה את מקומו ליחס אגואיסטי רגיל. הטבע של האדם מחייב אותו לנהוג כך. 

לכן, אין טעם לצפות לכך שעם הטבע האגואיסטי שלנו נצליח אי פעם לבנות חברה אנושית יפה, שבה כולם יתייחסו טוב זה לזה. האדם לא מרגיש בכך תועלת, לא מבין מדוע עליו לבזבז כל כך הרבה כוח, מרץ, אנרגיה, כדי להתייחס יפה לזולת. זה נגד הטבע שלו. הוא רוצה כל הזמן לקבל מכולם להנאתו כל מה שרק אפשר, להרגיש שהוא חשוב יותר, חזק יותר. מגיע לו. לתת משהו מעצמו לאחרים? הוא לא מגלה בתוכו שום נטייה, דחף או תמריץ לזאת.

באו הדתות השונות והבטיחו לאדם גן עדן, אם יתייחס טוב לאחרים. הרי בסוף כולם מתים, הן אמרו, וגם אתה לא תוכל לחמוק מן הדין. רוצה לשריין לעצמך מקום טוב בחיים הבאים? תתנהג יפה. לכל הפחות תימנע מלהזיק, לגנוב, לרמות וכדומה. במשך תקופה הן הצליחו במידה מסוימת לרסן אנשים, אבל ככל שהאגו התפתח נפרצו הגדרים. האדם הגיע למצב שהבטחות לעולם הבא פחות מדברות אליו, חשוב לו העולם הזה. יש הזדמנות לאיזו קומבינה, לגנוב משהו בלי שישימו לב, נהדר. מה יהיה אחר כך? דיה לצרה בשעתה. נסתדר. 

החינוך למוסריות והניסיונות להעריך בחברה מעשים טובים, לתת להם תהודה תקשורתית ולחלק פרסים, גם אלה מתבררים כלא מספקים. אין בהם די כוח להניע אנשים להיות טובים. החיים מוכיחים שרף השחיתות שובר כל שנה שיאים חדשים, במקביל לאלימות ולשאר חוליים רעים. 

מהצד האחר, מערכת משפטית, אכיפה וענישה, כליאה בבתי סוהר, גינויים תקשורתיים, כל אלה אמנם מרתיעים אנשים, אבל למעשה גורמים להם להפוך יותר ערמומיים. מעצימים את האתגר איך לגנוב בצורה כזו שלא יעלו עליך ברבים. בעידן השחיתות נעשה ברור שבכל מקום יש גנבים. אם פעם זה עוד הפתיע, היום זו כמעט נורמה. האגו גדל לממדים כאלה שהאדם לא מסוגל לדחות סיפוקים. הוא רוצה הכול, כמו ילד קטן, כאן ועכשיו. 

כשמתבוננים במצב אליו הגענו, המבוכה גדולה מאוד. עם יד על הלב, ועם המון כאב, אין לנו מה לתת לדור הבא. אין דרך שנוכל להתוות לבנייה של עולם טוב, של אדם טוב, של חיים טובים. אם נמשיך בנתיב שעליו אנו פוסעים, יהיה פה איום ונורא. 

אבל דווקא מתוך החושך הגדול, מתוך הכרה ברע, נוכל לתפוס שדרושה לנו מהפכה. לא של משטר חברתי או מדיניות כלכלה, אלא מהפכה של טבע האדם. דרושה לנו שיטה לשינוי האדם מבפנים, מיצור אנוכי שחושב על טובתו בלבד ליצור שמרגיש מחובר לכולם באהבה. 

השיטה הזו נלמדת כבר אלפי שנים בחכמת האמת, חכמת הקבלה, וכאשר היום מתברר הצורך בה, היא קמה ומתגלה. בעבר עסקו בה רק גדולי האומה, והם הכינו אותה ליום שבו העולם יבקש תרופה לאגו האנושי שהורס כל חלקה טובה. 

מדובר בשיטה מדעית לבניית אדם חדש, שיהיה טוב באמת. לא כזה שפוחד מעונש ולכן נמנע מלהרע, גם לא כזה שמיטיב לאחרים כי יש לו מכך משהו חזרה. אדם חדש שרואה מציאות חדשה, שבה הוא וכולם הם אחד ממש. שמרגיש פתוח, בטוח, עטוף חיבוק ודאגה מכולם. כמו על הידיים של אימא, בכל מקום בעולם.

מן המקורות

"שמח אני שנבראתי בדור כזה, שכבר מותר לפרסם את חכמת האמת... כל זכייתי בדרך גילוי החכמה, הוא מסיבת הדור שלי".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "תורת הקבלה ומהותה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1086 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content