Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

טורקיה, אסלאם וישראל

ההתנגשויות בין שני חלקי העם הטורקי, הקיטוב המעמיק בחברה הישראלית, שרשרת פיגועי הטרור ברחבי העולם בשם האסלאם הקיצוני - האם יש חוט מקשר בין כל אלה? מסתבר שכן. ככל שנקדים לזהותו, נוכל למנוע את המכות שבדרך.

בין המשיכה לאירופה לבין האסלאם הקיצוני, מדגימים לנו הטורקים היטב את הבעיה הכלל-אנושית. משחקי אגו. מי ישלוט במי, מי יכתיב למי, מי יחנך את מי. הרע אינו נמצא במי מהצדדים, אלא בכך שכל אחד רוצה לשלוט על האחר. עיקר הבעיה האנושית היא לא דעות שונות ואפילו מנוגדות, אלא השנאה בין בני אדם.

דיאגנוזה מדויקת היא שלב הכרחי בדרך לריפוי, ומה שקורה בטורקיה בא להצביע על המקום הדורש תיקון - האגואיזם הצר. הקו המקשר בין טורקיה לכל הקונפליקטים בעולם, הוא הצורך לגלות את הרע שטמון בטבע האדם.

תמיד היו ניגודים בין אנשים, בין פלגים ובין עמים, מה חדש הפעם? הזמן בו אנו חיים. תראו מה קרה לנו בעשרות השנים האחרונות, החזון הקומוניסטי התרסק, החלום האמריקאי התנפץ, האיחוד האירופי בדרך להתפרק.אין אף מנהיג בעולם שמסוגל להציע דרך, להביט אל האופק ולומר: "כך ראוי לנו לחיות". בינתיים, העולם הפך מקושר לחלוטין, כל תזוזה עלולה למוטט את בית הקלפים על כולנו.

בעידן בו התרבות העולמית נעשית אוניברסלית אך גם חלולה, בזמנים שבהם פוקימונים משתלטים על שאריות המוח האנושי, פורץ האסלאם הרדיקלי ומציע אידיאולוגיה סוחפת. הוא מדבר עם הדור הצעיר על רוח חדשה, על עולם מאוחד, שבו כל בני האדם משתחווים יחד לאללה. מי ברצון, מי באונס, תרתי משמע.

בשנים הקרובות נראה כיצד הרוח הקיצונית תשתלט בכל מדינות ערב, לא רק בטורקיה, אלא גם במדינות כמו מצרים וסעודיה. למותר לציין שהיא תמשיך גם בכיבוש אירופה, ותתרחב גם לארה"ב.אבל אחדות אינה יכולה להיות מושגת בכוח הזרוע, בהשלטת דעה אחת על כולם. אחדות אמתית מושגת רק באיזון נכון בין ניגודים.

כך עובדים הדברים בכל מערכת הטבע.גם אנחנו חלק מהטבע, וגם אנחנו מוכרחים להגיע לאיזון בין ניגודים שיאפשר חיים. אבל בשונה מטבע הדומם, הצומח והחי, אצלנו, ברמה האנושית, האיזון צריך להיות מושג מתוך הכרה עצמית. אין טעם לחכות למלחמת עולם נוספת שתבהיר לנו שכולנו בסירה אחת.

עד כה התפתחנו ללא הכרה, בכל פעם התעוררו בנו דחפים ומימשנו אותם. עכשיו אנו נדרשים להתבגר, לגדול, לקחת אחריות. כדי לסייע למין האנושי לעבור לשלב הבא בהתפתחותו, מוגשת לנו כיום חכמת הקבלה. משך אלפי שנים חקרו גדולי המקובלים את טבע האדם וטבע העולם, ופיתחו שיטה מדעית לבניית איזון בין ניגודים, חיבור מעל כל השוני בדעות. השיטה נקראת "הקו האמצעי".

כישראלים, השיטה תסייע לנו לממש את תפקידנו בפאזל האנושי ולספק לאנושות דוגמה טובה. כאשר נתחיל לעשות זאת, מובטחת לנו הערכה ואהדה מהעולם כולו, גם מבני דודינו המוסלמים שנקרעים ממלחמות פנימיות בתוך עצמם. עלינו ללמוד איך מפסיקים להילחם על מי טוב ומי רע, מי צודק ומי טועה, איך משאירים את כל ההבדלים כמות שהם, ובונים מעליהם חיים חדשים.

"על כל פשעים תכסה אהבה", נאמר על כך במקורות. כל "הפשעים", כל ההבדלים בוערים תחתינו, אבל אנחנו לומדים איך לכסות אותםבכוח עליון של אהבה וחיבור. את כל הטבע הכוח הזה מחייה, בין כל הניגודים הוא מאחד, בואו נפנה לו מקום לנבוע גם בינינו.

מן המקורות

"תדמו לעצמכם למשל, אם היוםתמצאו איזה ספר היסטורי שהיה מצייר לכם את הדורות האחרונים שיהיו אחר עשרת אלפים שנה... ובלי ספק, אם היה איזה חכם שהמציא לנו את הספר הזה מחכמת המדינות ומדרכי היחיד, אז היו המנהיגים שלנו מוצאיםאת כל התרופה איך לסדר את החיים כמותם, ומתבטלים היו השחיטות והייסורים הנוראים והכול על מקומו יבוא בשלום.

עתה רבותיי, הרי לפניכם ערוך ומוטל בארון זה הספר, שבו כתוב ומפורש כל חכמת המדינות וכל סדרי היחיד והצבור אשר יהיו בסוף הימים, דהיינו הספרי קבלה... פתחו הספרים הללו ותמצאו כל סדרים הטובים שיתגלו באחרית הימים, ומתוכם תקבלו הלקח הטוב איך לסדר הדברים גם היום".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "כתבי הדור האחרון"

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 748,749 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content