Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

יחס נכון לאירועי החיים

בכל רגע ורגע קורים לנו כל מיני דברים, בעבודה, עם בני הזוג או הילדים. חלק נעימים, חלק פחות. איך נכון להתייחס לאירועי החיים? סרט ידוע מראש? נתון לשינויים? רנדומלי לחלוטין? העולם הוא במה וכולנו שחקנים? הצצה ראשונה אל מאחורי הקלעים של המציאות, בעזרת חכמת הקבלה.

הבמאי והתסריטאי הוא אחד. כוח אחד כולל, שפועל בכל מערכת הטבע. קוראים לו בכל מיני שמות כמו הבורא, הכוח העליון, א-לוהים. מדובר בכוח חיובי, ובתוכו, כמו בתוך שדה כוח, נברא רצון ליהנות שהולך ומתפתח. זהו החומר שממנו אנו עשויים כנבראים, רצון לקבל הנאה ותענוג, מכל מיני גוונים וסוגים.

הכוח החיובי, הבורא, מפתח את הרצון שברא בשני אופנים: מושך אותו קדימה על ידי הנאות ותענוגים, או דוחף אותו מאחור על ידי סבל וייסורים. לאן מובילה הדרך? אל צורות התפתחות מתקדמות, גבוהות ונעלות יותר, בדרך אל השלמות הנצחית. מגוון הצורות האלה מוגדרות מלכתחילה במחשבת הבריאה, מעין תוכנת-על שמקדמת את הנבראים למטרה ידועה מראש.

מבחינת החוויה שלנו, כתוצאה ממאורעות החיים שמסבים לנו הנאה או סבל נבנה בתוכנו מנגנון של זיכרון ומחשבה. הניסיון הנצבר ומה שאנו לומדים מאחרים, כל זאת מסייע לנו לחוש מה כדאי לעשות ומה פחות.

אבל זה עדיין לא משנה את העובדה שמצד מערכת ההפעלה, אנחנו לגמרי מנוהלים. לאמתו של דבר, אנחנו רכיבי חומרה פסיביים שמופעלים על ידי תוכנה גדולה,אך בעלי תחושה כאילו החיים הם שלנו.

בעת העתיקה, כשאנשים חיו קרוב לטבע היה להם ברור שגורלם תלוי בכוחות הטבע. הם חיפשו כל מיני דרכים להשפיע על אותם כוחות לטובה, קורבנות, תפילות, מנחות, מכאן נולדו כל מיני אמונות ומגוון שיטות דתיות. אנשים ניסו לפייס את מה שהיה נראה להם כאלים, ככוחות עליונים. ודאי שלא היה בזה דבר מלבד נחמה פסיכולוגית, כי מערכת הטבע מנוהלת על ידי חוקים מוחלטים.

הדרך היחידה לגרום שינוי לטובה בחיים, היא לשנות את עצמנו מבפנים. כלומר, להתאים את עצמנו אל החוקיות הקבועה שפועלת במציאות. אם אדם לומד לגלות לאיזו מטרה אותה תוכנת-על מכוונת אותו, ביכולתו להזמין מראש כוחות שיקדמו אותו לשם. בכך הוא חוסך לעצמו דחיפות מאחור.

הגילוי הזה הופך את האדם לשותף פעיל במערכת ההפעלה של חייו. הוא מבין לאן מובילה אותו ההתפתחות, מסכים לכך ומנהל את התהליך בעצמו. חוויית החיים שלו משתנה מקצה לקצה, במקום לסבול ולספוג מכות, הוא עובר ממצב למצב כאילו היה מלאך היושב על כרית מעופפת, ממש מדלג מרקיע לרקיע.

האדם חי אז בשני עולמות במקביל: גופו בעולם הזה, והמודעות שלו בעולם עליון. הראש שלו מעל העננים, כביכול, והוא רואה "מסוף העולם ועד סופו", כמו שנאמר במקורות. ראייה זו משפיעה על כל ההחלטות שלו בחיים, על היחס שלו לאחרים. הוא חש אושר עילאי, מרגיש שהוא שייך לנצחיות הטבע, מעל גבולות של חיים ומוות, צער ואכזבות.

טיפ ראשון בדרך: במקום להשתדל לשנות את החיים, כדאי ללמוד איך לפתח יחס נכון מצדנו למאורעות החיים. כך נוכל להתחיל להתקדם לקשר ממשי עם הכוח העליון שמנהל אותנו, להשוות את התכונות שלנו לתכונות שלו, עד שנגלה בפועל שאין עוד מלבדו והוא טוב ומיטיב.בלבד.

מן המקורות

"מוטב לנו לבוא לעמק השווה ולקבל את דברי המקובלים, אשר 'הטבע' עולה בחשבון 'א-לֹהים', דהיינו, במספר פ"ו (86), ואז אוכל לקרוא את חוקי אלקיםבשם מצוות הטבע"(בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום").

"כל ענייני הבריות מתנהגים על פי הנהגה אחת פנימית. והפנימיות מתלבשת בכל הבריות. והוא מה שאמרו: 'הטבע' כמניין 'א-לֹהים'" (רמח"ל, כללי ספר מלחמות משה, כלל טו).

"תכלית הבריאה... להעלות את האדם למדרגה יותרנכבדה וחשובה, שירגיש את אלוקיו, כמו הרגשה האנושית שכבר מוקנית לו. וכמו שיודע ומרגיש את רצונותיו של חברו, כן ישכיל בדרכי הבורא, כמו שכתוב אצל משה רבנו: 'ודבר ה' אל משה פנים אל פנים, כאשר ידבר איש אל רעהו'. וכל אדם יכול להיות כמשה רבנו עליו השלום כנודע" (בעל הסולם, מאמר "תורת הקבלה ומהותה").

"עניין זה של גילוי אלקותו, אינו עניין המופיע כולו בבת אחת, כדרכי הגילוי שבדברים הגשמיים. אלא הולך ומופיע בהמשך זמן מסוים, אשר תלוי לפי זיכוכו של אותו המשיג, עד שיתגלו אליו כל המדרגות המרובות"(בעל הסולם, מאמר "מהותה של חכמת הקבלה").

"אם יבואו לבקוע קליפת הרצון לקבל, שנולדו בה, ויקבלו הרצון להשפיע, הלא תיכף היו עיניהם נפתחות, לראות ולהשיג, את עצמם ואת כל המדרגות, של החכמה והתבונה והדעת הבהירה, החמודות והנעימות עד לכלות נפש, שהוכנו להם בעולמות הרוחניים" (בעל הסולם, "הקדמה לספר הזוהר", מ).

"כל התכלית הנרצהלהבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנותלנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם" (בעל הסולם, "הקדמה לספר הזוהר", לט).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 887 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content