Left Sidebar Content

משמעות החיים

כוחות-העל של הישראלים

מזל טוב, בשעה טובה ומוצלחת נולד גם לנו גיבור-על, גיבורה ביתר בדיוק. בימים שבהם וונדרוומן הישראלית מצילה את העולם, כדאי לברר עם עצמנו איפה אנחנו ואיפה הסרט? מדוע השנאה לישראל הקטנה כל כך גוברת? מה, הם לא רואים כמה טוב אנחנו מביאים לעולם, כמה אנחנו גיבורים ונאורים? מה עם כל ההייטק, הרפואה, החקלאות, שלא לדבר על ווייז ושאר תפנוקים?

הפער בין התפיסה שלנו את עצמנו לבין הצורה שבה העולם מתייחס אלינו נובע מכך שאיננו מבינים מיהו האויב המרכזי שמאיים על עתידו הטוב של המין האנושי. לא, זה לא האסלאם הקיצוני וגם לא הזרם הנאצי שמתעורר מחדש לחיים בכל מיני מדינות לכאורה נאורות. אלה הן תוצאות בלבד, אמנם זוועתיות אבל רק תוצאות, מהגורם שאוכל את האנושות כולה מבפנים כמו סרטן.

טבעו האגואיסטי של האדם הוא הגורם שאחראי לכל השנאה שמציפה כיום את העולם, לכל הפירוד, הפילוג, השחיתות, התככים והמזימות הרעות. האגו האנושי שעובר כיום כל גבול, הוא שמעכיר את חיינו בכל רמה ובכל תחום. הוא מקלקל לנו את כל מערכות היחסים, החל מהזוגיות והקשר בין הורים לילדים, דרך הפילוג בכל מדינה לכל מיני מגזרים שונאים, ועד לרמת היחסים הבינלאומיים. האם מישהו יוכל לעמוד נגד הכוח האגואיסטי הזה ששולט בכול, להציל את העולם מציפורניו? רק גיבורי-על.

הבעיה שלנו הישראלים מתמצה בחוסר הבנה מי אנחנו. איננו מודעים לכך שבדיוק כמו בסרט, אנחנו הנבחרים. בנו טמונים הכוחות להעביר את העולם כולו מפסים של שנאה לאהבה, מפירוד לחיבור, ולשם כך בדיוק ניתנה לנו המדינה. היינו צריכים להקים כאן חברת מופת שתחיה בחיבור ובערבות הדדית, כאיש אחד בלב אחד, אך במקום זאת האגו כאן חוגג בגדול.

אנשים דורכים לאחרים על הראש בדרך לפסגה, בין מגזרים שונים מתלקחת שנאה והשסעים בינינו רק הולכים ומעמיקים. כמחצית מהישראלים היו שמחים לגור במדינה אחרת, כפי שמורים הסקרים שנערכים מעת לעת. במצב פנים-ישראלי שכזה, אנו מפיצים לעולם חושך ולא אור, כוח מפריד ומפלג במקום כוח מחבר ומאחד. כתוצאה מכך העולם כולו מתמלא שנאה וחצי הרעל מופנים קודם כול אלינו, אלה שהיו אמורים להציל את העולם מסבלו. אף על פי שאיננו מודעים לכך, וגם העולם לא מבין מה באמת מניע את שנאתו מעבר לתירוצים חיצוניים כמו יחסה של ישראל לפלשתינאים, כך עובד מנגנון השנאה מבפנים.

נשים גיבורות שהצילו את המצב כבר היו לנו בעבר, ביניהן שרה, רבקה, רחל, לאה, מרים, יעל, דבורה, חולדה הנביאה ואסתר המלכה. מה שהפך אותן לגיבורות זו היכולת לתקן את טבעו הרע של האדם, שעליו נאמר: "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" (בראשית ח, כא). הן רכשו טבע שני של אהבה ונתינה טהורה, הבינו שרק בצורה כזו אפשר להתקיים בטוב, וחינכו את העם לכך. אישה גיבורה היא זו שמסוגלת להתייחס לאחרים כמו אל התינוק האהוב שלה, להשפיע להם כל טוב. היא יוצאת מהגדר הטבעי של משפחה, ומתייחסת לכולם כאל ילדיה. ברגע שאישה לומדת להפעיל כך עצמה כלפי האחרים, אין גבול ליכולת ההשפעה שלה והיא הופכת לגיבורת-על.

אהבה היא מילה מתעתעת. לכאורה כולם בעד אהבה, אבל בפועל זה מנוגד לטבע האדם. אם נבדוק את הפער האדיר בין היחס הטבעי שלנו לילדינו האהובים לבין היחס שלנו לכל האחרים, נבין עד כמה אנו רחוקים מהאהבה הטהורה שאליה מכוונת אותנו התורה. לכן אמרו חז"ל: "איזהו גיבור, הכובש את יצרו". היצר הרע שטבוע בנו אינו מתבטא בתאווה חומרית כזו או אחרת, אלא ברצון לנצל את הזולת לטובתנו. ברצון לבנות את הצלחתנו על חשבון הזולת. אמנם זהו טבע האדם, לראות עצמו יותר מכולם, אבל דווקא מעל הטבע הזה אנחנו צריכים ללמוד להתעלות.

גיבור הוא מי שמצליח להתגבר על האגו שלו, ולכן אהבת הזולת היא שנחשבת לתיקון האדם. עם רכישת טבע נעלה של אהבה ונתינה, האדם מגלה שכל העולם זו הנשמה שלו. הכול זה הוא. ביחס של אהבה ונתינה לכולם הוא מגלה דרכם את הא-לוהות, את הכוח העליון שממלא את כל הבריאה. עולם עליון נפתח בפניו, מלא תופעות נפלאות ומילויים אדירים, והוא מרגיש את קיומו השלם והנצחי. חייו הופכים בלתי מוגבלים, והוא רואה "מסוף העולם ועד סופו", כמו שנאמר במקורות.

פעם העם שלנו התקיים בדרגה הרוחנית הזו שמיוסדת על אהבה, אבל אחר כך גבר בקרבנו האגו ונפלנו לשנאת חינם. זה הביא לחורבן הבית וליציאה לגלות בין אומות העולם. עם החזרה לארץ ישראל התגלתה מחדש השיטה שאיבדנו לתיקון טבע האדם, חכמת הקבלה. היא מציעה שיטה מעשית לחיבור בין בני אדם שונים, מעל כל חילוקי הדעות ומעל כל ההבדלים. אם נתוודע מחדש אל שיטת התיקון, נוכל לתקן את הפירוד שבחברה הישראלית ונשוב להיות עם של גיבורים-מחנכים. או אז העולם כולו יבוא ללמוד מאתנו איך חיים מתוך חיבור ואהבה בעידן האגו הגדול, וימחא לנו כפיים לפחות כמו לוונדרוומן שכובשת את המסכים. "ונהרו אליו כל הגויים" (ישעיהו ב ב), נאמר על כך בנביאים, "כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים" (ישעיהו נו, ז).

האם זה ריאלי? זה הכרחי. או שנגיע לזה על ידי לחצים גדולים מהעולם, חס ושלום, או שנתקדם לכך מתוך הכרה עצמית. כך או אחרת, את העולם הזה נצטרך להפוך מגיהינום לגן עדן. גיבורים נבחרים זו לא סתם פואנטה של סרטים טובים, זהו סוד הקיום שלנו כישראלים. אם רק נפשוט את הלבושים הציניים, נגלה את הכוחות המיוחדים שהוטמנו בנו ונתחיל באמת לעוף על החיים.

מן המקורות

"האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו... שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "הערבות", כד).

"בניין העולם, המתמוטט כעת לרגלי הסערות הנוראות של חרב מלאה דם, דורש הוא את בניין האומה הישראלית. בניין האומה והתגלות רוחה הוא עניין אחד, וכולו הוא מאוחד עם בניין העולם, המתפורר ומצפה לכוח מלא אחדות ועליונות, וכל זה נמצא בנשמת כנסת ישראל... ואי אפשר לרוח אדם, שהרגשת נשמתו פועמת בו, להיות שוקט בשעה גדולה זו, מבלי לקרוא לכל הכוחות באומה: עורו וקומו על תפקידכם" (הראי"ה קוק, אורות, ירושלים תשנ"ג, עמ' טז).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 865 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content