Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

להבין את אלוהים

יש אלוהים? זו המצאה של אנשים? 

אם הייתי מגלה שמאחורי כל דבר בחיי עומד כוח מסוים שמסובב הכול, שמאחורי כל מה שאני מרגיש נמצא כוח אחד שאת הכול מזיז, את הכול מכין. שהוא זה שמשפיע עליי דרך הדומם, הצומח, החי והאנשים. שלאף אחד אין יכולת פעולה או החלטה עצמאית, אלא כולם על ידו מופעלים. שהוא עושה הכול במטרה לעורר בי תגובה כלשהי אליו - ודאי וודאי שהייתי רוצה להבין אותו.

מה שלא היה קורה לי עם מישהו או משהו, ההתמקדות שלי תמיד הייתה אחת: למצוא אותו. את הכוח הנסתר שמחולל עבורי את הסיטואציה הזאת. לגלות מה הוא רוצה ממני עכשיו, ואיך כדאי לי להגיב כלפיו. 

אבל את כל זה אני לא יכול לעשות, כי אין לי מושג אם כך מתנהלת המציאות.

ונניח, לצורך הדיון בלבד, שאכן יש כוח כלשהו שכך משפיע עליי דרך כל מקרי החיים, מהפרט הכי קטן ועד למצב הכי גדול כמו חיים או מוות, ואני לא קולט אותו בכלל ולא יודע איך להגיב אליו נכון - או אז אני בבעיה. אין לי מושג איך לברוח מהרע, או לחילופין כיצד להתקרב אל המנוחה והנחלה.

באה חכמת הקבלה ומסבירה שאין כאן באמת בעיה, אלא יש תהליך. כבני אדם אנחנו עוברים תהליך התפתחות מדורג. עד היום זזנו קדימה על ידי דחיפות מאחור, על ידי מכות ולחצים חיצוניים ופנימיים. אבל עכשיו הגיע שלב ההתפתחות ההכרתית, שבו על כל בני האדם לגלות את הכוח הכללי שבטבע וללמוד להבינו.

החוקרים שכבר גילו את הכוח הזה נקראים מקובלים, והם מלמדים אותנו איך בדיוק לעשות זאת. יש כאן שיטה שלמה, מדעית וסדורה, שמפורטת בעיקר בכתבי האר"י, בעל הסולם (הרב יהודה אשלג) ובנו הרב"ש.

בגדול, חכמת הקבלה מסבירה שתכונת הכוח העליון היא השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. את האדם הוא יצר עם טבע הפוך של רצון לקבל הנאה ותענוג לעצמו, גם כשזה על חשבון אחרים. אגואיזם צר, או בקיצור אגו. על ידי כוחות מיוחדים שאפשר לקבל מכוח הטבע הכללי, ניתן לשדרג את הטבע שלנו מאגו לאהבת הזולת, ובזאת להפוך דומים לו. ככל שזה קורה, האדם מתחיל לגלות אותו, להרגיש אותו, להבין אותו, עד לרמה שמוגדרת כהשגה שלו ממש. התאמה מלאה בין טבעו המשודרג של האדם לבין הכוח העליון מוגדרת כמצב של השתוות הצורה או דבקות, ואליה הכוחות האבולוציוניים מקדמים את המין האנושי. זו תהיה פסגת התפתחותנו כנבראים, והיא מוגדרת מלכתחילה במה שנקרא מחשבת הבריאה. אם תרצו, תכנית-העל של אלוהים.

האם יש קשר בין התכנית הגלובלית הזו לבין המצבים הפרטיים שכל אחד עובר יומיום, באינטראקציות עם הסובבים אותו? ודאי. אבל אין ביכולתנו לגלות את הקשר הזה עד שלא ננסה להעמיד את עצמנו במצב כמו של אלוהים.

מה זה אומר? להשתדל לבצע פעולות לפי הטבע שלו, ולא לפי הטבע האגואיסטי שלי. דומה הדבר למי שרוצה להבין בעל מקצוע כלשהו, עליו לחזור שוב ושוב על אותן פעולות שאותו מומחה עושה עם החומר שאיתו הוא עובד. בהדרגה תתפתח בו הרגישות להבין יותר לעומק את מהות פעולותיו, עד שיהפוך למומחה בעצמו.

האדם עשוי מחומר יסודי שמוגדר כרצון ליהנות, כאמור. אם בתוך הרצון שלי אני אבנה חלק שיהיה דומה לרצון של אלוהים להיטיב לכול, אז אני אתחיל להרגיש איך הוא מתמלא בכוח עליון של אהבה ונתינה. התהליך הזה מוגדר בנוסחה "עשה רצונו כרצונך". בכל פעולה ופעולה שלי עליי לחשוב על איך אוכל להתקדם על ידה לאהבה לזולת. עוד קצת ועוד קצת, טיפה אחר טיפה. להיות דומה לכוח הכללי שפועל בבריאה.

נכון, בכל מקום מופיעה הסיסמה "ואהבת לרעך כמוך" והעניין של מעשים טובים גם הוא לא חדש, אבל חכמת הקבלה מתכוונת למשהו אחר. פעולה שהיא באמת לטובת הזולת דורשת לימוד מקדים של מה נחשב בעיני הכוח העליון כטובתו של הזולת. מבררים זאת על ידי לימוד של טבע האדם וטבע העולם, ותרגול של התקשרויות מיוחדות במסגרת קבוצתית קטנה, שמשמשת ללומדים כמעבדה. בהדרגה, הם מתחילים להרגיש שינויים פנימיים בתוך הרצון שלהם, עוד ועוד חלקים ממנו סופגים תכונות אלוהיות של השפעה, אהבה, נתינה. בחלקים האלה האדם נעשה דומה לאלוהים, ומגלה אותו בתוך תוכו. אין קרוב לו יותר ממנו, אין דבר שמפריד בינם.

מה מרגיש אז האדם? שכל העולם וכל המציאות נעשים קרובים אליו. הוא מבין שעד כה הוא ראה הכול בצורה שקרית, שכאילו יש הוא ואחרים, הוא ומה שמחוץ לו כביכול, אבל באמת זה הכול שלו. האהבה מחברת הכול אליו, והוא נעשה בלתי מוגבל. מעל חיי הגוף ומותו, מעל זמן, תנועה ומקום. מעל הכול. מלא בכוח עליון.

להתפתחות כזו שמוגדרת כרוחנית מיועד להעפיל כל אדם בעולם, ותפקידו של העם היהודי הוא להוות דוגמה. כל עוד אנחנו מתעכבים, האנושות מוחזקת בהמתנה, ולכן גוברת אלינו השנאה. חומר למחשבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 519 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content