Left Sidebar Content

אקטואליה

להיות גיבור-על

מה היה קורה אם בבית הספר מישהו היה מציק לבת של וונדרוומן, פותח נגדה קבוצת ווטס אפ, גורם לה להרגיש כל כך רע עד שהילדה הייתה פוחדת להגיע ללימודים ומפתחת כל מיני מחלות? מסתבר שהכמיהה לגיבורי-על צרובה בתוכנו, אבל כמו שאומרים טכנאי המחשבים, יש לנו 'בעיה בהגדרות'. מי יכול להיחשב לגיבור-על בחיים האמיתיים? איזה כוחות צריכים להיות לו? האם כל אחד עשוי לגלות יום אחד שהוא גיבור, או רק כאלה עם פרוטקציה? הרהורים על גיבורים וכוחות עליונים, בימים שבהם העולם מתמלא ברשעים.

הערכה לגיבורים זו נטייה שמלווה אותנו כבר מהילדות. עבור כל ילד אבא גיבור ואימא גיבורה, כי הם מסוגלים לעשות דברים שהוא לא יכול. כשאנו גדלים, משתנות ההגדרות בהתאם לחברה שבה אנו חיים. אם פעם העריכו כוח פיזי כגבורה, כיום מתפעלים בעיקר מחכמה מבריקה. אנחנו מעריכים אנשים כמו מארק צוקרברג או ביל גייטס, מתחשבים מאוד בדעתם. בחברות מסוימות מעריכים מנהיגים דתיים, רוצים לשמוע בקולם. השאיפה להתקרב לאנשים גדולים טמונה בטבע האדם, ואם מישהו מפגין איזה כוחות מיוחדים, אז הוא נחשב גיבור פי כמה וכמה.

בסרטים, יש לגיבורי-העל כוחות על-טבעיים, הם מסוגלים לעוף באוויר כמו מטוס, לטפס על קירות ועוד. בחיים, לא מומלץ לאף אחד לנסות כאלה דברים. בגדול, אין כזה דבר כוחות על-טבעיים. הכול כלול בטבע, אלא שכלפי המתבונן הטבע מחולק לשני חלקים, חלק גלוי וחלק נסתר. אם לדוגמה ניקח מישהו מאיזה שבט נידח ונראה לו איך בלחיצת כפתור אנו מדליקים אור, הוא עשוי לחשוב שאנו מחוברים למערכת השמש. העובדה שיש בטבע חלק נסתר מנוצלת בדרך כלל על ידי כל מיני רמאים, שמשחקים אותה בעלי כוחות מיוחדים ולוקחים כסף מאנשים תמימים.

לפי חכמת הקבלה כל אחד יכול ללמוד להיות גיבור אמיתי, אם ישקיע בזה זמן וכוח. להיות גיבור פירושו לפתוח לעצמך עולם חדש ואינסוף הזדמנויות. גיבור הוא מי שמצליח לרכוש כוחות טובים, ומשפיע בעזרתם כל טוב לאנושות כולה. לשם כך, עליו להעפיל למדרגת התפתחות כזו שממנה יראה את כל בני האדם כמו ילדים שלו. חלק מהם טובים יותר, חלק פחות, אבל כולם הם ילדיו. את כולם הוא אוהב, את כולם עליו לקדם אל המצב הכי טוב שרק אפשר. אפילו אם חלק מהם מתנהגים לאחרים בצורה נוראית, עליו מוטלת החובה לחנך אותם ולהביא את כולם לחיבור ולאהבה הדדית. מי שמסוגל לכך הוא שנקרא גיבור.

הכוחות שמקבל הגיבור לצורך ביצוע משימתו הם חכמה, שכל ורגש עליונים. הוא מקבל הבנה איזה תהליך עוברת האנושות בהתפתחותה, מדוע פועלים בה כוחות רעים לצד כוחות טובים, ומה צריכות להיות תוצאות המאבק בין הרע והטוב בתוכו של כל אדם ואדם, וגם ביחסים בין אנשים. הגיבור מבין איך אפשר לגשת אל בני אדם כדי לפתוח להם לאט לאט, בהדרגה ובזהירות רבה, מתוך אהבה, כל מיני דברים שיוכלו לעזור להם לרכוש חכמה יתרה. הוא מלמד אותם להתחבר באהבה איש לרעהו, להוציא כוחות פנימיים מהטבע ולהשתמש בהם נכון.

במה מדובר? אנחנו נמצאים בעולם מורכב מאוד, אבל לעת עתה מרגישים רק חלק קטן ממנו, "העולם הזה". אם אנחנו רוצים לגלות יותר מן המציאות השלמה, כוחות נוספים, תופעות חדשות, עלינו לפתוח חושים חדשים בתוכנו, מעבר לחמשת החושים הגופניים שבהם מצטיירת לנו תמונת העולם הזה. החושים הנוספים נפתחים כשאנו מחליפים את מגמת החיים - כאשר במקום השאיפה טבעית לספוג כל טוב מכולם אל תוך עצמנו, גם כשזה על חשבון אחרים, באה שאיפה הפוכה להפעיל את עצמנו לטובת הזולת, לטובת כולם. ההיפוך הזה בגישה לחיים הוא התנאי לפתיחת חושים חדשים, ורק בהם אפשר לקלוט "עולם עליון".

מדוע זה כך? חכמת הקבלה מלמדת כי החומר היסודי שממנו אנו עשויים הוא "רצון לקבל הנאה ותענוג". כתוצאה מכך, כל מה שאנו תופסים מן המציאות השלמה נתפס בתוך הרצון שלנו. כל עוד הרצון שלנו הוא לקבל הנאה לתוך עצמנו, אנו מסוגלים לקלוט רק מציאות מוגבלת. אם במקום הרצון לקבל אנו מפתחים את הרצון לתת, להוציא מעצמנו לטובת אחרים, פתאום אנו מגלים את המציאות שקיימת מחוץ לנו. כלומר, מחוץ לגבולות התפיסה של הרצון לקבל שלנו, של האגואיזם הצר שלנו. ואז אנו מגלים שהמציאות עצמה היא אינסופית, ורק האגו שלנו הוא הכוח שמצמצם אותה. נפתחת בפנינו מציאות חדשה, עליונה, ואנו מגלים בה המון כוחות חדשים. דרגת הקיום שלנו נעשית חדשה לחלוטין. מאז ואילך אנו נחשבים לגיבורים, ונקראים "מקובלים".

המקובלים מגלים את המציאות השלמה שכוללת גם את העולם הזה ואת את העולם העליון, ולכן ברור להם מה אפשר לעשות ומה לא ביחס לבני האדם האחרים. הם מבינים שעליהם להתרכז רק בחינוך המין האנושי. כמחנכים, תפקידם הוא לפקוח לאחרים את העיניים, כדי שיוכלו גם כן לראות את המציאות השלמה. פקיחת העיניים הזו תלויה אך ורק בפיתוח אהבה ונתינה על ידי השיטה המעשית שמלמדת חכמת הקבלה.

אם כן, הוקוס פוקוס שעושים גיבורי-על כדי לפתור לאנושות את הבעיות, קסמים כאלה יש רק בסרטים. בחיים האמיתיים נוכל לשים את כל הצרות מאחורינו, רק כשנלמד גם אנחנו להיות גיבורים. 

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 864 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>ערב מבוא נובמבר 2018</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content