Left Sidebar Content

משמעות החיים

להישאר צעיר לנצח

שתישאר צעיר לנצח. בימים בהם פורחת תעשיית אנטי אייג'ינג שמציעה מגוון פתרונות להאטת קצב ההזדקנות, במציאות שבהם מכוני יופי ומרכזי בריאות וספורט עמוסים מלקוחות, האגדה העתיקה על מעיין הנעורים זוכה לעדנה מחודשת. מי לא היה רוצה ללגום משיקוי הקסמים שמרפא כל מחלה והופך אותך צעיר לנצח? מה מקורה של אותה תשוקה אנושית קמאית לפרוץ את מגבלות הזמן? הרהורים קצרים על אנרגיית החיים בעידן מתיחות הפנים ושאר מיני שדרוגים.

נושא האנטי אייג'ינג התחיל מעניין הזדקנות העור, אבל בהמשך התפשט למגוון רחב של תחומים. כדי להרגיש צעירים אנו רוצים לשמר לא רק את המראה שלנו, אלא גם לטפח את הצד המנטאלי, את צורת החשיבה, את הזיכרון, את מצב הבריאות הגופנית והנפשית, ועוד. עם זאת, בואו נחשוב קדימה: נאמר שנצליח לעכב את קצב ההזדקנות ואף להאריך את חיינו עד לגיל מאתיים, לצורך הדוגמה. מה אז? הרי מתישהו בכל זאת הגוף הזה יזדקן ובסופו של דבר ימות.

לפי חכמת הקבלה, התשוקה להתעלות מעל הזמן איננה מקרית. היא נובעת מכך שבתוכנו באמת טמונה אפשרות להתפתח אל חיים שלמים ונצחיים, אבל היא לא קשורה למצב גופנו אלא לפיתוח הפנימיות שלנו. אם נצליח לשדרג את הטבע שלנו, את המנוע הפנימי שמניע אותנו, כך שיהיה דומה לכוח הכללי שפועל בכל הטבע ונקרא א-לוהים, או אז נזכה להרגיש שלמות ונצחיות.

במה מדובר? חכמי הקבלה גילוי שיש בעולם כוח נסתר שטבעו הוא נתינה ואהבה. הרבה שמות הם נתנו לכוח הזה, הבורא, הקדוש ברוך הוא ועוד, אבל לא השמות חשובים, אלא הבנת האופן שבו הכוח הזה פועל עלינו. הוא מקרין מתוכו כל טוב כלפינו, ובתוך ההקרנה הזו אנחנו חיים. אבל אנחנו עצמנו נמצאים בצורות הפוכות ממנו, מקבלים, סופגים, לוקחים. ההפכיות הזו היא שעושה את החיים שלנו מוגבלים. אמנם אנחנו מקבלים ממנו כוח חיים ומשתמשים בו ככל האפשר, אבל בסופו של דבר הכוח הזה נחלש, ואנחנו מזדקנים עד שלבסוף מתים.

כדי להגיע למצב של חיים נצחיים, אנחנו צריכים להפוך דומים לו, לכוח הנתינה והאהבה. אם נלמד לעשות זאת, נוכל לקבל ממנו כוחות חיים בצורה בלתי מוגבלת, כי אף פעם לא ניקח ונספוג זאת בתוכנו, אלא נקבל אותם רק כדי להשפיע לו כל טוב בחזרה. רק בצורה כזו נוכל לחיות מעל מושג הזמן. לא שנחיה חמש מאות, אלף או מיליון שנה, אלא נצא מגדר הזמן בכלל. החיים שלנו יקבלו אז צורה חדשה, אנחנו נרצה לצאת מעצמנו, לתת ולאהוב כמו הכוח העליון, ובכך נהפוך להיות נצחיים כמוהו.

סוד החיים הוא זה: סביבנו מצויה אנרגיה אינסופית, אור אינסוף בלשון הקבלה. כדי להרגיש מהאור הזה יותר מאשר ניצוץ קטן שנותן לנו את תחושת החיים הגשמיים למשך כמה שנים ואחר כך נכבה, אנחנו צריכים להפוך דומים לאור בעצמנו. לשם כך עלינו להתעלות במהלך חיינו מעל הטבע המקורי שלנו, שהוא הרצון לקבל הכול לעצמנו, אל טבע חדש של רצון לתת ולאהוב את הזולת. כוח האהבה והנתינה שנפתח בנו הוא שייקרא "נשמה" או "גוף רוחני".

כאשר מתפתח באדם הגוף הרוחני הוא מתחיל להזדהות עמו. אמנם הוא חי כמו כל האנשים סביבו, אבל הגוף הפיזיולוגי פחות תופס את תשומת לבו. עיקר דאגותיו, מחשבותיו ותכניותיו מופנות לכיוון הגוף הרוחני. הוא נעשה חשוב לו ויותר ויותר, הוא מפתח אותו ומטפח אותו. וכאשר מגיע זמנו של גופו הפיזיולוגי ללכת, הוא לא מרגיש זאת כסוף קיומו אלא מבין שהגיע הזמן להיפרד ממנו.

הגוף הפיזיולוגי נידון מראש לחיים קצרים ולמיתה. הנצחיות תלויה בפיתוח כוח של אהבה ונתינה. אדם שרוכש את הכוח הזה מתחיל להרגיש דרכו מציאות אחרת, עולם אחר, שנקרא "גן עדן" או "עולם הבא". מיתת הגוף או הזדקנותו פחות מטרידה אותו, כי במשך חייו בעולם הזה הוא כבר רוכש לעצמו חיים עליונים שבהם הוא ממשיך לחיות לנצח. הוא שופע חיים וחיות כמעיין המתגבר, אור עליון ממלא את כל מציאותו, כוח עליון של אהבה ונתינה. על כך נאמר במקורות: "עולמך תראה בחייך", וכיום כל אדם בעולם מוזמן ללמוד לעשות זאת. זוהי פסגת התפתחותנו כיצורים תבוניים, ואליה מכוונת אותנו התשוקה שטבועה בנו להישאר צעירים לנצח.

מן המקורות

"אגדור לך היטב פירוש המילות האלו: עולם הזה ועולם הבא בדברי חז"ל: והוא כמו שמובא בזוהר בשם ספר הבהיר, ששאלו לר' רחימאי, מהו עולם הבא, ומהו לעתיד לבוא? והשיב להם: 'בעלמא דאתי ובא'. כלומר, שהשפע עומד לבוא לפנינו. עיין שם. והנך רואה היטב ההפרש והגדר, בין עולם הזה לעולם הבא. אשר ענין הזה, הוא המושג לנו 'בהוה', או שכבר השגנו 'בהיה'. מה שאין כן ענין עולם הבא, שאותה עדיין לא השגנו כאן עכשיו 'בהוה', אלא שראוי לבוא לנו 'ביהיה'. דהיינו, לאחר זמן. אבל שניהם מדברים במה שאדם משיג ומקבל בעולם הזה" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, איגרת נה).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 580 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 66 ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content