Left Sidebar Content

משמעות החיים

לפרוץ את גבולות העצמי

החיים הם כמו טופס טיולים, צריך לסמן וי בכל מיני תחנות. קריירה, כסף, משפחה. החברה מגדירה מטרות ואנו רצים לעברן, רק לא לצאת מהשורה. ולפעמים עולה מחשבה: אולי אפשר אחרת? על הגבולות שאנו שמים לעצמנו, ועל החיים הנפלאים שהם מסתירים מעינינו.

גבולות הם עניין חמקמק, בעל פנים רבות. יש אנשים שנראים בריונים אבל בפנים פחדנים ורכים, ולעומתם טיפוסים חלשלושים שיתנפלו בקשיחות על כל מי שרק יצייץ בקרבתם. כלומר, התנהגותו של אדם אינה תלויה ביכולתו הפיזית, לצורך הדוגמה, אלא בהרגשתו הפנימית.

מעבר לכך, פיתוח היכולת לפרוץ את הגבולות שאנו שמים לעצמנו בחיים, תלוי במטרות שאליהן אנו שואפים ובהגדרות שלנו להצלחה.

לא מעט אנשים רצים כל החיים ולא משיגים בעצם כלום, אך ממלאת אותם הרגשה שהם רצים, עסוקים, לפחות כמו כל האחרים. מציאות כזו היא תוצאה מחוסר בירור של מה אני רוצה להשיג בחיים?

נניח שהמטרה שהצבתי לעצמי היא לעשות כסף. הרבה כסף. אני משקיע וטורח יום אחר יום, שנה אחר שנה, עוד פרויקט ועוד עסקה, מיליון רודף מיליון, ומה? אז אמות מיליארדר. מאושר? שאלה גדולה. מה שבטוח הוא שבעיני האחרים איחשב להצלחה גדולה, הם יקנאו בי וזה ימלא אותי בתחושת גאווה.

אם נתבונן על כך לעומק נגלה, שאיננו נהנים מהחומר עצמו, אלא מההרגשה שהוא מעורר בנו. אדם שיש לו עט מזהב, נהנה לא מהעט האיכותית ולא מהזהב שממנו היא עשויה, אלא מהידיעה שהאחרים רואים שיש לו עט מזהב.

ויש כאלה, שפתאום מתעורר בהם הרצון להפסיק לקבל בצורה אוטומטית את הערכים, העקרונות, השאיפות והמטרות שנחשבים בחברה הסובבת אותם. נמאס להם להצליח במסגרת הגבולות שהגדירו עבורם אחרים, להרגיש כלואים, הם רוצים לחיות טוב ולהצליח בגדול, אבל במה שהם יבחרו לעצמם.

אדם כזה רוצה להיות כמו שהוא, להרגיש פתוח, לברר מה באמת טוב לו, לבחור מה תהיה המהות הגדולה של חייו, הדבר שימלא את נפשו בסיפוק פנימי. חוץ מזה שהוא עובד כמו כולם לפרנסתו, יש לו משהו נוסף שממלא לו את הנשמה.

במבט רחב אפשר לזהות שהטבע מציב בפני האדם גבולות, כדי שהאדם ילמד לפרוץ אותם ובכך יתפתח. למה הכוונה? חכמת הקבלה מלמדת שהגבולות האמיתיים מצויים בתוכנו פנימה, ואם לומדים לפרוץ אותם זוכים לדבר הגדול ביותר במציאות.

מצד הטבע אנו עשויים מחומר אגואיסטי, רצון לקבל הנאה ותענוג, רצון ליהנות. אם נצליח לפרוץ את גבולות האגו, אם נתעלה מעליו, נוכל לראות את מה שנמצא מעבר לגבול. שם, מעבר לגבולות התפיסה האגואיסטית, "מאחורי הפינה" כביכול, רואים "עולם עליון".

מדובר בפריצת הגבול שמפריד בין האדם לבין הא-לוהות, ומי שזוכה לכך מתעלה גבוה מעל כל הטבע. בתת ההכרה, את הגבול העליון הזה משתוקקים כולנו לפרוץ, רק שאף פעם לא לימדו אותנו איך עושים זאת.

למעשה, הגבול בין האדם לבין אותו עולם עליון הוא האדם עצמו. ביתר דיוק, האגו שלו. כדי להמחיש זאת, אפשר לשאול את עצמנו בכל רגע ורגע שאלה פשוטה: לטובת מי אני פועל? על מה אני חושב? מה עכשיו מדבר בי?

בהדרגה, מתחיל האדם לגלות שהוא פועל תמיד לטובת עצמו, וזהו בדיוק הגבול שלו. מעבר לגבול הזה יש טבע אחר, ששם נמצא כל מי שהצליח להתעלות מהטבע האגואיסטי המקורי ורכש טבע חדש,המכוון לטובת הזולת. כל מחשבה שלו, כל דיבור וכל מעשה, מכוונים עתה לטובת האחרים, וזה מקנה לו קשר עם הא-לוהות, עם כוח האהבה והנתינה שממלא את כל הבריאה.

האם כל אדם יכול לפרוץ את אותו הגבול? בהחלט. יתרה מזאת, חכמי הקבלה גילו שתהליך זה הינו מחויב המציאות. אחרי כל הגלגולים שעברנו בעולם הזה, דור אחר דור, מגמת ההתפתחות מובילה אותנו לפריצה אל עולם עליון.

האדם פועל אז לטובת הזולת ומרגיש שבכך הוא נמצא בעולם נצחי, כי בהשפעה טובה אין הגבלה. ממלא אותו כוח עליון של השפעה ואהבה, והוא חווה מציאות אחרת לחלוטין ממה שאנו חווים עתה. עולם שאינו מוגבל, לא בזמן, לא בתנועה, לא במקום, לא בשום דבר.

זהו שיא המימוש של הפוטנציאל שטמון בנו כבני אדם, "השגת הא-לוהות" בלשון הקבלה, ובכך האדם משתווה עם הכוח העליון. אם כן, דווקא בדור שבו נראה שלא נותר שום דבר להתרגש ממנו, אנחנו מוזמנים להיות אלה שיפרצו את כל הגבולות.

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, עובר האדם מתוך עולמו הצרה מלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי ורחב".

הרב יהודה אשלג - בעלהסולם

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1035 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content