Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

לשחרר שליטה בחיים

יש אנשים לחוצים, אחרים משוחררים מאוד. הראשונים חייבים תמיד להיות בשליטה, משקיעים הרבה אנרגיות כדי לזכות להצלחה. השניים לוקחים הכול בקלות, חיים במצב נינוחות, מאמינים שיהיה בסדר. יש מקום לקנאה? יש גישה לחיים שהיא יותר נכונה? מה אומרים על זה בחכמת הקבלה?

מה שמבדיל בין בני אדם הוא הרצון שמניע אותם. באופן כללי אנחנו תמיד רוצים ליהנות ולהימנע מסבל, והרצון הבסיסי הזה מתבטא במספר אופנים עיקריים. יש לנו רצונות לאוכל, למין, למחסה, רצונות קיומיים שיש גם לבעלי החיים. מעבר לכך יש לנו גם רצון לעושר, רצון לכבוד ורצון לידע ולהשכלה. כשרצון מסוים מתעורר בנו בעוצמה חזקה אנחנו מרגישים דחף למלא אותו, ופעולה בכיוון כזה נותנת לנו סיפוק וגם תחושה שאנחנו בשליטה. 

נגיד שלמישהו יש נטייה גדולה לחיי משפחה, והשכן שלו, כל הראש שלו במדע. הראשון נהנה מרעש של ילדים, עבורו זה כמו מוזיקה נפלאה, ואילו השני רואה בכך כאב ראש אחד גדול, ומוצא את עצמו בעיקר בספרייה או במעבדה השקטה. האם אפשר להשוות בין שני הרצונות הללו ולומר שאחד מהם עדיף על האחר? ודאי שלא. מה שכן מומלץ לעשות זה לברר מבעוד מועד, האם יהיה לי טוב אם אשיג את הדבר שאותו אני רוצה עכשיו, או שאולי הוא יעשה לי רע וחבל על המאמץ.

עם התובנה הזו לגבי הרצון השונה שמנהל כל אחד מאיתנו, נבחן את העניין של שחרור שליטה. יש תפילה ידועה שבה מבקשים כוח לשנות את מה שביכולתנו, הסכמה עם מה שאין בידינו לשנות, ושכל להבחין בין שני אלה. על פי חכמת הקבלה כדי להגיע באמת למצב מאוזן שכזה האדם זקוק לסביבה תומכת, שבתוכה תתקיים אינטראקציה הדדית מיוחדת במינה.

במה מדובר? הידיעה איך לחיות נכון יכולה להגיע רק אחרי שאני אבנה לעצמי מנגנון חברתי לניהול החיים. לשם כך, אני זקוק לשותפים שגם להם יש רצון להתפתח בכיוון דומה. מספר המשתתפים האידיאלי בקבוצה שכזו הוא עשרה, אבל גם קצת פחות או קצת יותר זה בסדר. בתוך הקבוצה לומדים שיטה שלמה איך ליצור קשר אינטגרלי בין כולם, ועל ידו רוכשים שליטה מרמה חדשה.

על רגל אחת, מדובר בעבודה לא פשוטה של התעלות מעל האגו הפרטי וחיבור עמוק עם האחרים בערבות הדדית. שלב אחר שלב, אנחנו יוצרים בינינו מערכת יחסים של "ואהבת לרעך כמוך" במלוא עומקו של המושג, ורוכשים טבע חדש, אלטרואיסטי. המאמצים לחשוב כל אחד על האחרים מעוררים בינינו כוח נעלה שאין בעולם הזה. כוח של השפעה טובה, של אהבה לזולת ושל נתינה טהורה. כתוצאה מבניית הכוח ההדדי הזה בינינו, אנחנו מגלים שהוא העומד ביסוד הטבע ומפתח את החיים. מתעורר בנו רצון משותף לכך שהוא ינהל אותנו, ולא האגו הפרטי של כל אחד. אנחנו מוסרים לכוח הזה את השליטה, והוא מתחיל לכוון אותנו בכל צעדינו. התהליך הזה נקרא התפתחות רוחנית, והיא מביאה הרגשה של שחרור, ביטחון ושמחה. כל אחד מרגיש חופשי, לא לחוץ, מלא אוויר וכוח, והחיבור לכוח הכללי שבטבע נותן הרגשה של משמעות נצחית ושלמה.

בנוסף, הקשר לקבוצה מקנה לכל אחד מהמשתתפים בה נקודת מבט גבוהה יותר על החיים, הבנה איך להתייחס נכון לכל דבר ועניין, איפה צריך להשקיע דאגה ומאמצים, ואת מה רצוי לשחרר. במציאות הלוחצת של היום, זה פשוט הכרחי.

בהשוואה לימים עברו, העולם שבו אנחנו חיים נעשה מקושר יותר ויותר, אנחנו תלויים אחד בשני כמעט בכל שטחי החיים. במקביל, נוחתות עלינו כל מיני מכות גלובליות, שאנחנו לא בדיוק מבינים איך להסתדר איתן. מתחיל להיות ברור שהאבולוציה דוחפת אותנו לאיזה מצב חדש, אבל לא ידוע מהו בדיוק. לפי חכמת הקבלה, המצוקה הזו תביא את המין האנושי לקבל צורה חדשה, אינטגרלית הרבה יותר. דרך עבודה בקבוצות קטנות, כל אדם יפתח יכולת להתקשר בהדדיות אל הזולת. בסופו של דבר, האנושות תהפוך לקבוצה אחת גדולה, שיש בה חיבור והשלמה. או אז נוכל לשחרר את השליטה העצמית, שכולה אשליה אחת גדולה, וניתן לכוח האהבה שממלא את הבריאה להוביל אותנו אל המנוחה והנחלה. 

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1117 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס יסודות "חכמת הקבלה - חכמת החיים"</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content