Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

מדוע אנחנו שונאים?

עידן השנאה בעיצומו. יותר גירושין קשים, יותר פשעי שנאה, יותר אלימות ברשת. מהחיים האישיים ועד לרמה הגלובלית, השנאה קורעת אותנו לגזרים. מדוע אנחנו שונאים? מה מתחולל באדם שנמצא במצב שנאה? כיצד משפיע הדמיון על שנאה ואהבה? התעמקות בכוחות היסוד של הטבע, בדרך לחיים חדשים.

טבע האדם הוא רצון ליהנות. זוהי מהות קיומנו, אנחנו רוצים ליהנות, מכל מיני מקורות, מקרים וסיבות. כל הדומם, הצומח והחי, כל האנשים שנמצאים סביבי, מהקרובים לי ביותר, דרך השכנים ועד לכלל האזרחים במדינה ואפילו מחוץ לה, כולם מקוטלגים אצלי לפי חשבון פשוט של 'עושים לי טוב או רע'. הכול נמדד ביחס לרצון שלי ליהנות, ובהתאם לתוצאה אני חש שנאה או אהבה. כלומר, את מי או את מה שמביא לי תועלת אני אוהב, ואת אלה שמביאים לי ייסורים אני שונא. נקודה.

נוספת לזאת העובדה שמדור לדור האגו האנושי הולך ומתפתח, ואורך הרוח של אנשים הולך ומתקצר. כתוצאה מכך, מיום ליום אני חש סביבי עוד ועוד מקורות השפעה שמהם אני סובל, וכלפיהם מתפתחת בי שנאה. אגו גדול לא יכול לסבול את העובדה שאין הוא מקבל משהו במקום, כאן ועכשיו. תיכף ומיד.

יתר על כן, אם חשבתי שמישהו מסוים יהווה עבורי מקור של הנאה ותענוג, לדוגמה בן זוג, והוא מתהפך בעיניי למקור של סבל, הרי שכלפיו רגש האהבה עלול להשתנות לשנאה בעוצמה גדולה מאוד. למרבה הצער, רואים זאת אצל הרבה מאוד זוגות שאחרי החתונה מגלים שבמקום להוות מקור של תענוג זה כלפי זה, הם הפכו להיות מקור לבעיות הדדיות. וכשאדם שונא, אך טבעי הוא שרצונו למחוק אותו המקור שמביא לו ייסורים.

רגש השנאה, כמו רגש האהבה, הם רגשות שממלאים את כל ישותו של האדם, ואינם משאירים מקום לשום דבר נוסף. לשם השוואה, אם אינני מסכים עם מישהו בעניין מסוים זה עניין אחד, אך אם אני שונא זהו עניין שונה לחלוטין. שנאה היא תוצאה מפגיעה ביסוד הרצון ליהנות שבי, ולכן אינני מסוגל ליהנות מהחיים כל עוד המקור לייסורים שאני חש מוסיף להתקיים מולי. אני חייב לסלק אותו בדרך כלשהי מחיי. אני מרגיש שעצם קיומו מוחק את קיומי שלי, ולא מסוגל להסכים לכך. זה או אני או הוא. שחור לבן, אין אפור.

לאמתו של דבר, גם במצב שנאה וגם במצב אהבה אנחנו עיוורים. אותה התפעלות ממקור ההשפעה עלינו היא כה גדולה וממלאת את כל הרגשות שלנו, בהתפעלות חיובית או שלילית. לא נותר לנו מקום לאזן את הרגש עם השכל.

ליצורים אחרים בטבע אין שנאה, כמו שאין גם אהבה. רק לבני אדם. בעלי החיים פועלים לפי אינסטינקטים, אין תחושה של פגיעה ב"אני" ואין בושה. חשבונות כאלה מצויים רק ברמה האנושית, והם ניתנו לנו כדי שנתפתח ללא הגבלה.

מכיוון שיש בנו שנאה ואהבה, מתפתח גם הדמיון שלנו, גם המדע ועוד. הדמיון מרחיב את השטח סביבנו, ואנו יכולים לתאר לעצמנו שמשהו מסוים שנראה עתה כתענוג יתברר בסופו של דבר כייסורים, וכן להפך. בהתאם לכך, השנאה או האהבה לדבר מה משתנות. בשונה מהאדם, חיות אינן מסוגלות לשקול דברים לטווח ארוך, או להתחשב בנתונים שאינם קשורים לגופן. האדם יכול לתאר לעצמו מצבים עתידיים, ולמעשה הוא חי בתוך החשבון של "מה יהיה". משום כך, מתפתחות בו שנאה ואהבה גם כלפי תופעות עתידיות.

יש הסבורים שבמצב שנאה מתעורר באדם אינסטינקט חייתי, אבל לחיות אין שנאה בכלל. כשחיה אחת רודפת אחרי האחרת כדי לטרוף אותה, החשבון הוא שזוהי מנת המזון שהיא זקוקה לו. אחרי שזאב אוכל כבש והוא שבע, לצורך הדוגמה, אין לו עניין בכבשים האחרים. לעומת זאת האדם הוא היצור היחיד שיכול ליהנות מסבלם של האחרים, שרגש השנאה שמבעבע בו גורם לכך שהוא מוכן להרוג את כולם.

לא לחינם נתן לנו הטבע שנאה ואהבה. לפי חכמת הקבלה, שחוקרת את טבע האדם העולם והבריאה, התכונות האנושיות הללו נפתחות בנו יותר ויותר, כדי שנלמד לעבוד איתן נכון. אם נדע לעשות זאת, אנחנו נגלה כיצד אפשר להיות באמצע, בין השנאה לבין האהבה. כלומר, נוכל לגשת גם לשנאה וגם לאהבה בצורה עניינית, להתבונן בטבע שלנו מנקודת מבט גבוהה יותר ולהבין איך שתי התופעות המנוגדות הללו נובעות ממקור אחד. או אז יתברר לנו גם איך להשתמש בשנאה ובאהבה במלוא עוצמתן, כמו בפלוס ובמינוס, ולהעפיל בזכותן אל פסגת התפתחות האדם.

מן המקורות

"דווקא בדברים שיש ביניהם שנאה שייך לומר דבר חדש, היינו שהם אוהבים זה לזה".

הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג, מאמר "האמת והשלום אהבו"

"עיקר השלום הוא לחבר שני הפכים, על כן אל יבהילוך רעיונך, אם אתה רואה איש אחד שהוא בהיפוך גמור מדעתך, וידמה לך שאי אפשר בשום אופן להחזיק בשלום עמו, וכן כשאתה רואה שני אנשים שהם שני הפכים ממש, אל תאמר שאי אפשר לעשות שלום ביניהם, כי אדרבא, זהו עיקר שלמות השלום, להשתדל שיהיה שלום בין שני הפכים".

רבי נחמן מברסלב, ליקוטי עצות, "שלום", י

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1078 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content