Left Sidebar Content

זוגיות

מה מיוחד באהבה זוגית?

בניית אהבה, מדידת אהבה, כוח אהבה, למה לא לימדו אותנו את הדברים היותר חשובים בחיים? מדוע טבועה בנו שאיפה לאהבה זוגית, אבל לא פשוט להשיג אותה? מה אנחנו מפספסים? מספר עקרונות בדרך לחיים חדשים.

האגו שלנו, כלומר הרצון ליהנות, להרגיש את החיים, כל הזמן מתפתח. בשונה מבעלי החיים שמזדווגים זה עם זה כדי להמשיך את הקיום, בני אדם רוצים גם ליהנות ממערכות יחסים. פעם הכול היה פשוט, אדם היה עובד במה שאבא שלו עובד, ומתחתן עם מישהי מאותו הכפר. כיום הופכים עולמות, אבל בשורה התחתונה בכלל לא בטוח שהתוצאות משתפרות. כמה זוגות מאושרים באמת אתם מכירים? כאלה שקמים כל בוקר עם שמחה גדולה בלב, והודיה על כך שזכו לבן או בת הזוג האלה דווקא?

שיעור ראשון באהבה: אהבה צריך לבנות. אהבה זאת חיה, שאותה צריכים לגדל בבית יחד. כל הזמן לטפח אותה, להשקיע בה, על ידי ויתורים הדדיים. לפי רמת הוויתורים נמדדת רמת האהבה. הקשר שנוצר בזכות הוויתור, הוא שנקרא אהבה.

מלכתחילה, כל אחד נמצא באגו שלו, אוהב את עצמו. עד כמה שאנו מוכנים לוותר על חלק מסוים מהאגו שלנו, כלומר לפנות בתוכנו מקום לבני הזוג, באותה מידה ממש פינינו מקום לאהבה. היא יכולה להתקיים רק במידה שוויתרנו על עצמנו.

בניית אהבה אמיתית זו ממש עבודה רוחנית, מעל הרגש והשכל הגשמיים, בניגוד לאופי של כל אחד, ההפך מההרגלים האישיים. זו הליכה לקראת הזולת, הקצאה של אזור בתוך לבנו הסגור שבו יוכל להימצא האחר, ובו נדאג רק לטובתו ולא לטובת עצמנו. הרגשה כזו בלבנו, שנמצא בו מישהו אחר, במקומנו, היא שתיקרא אהבה. אהבה זהו לא רגש חסר צורה, אלא פעולות שאפשר למדוד את עוצמתן ואיכותן בצורה מדויקת.

מה זה אומר לתת מקום בלבנו למישהו אחר? הלב מסמל דאגה. באופן טבעי, אנו דואגים לעצמנו. כדי להתקדם להגשת אהבה, יש לחלק את לבנו לשניים: למקום אחד שבו אנו נמצאים עם עצמנו, ולמקום שני שאליו ננסה להכניס את בני הזוג שלנו. עם האישיות והרצונות שלהם, עם הדברים שמוצאים חן בעינינו והדברים שלא. ניקח הכול כמכלול, לתוך המקום שייעדנו עבורם בלבנו. נצטרך לפנות משם את הדאגה הטבעית לעצמנו, כאמור, ולהחליפה בדאגה לטובתם.

אהבה איננה תלויה בקשר פיזיולוגי, אהבה היא יחס, מתוך הלב. כמו שהייתי מתייחס אל עצמי בצורה הכי טובה לי, כמו שהייתי דואג לטובתי, אני משתדל עתה, לפחות במשהו, להתייחס אל האחר. זה נקרא לאהוב אותו, במקום את עצמי. אני מתאמץ לדאוג לו כמו לעצמי, לבנות בלב שלי מקום קבוע עבורו, עד שלא יכול להיות שארגיש את עצמי שלם בלי שעשיתי הכול כדי שיהיה לו טוב.

הרבה אהבות יכולות להימצא בחיינו. אהבה לבעלי חיים, למאכלים מיוחדים, לנופים יפים, לאנשים טובים וכן הלאה, אבל מעבר לכל אלה, האהבה הזוגית נתפסת בעינינו כמשהו נכסף, שאין כמוהו. מדוע? כי באהבה זוגית אפשר להגיע למצב מיוחד שנקרא בחכמת הקבלה, "הקו האמצעי". זהו מצב שבו שני לבבות מתחברים לאחד ממש, והוא ייתכן רק אם מציבים לקשר הזוגי מטרה עליונה משותפת. על כך נאמר במקורות: "איש ואישה, זכו, שכינה ביניהם".

זוגיות רוחנית משמע ששנינו הופכים להיות אחד. שני הלבבות שלנו, שבהם כל אחד פינה מקום לאחר, מתחברים עתה ללב אחד, על ידי הכוח הרוחני שנמצא מעלינו. זהו כוח האהבה והנתינה שממלא את כל הטבע. אם ההתקשרות שלנו זה לזה היא במטרה להידמות לו, הוא מתגלה באמצע הקשר בינינו, ומגלה לנו מהי האהבה העליונה שלשמה נוצרה כל הבריאה.

מן המקורות

"על אהבה עומד הכול".

ספר הזוהר עם פירוש הסולם, פרשת ואתחנן, קמ"ו

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1132 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content