Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

מי אמר זכויות אדם?

זכויות אדם זה מושג שמרבים לעסוק בו, אבל עצם העובדה שיש סביבו מלחמות מעידה שאנחנו רחוקים מלהבטיח לכל אדם באשר הוא את אותן זכויות. למה אנחנו לא מצליחים עם העניין הזה? על המהפכה החינוכית-תרבותית שצריכה להתחולל לפני שכל אדם יזכה לחיות בטוב.

אצל בעלי החיים הכול מסודר. הטבע לא הותיר להם מקום לקבוע בעצמם את חוקי ההתנהגות. אצלנו, לעומת זאת, כל אחד מושך את הגדרת החוקים והזכויות לכיוון שרצוי לו. בראייה חברתית ברור שאף אחד לא שווה לאחרים. לא בתכונות, לא בנטיות, לא ביכולות, לא במגבלות. ואפילו אם היינו רוצים להשוות בין כולם, לא היינו מסוגלים לקחת בחשבון את כל המשתנים שמשפיעים על התוצאות. גם החיים מראים שזה לא מצליח באף מקום. למה בעצם? כי בתוך תוכנו אנחנו לא רוצים שוויון.

ניקח לדוגמה טיפוסים משני הקצוות. נניח שאני נמצא במצב קשה, מבחינה בריאותית, נפשית או כלכלית. בעיניי צדק פירושו שהחברה תדאג לכל מה שאני מתאר לעצמי שמגיע לי. העובדה שאני מקבל יותר מהאחרים מהקופה המשותפת, לא ממש מטרידה אותי. ובאותו הזמן, מי שחזק, עשיר ומצליח, לא מעוניין שיגדילו לו את המיסים כדי להוסיף תמיכה בחלשים. אמנם ברוב המדינות כן עושים זאת לפי מגוון מודלים כלכליים, אבל זה רק מטשטש את העובדה שטבעו האגואיסטי של האדם מנוגד לשוויון עם האחרים. נקודה. תשאלו את הקומוניסטים שניסו לכפות על הציבור הרוסי רמת חיים שווה, ובדרך הרגו עשרות מיליונים והרסו את האומה.

גם בעניינים כמו חופש הדת לא תמצאו זכויות שוות באף מדינה. כולם מדברים מילים יפות ומצטרפים לאמנות בינלאומיות, אבל בכל מדינה ברור לחלוטין איזו השקפה דתית נמצאת בעמדת כוח ושליטה. כמובן, גם בנוגע לזכות להשכלה, יש מרחק שמים וארץ בין מי שיכול לשלוח את ילדיו לבתי ספר יוקרתיים, להביא להם מורים פרטיים, העשרות וחוגים, לבין מי שלא. כך קורה גם בתחום הבריאות ובתחומים נוספים.

אומנם במדינות דמוקרטיות יש לכל אדם זכויות בסיסיות, כמו למשל שאי אפשר להכניס אותו לכלא כך סתם, אבל אם נתעמק בכל מגוון השחיתויות נגלה שעל ידי כסף וכוח אפשר לתפור הכול. כך המושג של זכויות אדם מתרוקן מתוכן, ומה שעצוב הוא שגם בגופים שקמו במטרה לדאוג לזכויות אדם, יש לא מעט שחיתויות.

מכל האמור עולה שאנחנו צריכים לשנות מן היסוד את ההסתכלות שלנו על זכויות אדם, ועל הקשר שבין הפרט לחברה. לשם כך, כדאי שנתעמק בהבנת מגמת ההתפתחות שנוהגת בכל הטבע, וזהו תחום העיסוק של חכמת הקבלה.

לפי הקבלה, הטבע יצר אנשים לא שווים מלכתחילה, כדי להשאיר לנו מקום התפתחות. שוויון יוכל להיבנות רק כאשר יהיה לכל פרט בחברה רצון חופשי לעבוד לטובת האחרים, להשלים אותם במה שהם חסרים. מה הוא עצמו ירוויח מזה? שכר רוחני. גילוי של הכוח הכללי של הטבע, שבתוכו אנחנו מתקיימים. 

איך זה קורה? חכמת הקבלה מלמדת שיטה מעשית איך בני אדם יכולים להתחבר האחד לשני בצורה מיוחדת, כדי לגלות בקשר ביניהם כוח עליון שאין בטבע האדם. כוח של השפעה טובה, של נתינה ושל אהבה. הכוח הזה שורה בכל מערכת הטבע, אבל בצורה שאינה גלויה. שאיפתו היא להביא את כל הנבראים לדרגת קיום כמו שלו, מתוך מודעות והכרה.

כדי לזכות לכך, אנחנו צריכים לעזור זה לזה לפתח רצון לחיבור ולהשלמה. כשיהיה לנו רצון כזה בעוצמה מספיקה, אנחנו נמשוך מעמקי הטבע את הכוח שמחבר את כל פרטי הבריאה למנגנון אינטגרלי אחד. בהדרגה, הוא יבנה בנו טבע חדש, אלטרואיסטי, ודרכו נתחיל לקלוט מציאות חדשה. מעל מאבקים ומלחמות, מעל מחלות וצרות, אפילו מעל חיים ומוות. מציאות רוחנית, נצחית ושלמה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 938 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content