Left Sidebar Content

מאמרים של הרב ד"ר מיכאל לייטמן מרחבי הרשת

מי לא רוצה לקבל כסף מהמדינה בלי לעבוד?

בפברואר הקרוב ידון האיחוד האירופי בחלוקת שכר בסיסי לכל אזרח - מדובר ביישום תוכנית של הכנסה בסיסית אוניברסלית כדי להתכונן למצב של אבטלה בקנה מידה נרחב. אולם, מה שחסר היום לבני האדם הוא תחושה של אושר ושל ביטחון כלכלי, ולא עוד כמה דולרים בחשבון הבנק, לכן לא יועילו כל הניסיונות לבצע שינויים מלאכותיים בכלכלה העולמית.

הפתרון השלם למשבר שעתיד לפקוד אותנו הוא תוכנית הבראה אוניברסלית. כלומר, תוכנית לאומית-חברתית-חינוכית לאחדות האנושות השסועה, שתכלול פתרון קבוע למצוקת האבטלה, לשחיקה במעמד הביניים ולהיעלמותו של מעמד הפועלים. תוכנית רב-שלבית, יסודית ואמפירית, שתרחיק לכת ואף תנסה לגבש חקיקה, שתציע את עקרונות החיבור כיסוד להבראת החברה האנושית.

תארו לעצמכם שבכל בוקר ולאורך היום כולו נשב סביב שולחן עגול, נלמד על העולם הגלובלי ועל טבע האדם, נשוחח כיצד לחזק את התקשורת הפנימית בינינו, נתקשר איש אל רעהו וניתן להרגשת החום להתפשט ביחסים בינינו. רוח האחדות תהיה התוצר החדש, וההשתתפות במפעל החינוכי האדיר שיכשיר אותנו אליה היא למעשה עבודתו החדשה של האדם. כוח החיבור החיובי שנייצר ונייצב בינינו יהפוך לתעשייה אנושית חדשה, והוא יספק לכל איש פרנסה מבחינה רגשית ונפשית בדמות אושר, שמחה, רוגע ושלווה.

בחברה כזאת בני האדם לא יהיו מודאגים כלל מהשגת מזון, לבוש, בריאות, חינוך, דיור, רכב, בידור וכל שירות סוציאלי נוסף. כל אלה יכולים להיות מסופקים לכל אחד על ידי עשרה אחוזים בלבד מעובדי מדינה מתחלפים, האיכותיים ביותר בתחום.

"יוזמה חינוכית" כזו מבוססת על חוקי הטבע הגלובלי שמלמדת חכמת הקבלה. האחדות היא המבנה היסודי ביותר בטבע. הטבע שואף לאיזון, לשוויון ולשלמות, ומכיוון שבני האדם הם חלק מהמעגל של הטבע, גם עלינו חלה החובה לפעול בשוויון ובהתחשבות הדדית. ההבדל היחיד הוא שבמקרה שלנו עלינו לעשות זאת באופן מודע בעזרת תהליך חינוכי.

אם נבנה בינינו קשרים הדדים שיתאימו לחיים בעולם הגלובלי שמתגלה לנו היום, ללא ספק נעורר את כוח החיבור החיובי הטמון בינינו, וכך נזכה להבנה ולהרגשה שיסייעו לנו להחליט נכון ולהצליח בכל דרכינו. "האחדות החברתית עשויה להיות מקור לכל אושר והצלחה" (בעל הסולם, מאמר "החירות").

עבור מנהיגי העולם, תוצר לוואי של היוזמה הזו עשוי לסייע לפתרון בעיית האבטלה הגוברת: בעזרתה ייווצרו מקומות עבודה רבים, תוקם תשתית רחבה ואחידה שתכלול את כל המגזרים ותפעל במגוון המסגרות החברתיות - החל מגני ילדים, בתי ספר, אוניברסיטאות, מקומות עבודה, לשכות אבטלה, דרך כלי התקשורת וכלה בבתי חולים ובבתי אבות. אזרחים אשר ייקחו חלק בתוכנית החינוכית-חברתית יזכו לסוג של תמריץ ולהטבות מהמדינה - מהלך שישתלם כלכלית לכל מנהיג ויסייע לו להשליט סדר חברתי.

יתרון נוסף למנהיגים הוא שבני האדם יפסיקו לייצר מוצרים חסרי ערך רק כדי להזין ולהניע את תרבות הצריכה, היחסים החיוביים ייצרו אווירה חברתית חיובית ורגועה שתוריד את אחוז האלימות והפשע, ובדרך זו נמעיט במוסדות אכיפה כמו: משטרה, בתי משפט ובתי סוהר, ונחסוך מיליונים למדינה. בעזרת קידום אידיאולוגיה שקוראת לאחדות, "יתבטלו המלחמות מן העולם, שהרי כל איש לא ידאג כלל לטובת עצמו אלא לטובת הזולת" ("כתבי הדור האחרון"), והמדינה תהפוך לקהילה משפחתית גדולה, הבעיות הלאומיות והפרטיות ייפתרו בהדרגה, וכוח החיבור ירפא את המדינות הפצועות עד לאיחוי מלא. זאת ההמלצה החמה שלי לחברי הפרלמנט האירופיים.

 צילום: רויטרס

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>hafatza</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content