Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

משבר זהות

אחת לזמן מה עולה לדיון ציבורי השאלה על זהותה של המדינה. ויש הרגשה שהעניין לא כל כך מבורר אצלנו, בלשון המעטה. מה מפריע לנו לסגור את הפינה?

אלפיים שנה, מפוזרים בין אומות העולם, לא הייתה לנו שאלת זהות. ידענו שאנחנו יהודים, ישבנו בשקט במקום שלנו, עשינו את העסקים שלנו, וזהו. כשהגענו לארץ התחיל בלאגן. מי אנחנו? לפי איזה חוק אנחנו רוצים לחיות כאן?

במקור, העם שלנו נוסד על בסיס חוק האהבה. אברהם הבבלי קיבץ סביבו אנשים מכל העמים שהיו באזור מסופוטמיה. הוא לימד אותם איך להתחבר זה לזה מעל כל הפערים, כדי להיות מתאימים לאחדות הטבע. אנשי בית אברהם, קראו לקהילה הזו שמנתה אלפים. ממנה התהווה בהמשך העם שלנו, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע.

מתוך חקר הטבע, האדם והחברה, אברהם הבין שבשיא ההתפתחות האנושית יגיעו כל בני האדם לקשרי אהבה, יתפקדו כמו גוף אחד. לכן לא היה חשוב לו מאיזה עם באת, מי ההורים שלך, מאיפה אתה. אם היה לך רצון להתקרב לאחרים, ברוך הבא. אחים אנחנו, שייכים לסטרט-אפ של אומת האהבה. מכאן בא החוק הכולל שבבריאה: ואהבת לרעך כמוך. כך התהווה עם ישראל מיסודו, לא על בסיס אתני, גזעי או לאומי, אלא על בסיס רוחני, אידיאולוגי, רעיוני.

משך דורות חיינו כך, עד שהשתלטה עלינו שנאת חינם. איבדנו את שיטתו של אברהם לחיבור בין ניגודים והתאמה לאחדות הטבע. כתוצאה מכך הכוח האחד שבטבע, כוח שתכונתו אהבה ונתינה טהורה, נעלם מתפיסתנו. 

יצאנו לגלות בין אומות העולם, והשנאה כלפינו שמרה עלינו יחד. כשהגיעה העת, הוחזרנו ארצה מכל קצוות תבל. כאן היינו אמורים להתוודע לאותה שיטת חיבור שאבדה, ובעזרתה לבנות מדינה שתאיר את העולם. חברת מופת שתהיה מכוונת ישר אל כוח האהבה שממלא את הבריאה. בינתיים זה לא קרה, ולכן אין לנו רגע שקט במדינה. לא מבית וגם לא מחוץ, כתוצאה.

מתוך חוסר מודעות לצורה המקורית של העם שלנו, אנחנו מחפשים הגדרה. מנסים להיות כמו כל אומה אחרת שנראית לנו נאורה. אבל שום דבר לא נדבק אלינו, לא יושב עלינו, חוסר התאמה. אז שוב ושוב עולה השאלה על זהותנו, על חוקי היסוד של המדינה. 

במקביל לבלבולים שלנו עם עצמנו, נגמרת בעולם הסבלנות אלינו. עצוב לחשוב מה היו התוצאות באו"ם, אילו היו מצביעים שוב על הקמת המדינה. 

אנחנו נושאים בתוכנו את עתידו הטוב של העולם. את השיטה להשגת המטרה הגדולה והיפה, שתמלא באושר את כולם. שתפתור את השורש לכל הבעיות בארץ ובעולם. במציאות שנעשית מקושרת כל כך עם תלות הדדית של כולם בכולם, שבו בזמן מתגבר בה האגו ולא מאפשר להסתדר עם אף אחד - כל מערכות היחסים קורסות. החל מהרמה הפרטית ולעד לרמה של מדינות. בלי שינוי כיוון מהותי, לא נוכל לעבור בשלום את המאה ה-21. 

כשנלמד להתעלות מעל האגואיזם הצר ולרכוש טבע חדש של אהבה לזולת, נתקדם למצב של השלמה ודאגה הדדית. כל אחד ירגיש עטוף בחום, ויוכל לממש את הפוטנציאל הייחודי שנתן לו הטבע. 

זו לא המלצה מוסרית, אלא חובה קיומית. האנטישמיות שגואה ברחבי העולם מחייבת אותנו לקבל על עצמנו את חוק האהבה. צעד ראשון לכיוון הזה בישראל, ונראה איך שנאת העולם אלינו מתחלפת באהדה ובתמיכה. 

בהדרגה, הלב של כל אדם ייפתח, ונעבור לחיות בתוך הכלל. אנחנו נגלה עולם עליון ממש, יכולת לחיות מעל זמן, מקום ותנועה, מעל חיים ומוות, מעל כל הגבלה. בשלמות ובנצחיות של הבריאה.

שיהיה לנו בהצלחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 460 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content