Left Sidebar Content

משמעות החיים

פותחים מפה

מה רע להיות חתול? רוב היום ישן, מדי פעם קם לחפש משהו לאכול, ושוב - לנוח. שלא יתעייף מדי. ואנחנו? כל היום בריצות, במתחים, בסטרס. לך תדע מה יקרה היום בבורסה, איך ישרדו הילדים את ההפסקות בבית הספר, כיצד יתייחסו אליך ברשת החברתית. אלף ואחד פרטים, אלף ואחת צרות, מאלף ואחד כיוונים. אבל - עוד לא אבדה תקוותנו. אומרים שיש אופציה להרחבה בכל הסיפור הזה של להיות בן אדם, דווקא.

ובינתיים, מזג האוויר משתולל עלינו בתקופה האחרונה. לא רק פה בארץ, אלא בעולם בכלל. קר, חם, אובך, מבול, רק שהיחידה של המזגן בחוץ לא תקפא. מפונקים נהיינו? אולי, כי אומרים שכאשר אבותינו באו ארצה הם לא בכו על זה שימין ושמאל רק חול וחול, גם כשהחימום היחידי היה חום הלב ואש הקרב. אבל היום זה לא פעם. אנחנו השתנינו, העולם השתנה.

אנחנו רוצים יותר. הרבה יותר. וגם כשיש לנו לא מעט, בטח ובטח יחסית למה שהיה לסבא ולסבתא בזמנם, זה עדיין לא מרגיע. יש איזו מועקה בפנים, דאגה תמידית של מה יהיה. אולי יחסר. אולי יקרה. ואולי, ואולי, ואולי. קשה למצוא אדם רגוע, נדיר לראות אדם שמח. כאילו שאיזה מנוע פנימי התחיל לעבוד בתוכנו על טורים גבוהים מאוד, ומייצר כל הזמן מין חרדה מתגברת. חוסר ודאות. מבוכה. לא פלא שבערבה מתחילים החקלאים לחשוב על השקעה בגידול קנאביס רפואי דווקא. מי יודע, אולי הם עוד ישברו את השוק של תרופות ההרגעה, יוזילו עלויות. רק תארו לכם מה מרגישים ראשי מדינות בעולם לא צפוי ושברירי שכזה.

אם נשים את האצבע על הנקודה שנמצאת בלב הבעיה, אז נאמר כך: רמת הקישוריות בין כולם, זה מה שהשתנה בעולם ביחס לעבר. הכול קשור להכול, הכול משפיע על הכול, כולם תלויים בכולם. און ליין. מהפכות מונעות ברשתות החברתיות, פיגועי טרור רצחניים, ובשנה האחרונה היו רגעים שבהם התפרצותה של מלחמת עולם נוספת הייתה ממש לא רחוקה. אינספור גורמים משפיעים על החיים שלנו, הם אינם בשליטתנו, וזה פשוט משגע.

כדי להבין איך שורדים בעולם מקושר שכזה, צריך להכיר את התמונה הסופית של התפתחותנו כבני אדם, וממנה לגזור לאחור מה כדאי לעשות היום. את התמונה הזו גילו חכמי הקבלה שחקרו את מגמת ההתפתחות האנושית, והבריאה בכלל. הם גילו את רשת הכוחות שמזיזה את האבולוציה קדימה. בסוף, כל הפרטים במציאות יהיו מחוברים באופן הרמוני, בהדדיות מושלמת, כמו איברים בגוף אחד. זהו שיא האבולוציה, ואליו צריך המין האנושי להוביל את הבריאה כולה.

שתי דרכים יכולות להוביל אל המקום הגבוה הזה. האחת היא דרך של סבל וייסורים, ולעומתה קיימת גם דרך של פיתוח הכרה ומודעות. אם לא נעשה דבר ונאמר "יהיה מה שיהיה", כוחות הטבע יקדמו אותנו בדחיפה מאחור: האגו של כל פרט במערכת יגדל וישסה אותנו זה בזה עד זוב דם. בלית ברירה, נבין שמוכרחים ללמוד להתחבר. אבל אין צורך לחכות עד שיפול האסימון. מניתוח מגמות ההתפתחות ברור כבר היום שכולם תלויים בכולם, ולכן מוכרחים לשדרג את יכולת ההסתכלות שלנו על עצמנו ועל אחרים. כולנו בסירה אחת, וצריכים ללמוד להסתדר.

התפיסה החדשה היא אנחנו במקום אני, והיא אומרת שצריך לדאוג שיהיה טוב לכולם, לא רק לי. כי אם מישהו יישאר לא מרוצה, הוא יהפוך עלינו את העולם כולו. אם למישהו יהיה רע, מחר כולנו נסבול. ראו איך אירופה תקועה חסרת אונים עם המהגרים שהציפו אותה.

עלינו להתיישב יחד ולתכנן את המחר בצורה כזו שהוא ייטיב עם כולנו. פלאי הטכנולוגיה מאפשרים לנו ליצור כאן גן עדן, לספק לכל אדם בית, תרבות, חינוך, בריאות וכל מה שצריך כדי לחיות טוב. אבל האגו המשתולל מסמא את עינינו ולא מאפשר לנו לראות איך לבצע זאת. כשכל אחד חושב רק על עצמו, לכולם חסר, אבל כשכולם חושבים על כולם, מגלים שיש מספיק לכולם. וכולם שמחים, ממש כמו במשפחות של פעם. חסרה לנו רק החלטה משותפת שאנחנו רוצים. מוכרחים אפילו, ללמוד להתחבר. כל השאר, יתברר בדרך והחכמה שתסייע לנו לקבל תשובות גם היא זמינה כיום לכול.

שנבחר בחיים.

מקורות

"בדורנו זה, כשכל יחיד מסתייע באושר החיים שלו, מכל מדינות העולם, הנה הכרח הוא, שהיחיד נעשה בשיעור הזה משועבד לכל העולם כולו, כמו הגלגל בתוך המכונה. ולפיכך אין להעלות על הדעת את האפשרות לעשות סדרים טובים ומאושרים בדרכי שלום במדינה אחת, כאשר לא יהיה כן בכל מדינות העולם, וכן להיפך. כי בתקופתנו אנו, כבר מקושרות המדינות בהספקת משאלות החיים, כמו היחידים במשפחתם בתקופות הקדמוניות, ולפיכך אין לדבר ולעסוק עוד, מסדרים צודקים המבטיחים שלום מדינה או אומה אחת. אלא רק משלום העולם כולו. כי טובתו ורעתו של כל יחיד ויחיד בעולם תלוי ומדוד במידת טובת היחידים שבכל העולם כולו. ואע"פ שדבר זה למעשה ידוע ומורגש למדי, עם כל זה בני העולם עדיין לא תפסו את זאת להלכה כראוי. ומדוע - כי כן מהלכי ההתפתחות בטבע, אשר המעשה מקדימה את הבנת העניינים. ורק המעשים יוכיחו וידחפו את האנושות קדימה" (הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם", מאמר "השלום בעולם").

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, כן העולם. כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים. וכאשר כולן תִתַקֵנָּה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר, פרשת "תולדות").

"ראויה היא האנושות שתתאחד כולה למשפחה אחת, וחדלו אז כל התִגרות וכל המידות הרעות היוצאות מחילוקי עמים וגבולותיהם... וזה החיסרון תשלים כנסת ישראל, שתכונתה היא כמין אוצר רוחות גדול, הכולל בקרבו כל כשרון וכל נטיית רוח עליונה" (הראי"ה קוק, אורות, ירושלים תשנ"ג, עמ' קנו).

"אנו באים להראות לעולם כולו, את האידיאל היותר גבוה שבמטרת הבריאה, את מחשבתם של ישראל. ולהכרתו של דבר זה, אנו באים מתוך התבוננות הדרגתית. בשעה שאנו באים להעריך את סוגי וחלקי הבריאה, בשעה שאנו מעיפים עין בוחנת על הדומם, הצומח, החי, והמדבֵּר. בשעה שאנו משימים לב להקשר הנפלא, המקשר את כולם יחד, צועדת בגאון ההחלטה, כי כל הבריאה כולה אחוזה ורתוקה היא יחד, כשלשלת אחת ארוכה. שרק סוף אחד לה. ושכל הערכים השונים, הם מכשירים ומכשירי מכשירים, כדי להוציא לפועל מסובב אחד, מסובב נעלה ונשגב. שכל העולם כולו כדאי הוא לו, המדבר, שהוא עטרת תפארת הבריאה וגולת כותרתה" (הראי"ה קוק, מאמרי הראי"ה, ירושלים התשמ"ח, עמ' 493).

"בעת שהאנושות תגיע למטרתה... על ידי ביאתם לדרגה השלמה באהבת זולתו, שאז יתלכדו כל גופות בני העולם לגוף אחד ולב אחד - יתגלה כל האושר המקווה לאנושות על שיא גובהו" (הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם", מאמר "החירות").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 667 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".       

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content